شما اینجا هستید
صفحه اصلی > سلامت > چرا کودک من غذا نمیخوره – بد غذایی کودک

چرا کودک من غذا نمیخوره – بد غذایی کودک

بد غذایی در کودکان – آنچه مادران باید بدانند

نگرانی و اظطراب از چهر ه مادر مشخص بود وقتی از او درباره کودکش سوال کردم متوجه شدم او نگران بد غذایی و یا شیطنت و بد قلقی فرزندش نیست ، بلکه نگران کاهش وزن بچه است!!!

طی معاینات و پرسش و پاسخ از مادر متوجه شدم وضعیت کودک در حالت نرمال میباشد.

در این مقاله سعی داریم به به موضوع بد غذایی و رفع این مشکل بپردازیم امیدواریم بتوانیم به مادران در این زمینه کمک کنیم.

غذا نخوردن کودکان مشکل بسیاری از مادرانی است که کودکشان به 6 ماهگی رسیدده است . کودکان بین 6 تا 11 ماه پس ا زاینکه به غذا خوردن می افتند ، دچار بی اشتهایی میشوند و مادران سعی میکنند با زور و اجبار به  کودک خود غذا بدهند.

مادارن لازم است به این نکته توجه نمایند که نوزدان در این سنین دلبستگی بیشتری به مادر دارند و ترس دور شدن مادر ازخود را دارند ، تماس با آغوش مادر را بیشتر از هر چیز دیگری میخواهند و فقط هنگام شیر خوردن ازسینه مادر این ارتباط برقرار میشود.

بهتر است مادران هنگام غذا دادن به کودک او را در آغوش بگیرد و آرام آرام به نوزاد غذا دهند و نسبت به واکنش کودک عکس العمل نشان ندهند. اگر کودک غذا را پس زد یا در حد یک قاشق مرباخوری  فقط سوپ ، فرنی ..خورد. ادامه ندهیم تا چند ساعت بعد تا کودک با گذر زمان به این روش عادت  کند. و حس کند مادر قصد جدا شدن از او را ندارد.

و مورد دیگر کودکانی هستند 1 یا 2 ساله هستند که اصلا غذا نمیخورند و فقط از شیر مادر تغذیه میکنند . مادران باید فاصله بین زمان شیر دهی را افزایش دهند مثلا شیر آخر شب را به مرور قطع کنند تا کودک هنگام صبح گرسنه باشد وتمایل به خوردن صبحانه داشته باشد.

 

دلایل بدغذایی کودکان

1- مادر یا دیگر مراقبین کودک به دفعات از غذا به عنوان ابزاری برای تنبیه کودک استفاده می کنند.

2- به ساعات غذا خوردن اهمیت داده نمی شود.

3- سخت گیری بیش از حد در آداب تغذیه نیز غذا خوردن را در ذهن کودک تبدیل به عملی ملال آور می سازد.

4- وقتی غذاخوردن در محیطی به دور از آرامش و همراه با کشمکش والدین با یکدیگر انجام می شود.

5- برخی مادران بیش از حد نگران غذا خوردن کودک هستند.

6- بی توجهی به استقلال طلبی کودک.

 

توصیه هایی به مادران و پدرانی که فرزندشان تمایلی به غذا خوردن ندارند

1. نگران نباشید، فرزند شما نرمال است و هیچ مشکلی وجود ندارد مگر در شرایطی که دکتر با آزمایش‌های پزشکی در رشد کودک اختلالی احساس کند. و این معمولا مورد شما نخواهد بود.

 

2. او را مجبور به غذا خوردن نکنید.

در هیچ شرایطی و با هیچ دلیل و بهانه‌ای نباید به زور به کودکی که تمایلی به خوردن غذا ندارد، غذا داد.

 

3. وقتی کودک غذا می‌خورد او را تشویق نکنید! (این خیلی مهم است)

وقتی کودک شما خوب غذا می‌خورد، نباید او را تشویق کنید، نباید پاداش و جایزه بدهید یا حتی به نوعی نشان بدهید که از این قضیه خیلی خوشحالید. غذا خوردن یک کار خارق العاده یا کاری که مستوجب تشویق و پاداش باشد نیست! کودک باید بداند و متوجه شود که ما غذا می‌خوریم برای اینکه نیاز به غذا داریم و نه برای خوشایند پدر و مادر یا در ازای جایزه و تشویق.

 

4. اگر کودک شما غذایی را نخورد، به هیچ وجه آن را تغییر ندهید. (این مساله بخصوص در مورد بچه‌های بزرگ‌تر صادق است) زمانی که همه دور میز غذا نشسته‌اند، او را هم بنشانید و برایش مقداری غذا بریزید، حتی اگر نمی‌خورد. اگر کوچک‌تر است خودتان سعی کنید هر چند دقیقه یک بار یک قاشق از بشقابش به او بدهید ولی اگر بچه غذا نخورد هیچ عکس‌العملی نشان ندهید. بهتر است که سعی کنید برای مدتی بیشتر غذاهایی که کودک دوست دارد را برایش آماده کنید ولی اگر غذا را نخورد دیگر نباید آن را عوض کنید.

 

5. کل مدت غذا خوردن بچه یا غذا دادن به او نباید بیشتر از نیم ساعت طول بکشد. وارد فاز خستگی خودتان و بچه نشوید. نگذارید که او ساعت‌ها با غذا بازی کند تا شاید لقمه‌ای در دهانش بگذارد.

مجبورش نکنید بشقابش را تمام کند. اگر تا ده دقیقه دیدید کودک غذا نمی‌خورد آن را جمع کنید بدون اینکه هیچ عکس العملی نشان بدهید. هیچ کامنتی ندهید، هیچ نصیحتی نکنید، غر نزنید، حتی صورتتان نباید ناراحتی، عصبانیت، خستگی، یاس و غیره را نشان دهد.

بله! اصلا راحت نیست، ولی باید فرض کنید که دوربینی دائما حاضر است و از صورت شما فیلم می‌گیرد و شما باید یک حالت کاملا خنثی را نشان دهید. برای تغییر عادات کودکتان در این مورد، حتی اگر عصبانی، مایوس و خسته هستید باید نمایش بازی کنید و خودتان را بی‌تفاوت نشان دهید، حتی اگر این بازی مدت‌ها طول بکشد.

 

6. بشقاب پر از غذا را جلوی کودک نگذارید.

برای بچه‌هایی که اشتهای کمی دارند، بشقاب را پر از غذا نکنید. سه-چهار قاشق مرباخوری غذا کافی است که در بشقاب باشد. اگر آن را خورد و باز هم اشتها داشت دوباره در بشقابش بریزید. دیدن یک بشقاب پر بچه کم اشتها را اذیت می‌کند. بگذارید او باشد که اعلام می‌کند باز هم غذا می‌خواهد. از بشقاب ، لیوان ، قاشق و چنگال و ظروف غذا خوری کودک استفاده کنید.

 

7. بین دو وعده غذایی چیزی به بچه‌ها ندهید.

فقط در مورد بچه‌هایی که خوب غذای یک وعده را نخورده‌اند می‌توانید مخصوصا چیزهایی دم دستشان بگذارید که خودشان سراغش بروند. آن هم قطعا مواد غذایی مفید! به هیچ وجه چیزهای دیگر را جایگزین نکنید با این بهانه که گرسنه است. می‌توانید کمی نان، پنیر، میوه و غیره در آشپزخانه و یخچال و در دسترس بچه بگذارید که به صورت غریزی با احساس گرسنگی و بدون احساس اینکه اجباری در کار است سراغشان برود و رابطه جدیدی با غذا برقرار کند (این هم بیشتر در مورد بچه‌های بزرگ‌تر صادق است).

 

8. هیچ کامنت و عکس‌العملی نشان ندهید.

این مورد شاید در موردهای دیگر هم تکرار شده ولی به خاطر اهمیت آن مستقلا آن را بیان می‌کنیم. هیج نظر و کامنتی در مورد اشتهای بچه و غذا خوردنش در مقابل او نباید داده شود. نباید جلوی بچه بگویید که او بد غذاست و اشتهایی خوبی ندارد. این مشکل در مقابل او به هیچ وجه نباید به زبان بیاید. در عین حال نباید اگر غذا خورد تشویق و تحسین شود . به او نباید نشان بدهید که اگر غذا می‌خورد شما را خوشحال می‌کند و اگر نمی‌خورد ناراحت و عصبانی می‌شوید. اگر واقعا عصبانی هستید به اتاق جای دیگری بروید و سعی کنید خودتان را به نحوی آرام کنید ولی در مقابل فرزندتان هیچ چیز نشان ندهید.

 

9.  به توصیه‌های بی‌مورد و نظر غیر متخصصان توجه نکنید و روش خود را تغییر ندهید.

اگر فرزند شما واقعا با غذا خوردن مشکل دارد، ممکن است راهی کمی طولانی در پیش داشته باشید برای اینکه این مشکل را حل کنید ولی در راه خودتان مصمم باشید و آن را تغییر ندهید تا رابطه او را با غذا بهتر کنید و از دچار شدنش به فوبیای غذایی پیشگیری کنید (این مساله می‌تواند مشکلات زیادی برای او به همراه داشته باشد).

 

10. یک اصل پزشکی: اگر کودک شما رشد کندی دارد به این دلیل نیست که کم غذا می‌خورد، بلکه کم غذا می‌خورد چون رشد کندی دارد. به عبارتی بی‌اشتهایی علت رشد کند بچه نیست بلکه می‌تواند گاهی معلول آن باشد!

11. هنگام غذا دادن به کودک او را در مکان و فضایی بگذارید که دوست دارد. اگر صندلی غذا را دوست ندارد او را روی زمین بگذارید تا غذا بخورد.

پاسخی بگذارید

Top