شما اینجا هستید
صفحه اصلی > سلامت > تبدیل توالت فرنگی – آموزش کودک

تبدیل توالت فرنگی – آموزش کودک

آموزش استفاده از توالت به کودک

لازم است هنگام آموزش استفاده از سرویس بهداشتی  به کودکان، به سن و جنسیت فرزند خود توجه نماییم. شاید  پدر و مادر جوان تصوری از تفاوت آموزش و استفاده از توالت بین کودک پسر و دختر نداشته باشند و به ظاهر هم تصور درستی است .

اما بهتر است با مطالعه با این تفاوتها آشنا شویم واز تجربیات درست دیگران استفاده کنیم تا بهتر و صحیح تر به فرزند دلبند خود آموزش دهیم.

نکنته دیگر در مورد آموزش استفاده از سروس بهداشتی ایرانی یا فرنگی نیاز به صبر و حوصله دارد، نباید به کودک خود استرس وارد کنیم، و فراموش نکنیم که آنها خیلی کوچک و بی تجربه هستن..
اما اگر این نشان ها را در کودک خود مشاهده کردین زمان آموزش او فرا رسیده است هر چند میتوانیم بدون دیدن این علائم نیز آموزش خود را آغاز کنیم:

 • از پوشیدن پوشک فرار کند یا هنگام پوشیدن پوشک گریه و مقاومت کند
 •  نسبت به دستشویی رفتن والدین کنجکاوی نشان دهد
 •  توانایی فهمیدن دو کار را به صورت همزمان داشته باشد
 • بتواند پنج دقیقه بنشیند
 •  بتواند شلوارش را خودش در بیاورد
  وقتی شما سرپایش می‌گیرید بدون اینکه به او بگویید دستشویی کند.
 •  

نکات مهم و ضروری برای آموزش توالت رفتن به کودکان

 • آموزش را از چند سالگی شروع کنیم:

تربیت و آموزش کودک برای گرفتن از پوشک یکی از دشوارترین کارها میباشد ، اما اغلب کودکان بین 18تا4 سالگی آمادگی آموزش توالت رفتن را دارند،  در پسران از سن 24 ماهگی و دختران از 18ماهگی است. اکثر کودکان درسن 3 سالگی موفق می شوند.

درهرصورت کودک زودتر یا دیرتر این مهارت را بدست می آورد بنابراین زمان مناسب به فیزیولوژی بدن کودکان و توانایی کنترل روده ومثانه آنها بستگی دارد. البته علاقه و توجه با یادگیری در کودک پسر و دختر متفاوت است و دختران بیشتر از پسران در این زمینه با والدین همکاری میکنند.

 • توجه به علایم و نشانه در کودک برای کنترل خود

کودکان وقتی آمادگی داشته باشند می گویند که آنها را پوشک نکنید آن وقت زمان آموزش دادن آنهاست . کارهای شما را تقلید می کنند ، دنبال استقلال هستند، در رفتن به حمام  و بازی در وان حمام کودک پیشتازند، بدون اینکه خود را خیس کنند 2 ساعت می مانند. شما باید زمانی شروع به آموزش کودک کنید که بیشتر این نشانه ها را درکودک می بینید. تحت فشار اعضای خانواده ،مادران دیگر ، مراقبان کودک قرار نگیرید، اگر عصبانی می شوید کودک قادر به حس ناراحتی شما است و اگر زود شروع کنید در نهایت ممکن است روند آموزش طولانی شود.

 •  آموزش نحوه شستشو به کودک پسر و دختر

بهتر است آموزش به دختران توسط مادر و به پسران توسط پدر داده شود و شستشو برای دختران از جلو به عقب آموزش داده شود تا از ورود میکروب به واژینال  جلوگیری شود.

به پسران هم آموزش دهیم که از پاشیده شدن ادار به اطراف جلوگیری شودو در

 • استفاده از وسایل کمک آموزشی

باخواندن کتاب های مربوط به آموزش توالت رفتن کودک را کنجکاو کنید کتاب نقش زیادی در برانگیختن انگیزه آنها دارد .کودک خواهد فهمید توالت رفتن یک مزیت است که کودکان بزرگتر دارند از کتابهای جذابتر استفاده کنید یا نام شخصیتها را براساس علایق کودک خود تغییر دهید. استفاده از دی وی دی و یا عروسکهای مخصوص (با توجه به جنسیت از این وسایل استفاده کنید)

پسرها به دی وی دی واکنش بهتری نشان میدهند

 • استفاده از توالت مخصوص کودکان

به کودکان صندلی توالت شخصی و تبدیل توالت دهید تا بتوانند راحت روی آن بنشینند و پاهایشان را روی زمین بگذارند اجازه دهید کودک صندلی را باهررنگ و طرحی که می خواهد انتخاب کند.  بگذارید کودک با صندلی توالت آشنا شود و با لباس بطور کامل روی آن بنشیند قبل از اینکه از آن استفاده کند حتی اگر با اسباب بازی های دیگر با آن بازی کند بد نیست . هدف از این کار ازبین رفتن ترس کودک و راحت شدن آنهاست میتوانید با عروسک هایش به او یاد دهید.

 • برنامه برای تعداد دفعات در آموزش توالت کودکان تنظیم

روزی چند بار بارکودک را توالت ببرید یکبار صبح ،بعدازغذا ،قبل ازخواب ،این باید جزء برنامه روزمره قرار بگیرد. حتی نیم ساعت پس از غذا خوردن هم دوباره امتحان کنید البته پیام هایی را از صورت آنها می توانید دریافت کنید اگرکودک نمی خواهد توالت برود او را زور نکنید اما اگرموافق است او را همراهی و پاداش کوچکی به او بدهید..

 •  پاداش و تشویقی به کودک

کودکان خود را تشویق کنید و به آنها پاداش بدهید و باز هم هنگام پاداش به جنسیت توجه کنید.
کودک خود را ببیوسید . برای آنها لباسهایی با شخصیت کارتونی بخرید – روی لباس های آنها ستاره بزنید و یا به آنها خوراکی های شکلاتی بدهید.

 •  آموزش مستمر باشد

آموزش را قطع نکنید ولی اگر زمانی کودک تمایل به توالت رفتن ندارد او را راحت بگذارید و در مدت زمان آموزش هرگز کودک را تنبیه ، تهدید و سرزنش نکنید و لباسهای راحت تن  کودکان کنید تا به تنهایی بتواند لباس خود را درآورد

و باز هم تاکیید میکنیم یادگیری و همکاری کودکان با هم متفاوت است و در دختران و پسران نیز این تفاوت مشاهده میشود. بهتر است صبور باشیم و فراموش نکینیم آموزش نیاز به زمان حداقل 3 ماهه دارد با چند ساعت و چند روز نمیتوان این مهارت مهم را به کودکان آموزش داد.

 

 

پاسخی بگذارید

Top