شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > آیا شنا کردن در دوران بارداری خطر ناک است؟

آیا شنا کردن در دوران بارداری خطر ناک است؟

شنا بهترین ورزش در دوران  بارداری

ورزش شنا يكي از محبوب ترين ورزشها در بين اقشار مختلف مردم است. فردي كه شنا مي كند، نه تنها از اين طريق احساس راحتي و نشاط مي كند بلكه در اثر شنا كردن قابليت هاي جسماني خود را از قبيل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذيري مفاصل شانه و مچ پا افزايش مي دهد. ورزش شنا ورزشي است كه از سن نوزادي تا سن كهنسالي ميتوان آنرا انجام داد و به طور كلي ورزشي است كه هيجان و اضطراب را كاهش داده، عضلات را قوي و محكم كرده و بدن را نرم و انعطاف پذير مي سازد و باعث مي شود كه فرد انرژی بيشتري براي انجام كارهاي روزانه خود كسب كند.

بسیاری از زنان  باردار با توجه  به مطالعات و شنیده های خود از پزشکان متخصص، که معتقدند ورزش در دوران  بارداری بسیار مفید است. به ورزش و فعالیت بدنی بیشتر فکر میکنند. و حتما یکی از این  گزینه ها شنا میباشد. اما حتما در ذهن خود با سوالات  متعددی مواجه میشوند…

آیا شنا  کردن دردوران بارداری امکان پذیر هست؟

آیا شنا برای من که در ماه سوم  حاملگی هستم ضرری ندارد؟

کلر یا موا د ضد عفونی کننده استخر برای جنین عارضه ای ندارد؟

چه مدت زمانی  میتوانم  در استخر باشم و فعالیت کنم؟

نوشیدنی و خوراکی های مجاز کدام هستند؟

آیا در دوران بارداری از مایو مخصوص باید  استفاده کرد؟

آیا می توان در دوران بارداری شنا کرد؟

فواید شنا

شنا کردن، جریان خون را بهبود می بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه ها را افزایش می دهد و استقامت عضلات را به همراه دارد. اما دلیل اصلی پیشنهاد شنا به عنوان ورزش برای دوران حاملگی آن است که در حین شنا، علی رغم افزایش وزن دوران بارداری، احساس بی وزنی می کنید و از طرف دیگر، می توان گفت که تقریبا احتمال صدمه و جراحت در این ورزش وجود ندارد. وقتی که در حالت شناور در آب قرار دارید، احساس می کنید که هیچ اضافه وزنی ندارید. به علاوه، شنا موجب می شود که عضلات شما نیز قدرت و وضعیت بهتری پیدا کنند.

انجام ورزش و شنا در دوران بارداری حاملگی به زایمان آسان تر و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک کرده و با کاهش وزن خانم حامله در آب، از صدمه به مفاصل زانوی او جلوگیری می کند.

شنا کردن از ماه اول تا پایان سه ماه دوم بارداری

در سه ماه اول بارداری در صورتی که توان بدنی شما اجازه می دهد، یک روز در میان به مدت ۲۰ دقیقه شنا کنید تا بهترین بهره را از این ورزش ببرید.

در صورتی که شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد، می تواند حالت تهوع صبحگاهی یا ویار را از بین ببرد و به شما در طول روز انرژی کافی بدهد.

با پیشرفت دوران حاملگی، در 3 ماهه دوم  نیازی به متوقف کردن شنا نیست، زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است. آب در حین تمرین از مفاصل و رباط های شما محافظت می کند و از بروز آسیب دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد کرد.

در سه ماهه سوم احتمالا شما نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود نخواهید داشت، اما استفاده از مایوی مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی می تواند وضعیت بهتری را برای شما ایجاد کند.

در کلاس های ورزش سبک آبی که در اطراف محل سکونت شما برگزار می شوند و مربی لایقی دارند، شرکت کنید. از دستورالعمل های کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن، استفاده کنید.

هشدارهای لازم در باره شنا در بارداری

*هنگام ورود به استخرهای بالای زمین از طریق نردبان‌های ورودی و خروجی، باید با ایمنی و احتیاط لازم حرکت کنید .چون سقوط (افتادن) از نردبان، یکی از علل اساسی صدمات در این نوع استخرها هستند.

*توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است. مایعات مورد نیاز بدن را ب نوشیدن  فقط اب در هر 20 دقیقه در حین شنا کردن دریافت نمایید.

*ورزش را به آرامی آغاز کنید، گرم کردن پیش از ورزش و خنک کردن پس از آن را فراموش نکنید، و بیش از حد به خود فشار نیاورید. فقط به یاد داشته باشید شما می خواهید سالم و سرحال بمانید، پس فعالیت های شدید ورزشی را کنار بگذارید و چند دور شنا در طول یا عرض استخر را برای پس از زایمان بگذارید، زیرا شما را بیش از حد خسته خواهد کرد.

*نوعی از شنا را انتخاب کنید که برا یتان راحت تر باشد. ترکیب متناوبی از شنای پروانه با شناور شدن بر سطح آب به پشت، در حالی که با پا ضربات آرامی به آب می زنید، می تواند تمرین مناسبی باشد. دقت کنید که اگر در ناحیه مفصل شرمگاهی خود(در جلوی لگن) احساس درد می کنید، از شنای پروانه خودداری کنید.

*از شیرجه زدن در آب، رفتن به مکان های با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم، شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد نیز خودداری کنید.

معمولا غواصی در عمق آب اصلا توصیه نمی‌شود

شنا کردن در آب کلردار استخر خطری دارد یا نه ؟

مطالعاتی که رابطه‌ای بین آب کلردار و نقایص نوزادی را نشان دهد، وجود ندارد. به هر حال باید بیشتر نگران باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب ضد عفونی نشده بود تا کلر موجود در آب. اطلاعاتی که نشان دهد آب استخرهایی که به اندازه مناسب کلر دارند، سبب افزایش نقایص هنگام تولد می‌شود وجود ندارد. در واقع رفتن به استخرهایی که با کلر ضدعفونی نشده‌اند، خطر در معرض عفونت قرار گرفتن را بیشتر می‌کند. تا هنگامی که مواد شیمیایی موجود در استخر کنترل می‌شوند، مشکلی وجود ندارد. هیچ‌گونه مدرک و سند قطعی در دسترس نیست که نشان دهد کلر موجود در آب استخر دارای میزان کلر مناسب بتواند تاثیری منفی بر سلامت خانم باردار و یا جنین او بگذارد.

بهتر است افراد در استخرهای روباز شنا کنند و نیز از آب‌های گرم به این دلیل که می‌توانند سبب افزایش آزادسازی فرآورده‌های حاوی کلر گردند، خودداری کنند. اگر شنا کردن در استخر سر پوشیده انجام می‌شود، باید نسبت به مناسب بودن تهویه انباشتگی کلرامین (NH2Cl) اطمینان پیدا کرد. میزان تراکم مناسب باید حفظ شده و دمای آب نیز اندازه‌گیری شود.

آکوایوگا:

یکی از ملایم‌ترین و در عین حال موثرترین انواع ورزش آبی است که از شناوری و معلق ماندن در آب و نیز کشش در عمق و آرام‌سازی بهره می‌برد. در خانم‌های باردار و آن‌هایی که به‌تازگی مادر شده‌اند، ظرفیت تنفسی را بدون تقلا و فشار بالا می‌برد تا بتوانند هم زمان آرام‌سازی و کشش داشته باشند. به شکل یوگای پری‌ناتال و کودکان برای والدین و نوزادانشان در آب آموزش داده می‌شود. یوگا در آب ورزشی ایده‌ال برای دوران بارداری و آمادگی برای زایمان است. فواید یوگای پیشرفته می‌تواند با آکوایوگای برنامه‌ریزی شده به سادگی به دست آید.

شنا در بارداری در کشورهای غربی بسیار گسترده است. دوره‌های شنای آئروبیک، دوره‌های ریلاکسیشن در آب، آکوا یوگا و …. .

*در صورتی که مادر احساس درد و گرفتگی ماهیچه دارد، می تواند به جای شنا کردن، با راه رفتن در قسمت کم عمق استخر علائم درد را بهبود بخشد. باید هنگام خروج از استخر مراقب بوده و و از پوشیدن دمپایی لیز و خیس خودداری کرد.

علائم و هشدار خطر

در صورت وجود هر یک از علایم زیر، ورزش را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید:تنگی نفس، سردرد، ضعف عضلانی، تهوع، خستگی، درد قفسه سینه، درد پشت، درد لگن، اشکال در راه رفتن، کاهش فعالیت جنین، انقباضات متوالی رحم، خون ریزی از واژن و ترشح مایع آمنیوتیک.

نکات کلی شنا در بارداری

تلاش کنید که حداقل بیشتر روز های هفته به مدت  20 تا 30 دقیقه شنا کنید. شنا قبل از بارداری به طور مدارم شنا می کردید، بدون تلاش زیادی می توانید در طول بارداری نیز به انجام این ورزش ادامه دهید. ولی با موارد اورژانسی و نشانه های خطر آشنا شوید تا در صورت مشاهده علائم خاصی، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ولی در صورتی که در دوران قبل از بارداری هیچ گونه فعالیت ورزشی خاصی نداشته اید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. نکته دیگری که جالب است بدانید این است که انسان معمولاً زمانی که در استخر است متوجه تشنگی نمی شود. بهتر است قبل از ورود به استخر 1 لیوان آب نوشیده و هر 20 دقیقه یک بار یک لیوان دیگر آب بنوشید. در آب و هوای گرم نیاز به آب بیشتر می شود.

پاسخی بگذارید

Top