شما اینجا هستید
صفحه اصلی > سلامت > پوشک بچه یا کهنه پارچه ای کدوم بهتره

پوشک بچه یا کهنه پارچه ای کدوم بهتره

چرا پوشک پارچه ای؟

استفاده از پوشک پارچه‌ای که زمانی عذاب آور و دردسر ساز بود، امروزه دوباره مورد  توجه قرار گرفته است!!! هزاران زن وجود دارند که به گروه‌های فضای مجازی و مطالب اینستاگرام رجوع می‌کنند تا درباره‌ی نحوه‌ی کهنه پیچ یا پوشک کردن نوزاد یا بچه خود مطلبی پیدا کنند، اما دست خالی بر می‌گردند. آن چه ما سعی داریم بگوییم این است؛ اگر به دنبال آن هستید که در زمینه‌ی مراقبت از نوزادان پیشگام باشید، در این زمینه استفاده از پوشک پارچه‌ای یکی از باید‌ها به شمار می‌رود.

 

برای بعضی از زنان، فقط ظاهر آن مهم است. برای عده‌ای دیگر، نوستالژیک است و یادآور زمانی که مادرشان آن‌ها را با پارچه پوشک می‌کرده است. بعضی از زنان هم فقط به خاطر حفظ محیط زیست آن‌ها را انتخاب می‌کنند، و سایرین نیز به خاطر صرفه‌ی اقتصای‌اش طالب آن هستند. و البته لشگری از مادر‌ها هستند که این فکر به ذهن‌شان می‌آید، «چی؟ دوباره پوشک پارچه‌ای؟» بله عزیزان! پارچه دوباره و بهتر از همیشه به دنیای کهنه پیچ کردن نوزادان بازگشته است. در این دنیای پهناور همه نوع آدمی پیدا می‌شود از عادی گرفته تا عجیب و غریب

 

 

استفاده از پوشک پارچه‌ای به نوعی برای همه فایده دارد، و کسی از استفاده‌ی آن پشیمان و ناامید نخواهد شد. همه ساله، حدود ۵ میلیارد پوشک یک بار مصرف در زباله‌دان‌های ایران ریخته می‌شود. بله، واقعا مقدار زیادی است! البته، اگر با دلیل خودمان را توجیه کنیم که آن‌ها به سرعت تجزیه می‌شوند، آن وقت ممکن است این مقدار برای یک سال آن قدر‌ها هم بد نباشد. اما آن‌ها به این سرعت تجزیه نمی‌شوند. حدود ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا یک پوشک لاستیکی به طور کامل تجزیه شود. پوشک‌های لاستیکی فراوانی وجود دارند و زباله‌های ناشی از دور انداختن آن‌ها سیاره‌ی ما را آلوده می‌کند. و این معظل توجه فعالین محیط زیست را به خود جلب نموده تا راه گریزی بیابند

(گفته میشود، پوشک‌های پلاستیکی حاوی مواد شیمیایی بسیار زیادی هستند که چندان خوشایند مذاق مادر عزیزمان «زمین» نیست! سال‌ها پیش در تلاش برای تقبیح پوشک پارچه‌ای شرکت‌های تولید کننده‌ی پوشک‌ یک بار مصرف مطالعاتی انجام دادند تا ثابت کنند محصولات آن‌ها از رقبای پارچه‌ای‌شان برای محیط زیست زیان آورتر نیستند)

کهنهٔ بچه

برای پوشک کردن کودکتان می‌توانید غیر از پوشک‌های یک‌بارمصرف، از کهنۀ بچه نیز استفاده ‌کنید. کهنهٔ بچه یک تکه پارچهٔ مستطیل شکل از جنس پنبهٔ خالص است و قابلیت شست‌وشو دارد. این کهنه معمولاً از داروخانه‌ها قابل خریداری است و قبل از استفاده لازم است روش تا کردن این کهنه‌ها را یاد بگیرید ، البته اصلا کار سختی نیست. این کهنه‌ها در کودکان حساسیت ایجاد نمی‌کند و بدون مواد شیمیایی است و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.

کهنهٔ بچه قدرت جذب مناسبی دارد، از نظر بهداشتی برای کودک بی‌خطر است و به محیط زیست نیز آسیبی نمی‌رساند. فقط یادتان نرود برای خرید کهنۀ بچه لازم است از پارچه‌هایی از جنس نخ خالص استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید قبل از قرار دادن این کهنه‌ها زیر بچه برای عوض کردن کودک با یک کهنهٔ بچهٔ تمیز، از یک محافظ کهنه استفاده کنید تا شستن کهنه‌ها برای شما راحت‌تر شود.

محافظ پلاستیکی ضدآب روی کهنهٔ بچه یا شورت گره‌دار کودک

این محافظ‌های ضدآب که در گذشته به نام لاستیکی بچه شناخته می‌شد، امروزه به اسم شورت‌های گره‌دار کودک شناخته می‌شود. جنس این محافظ‌ها از PVC است و در سه سایز مختلف کوچک، متوسط و بزرگ به شکل برش‌خورده و آماده شبیه طرح همان مدل لاستیکی‌های قدیمی در داروخانه‌ها با قیمت ارزان قابل خریداری است. از این محافظ‌ها معمولاً برای سفت نگه داشتن کهنه و به جای سنجاق و گیره استفاده می‌کنند به این شکل که آن را زیر کهنهٔ کودک قرار می‌دهند و دو طرفش را خیلی ملایم گره می‌زنند. این محافظ‌های ضدحساسیت است و قابلیت شست‌وشو دارد و می‌توان آنها را بیشتر از یک بار شست و استفاده کرد. فقط لازم است آنها را با آب و صابون و با دست بشویید و از به کار بردن مواد شویندهٔ شیمیایی برای شستن آنها بپرهیزید. همچنین شستن آنها در ماشین لباس‌شویی باعث خراب شدنشان خواهد شد.

محافظ پارچه‌ای روی پوشک و کهنۀ بچه

غیر از محافظ کهنهٔ پلاستیکی، یک محافظ یا کاور پارچه‌ای روی کهنه یا پوشک نیز وجود دارد که جنس آنها اغلب از پشم، کرک یا ورقۀ پلی‌یورتان است. محافظ پوشک یا محافظ پارچه‌ای قابل شست‌وشو است و روی کهنهٔ بچه یا پوشک او پوشانده می‌شود و برای بستن آنها از دگمه یا چسبشان استفاده می‌کنند.  مثل شورت دکمه دار – شورت کشی و برخی هم  به سادگی بالا کشیده می‌شود و مثل یک شورت پوشکی عمل می‌کند. شورتی که برای روی کهنهٔ بچه یا پوشک یک‌بارمصرف استفاده می‌شود نیز معمولاً دور پاها و کمر یک کش دارد.

شست‌وشوی کهنه‌ٔ بچه و محافظ‌ پارچه‌ای کهنه و پوشک

پودر صابون مخصوص شستن کهنه ممکن است در شست‌وشوی تمیزتر کهنه‌ها به شما کمک کند. این پودرها را اول لازم است به هر مقدار مشخصی که می‌خواهید در آب گرم حل کنید و سپس لباس‌های کودک یا کهنه‌ها را به صورت جداگانه در آن بشویید. این پودرها قابل استفاده در ماشین کهنه‌شور نیز هست، اما بهتر است برای بار اول آنها را امتحان کنید و اگر مناسب برای ماشین لباس‌شویی و کهنه‌شور نبود و روی کهنه‌ها اثر پودر به جا گذاشت، از مواد شویندهٔ مایع و مخصوص لباس کودک برای شستن کهنه‌ها استفاده کنید. فقط لازم است نوعی را تهیه کنید که عطر و بو نداشته باشد و بدون آنزیم و دیگر مواد افزودنی باشد. همچنین از مصرف انواع سفید کننده مثل وایتکس و حتی نرم‌کننده‌ها برای شستن کهنه‌ها خودداری کنید، زیرا امکان حساسیت پوست کودکان و به ویژه نوزادان وجود دارد.

 انتخاب کهنه یا پوشک بچه بستگی به خود مادران دارد ، مطمئنن استفاده ازکهنه بجای پوشک های یکبار مصرف برای مادران جوان و امروزی کار راحتی نیست خصوصا مادران شاغل که فرصت کمتری نیز دارند هر چند کهنه شور ها دردسر شستشوی کهنه را رفع نموده است، اما مادرانی که چشم انداز دورتری دارند و نگران محیط زیست و طبیعت هستند و یا ازنظر اقتصادی برای تهیه پوشک مشکل دارند استفاده از کهنه جایگزین مناسبی میباشد.

پاسخی بگذارید

Top