شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > اسم نوزادم رو چی بذارم؟؟

اسم نوزادم رو چی بذارم؟؟

راهنمایی برای انتخاب اسم نوزاد

انتخاب نام کودک از وقتی که هنوز مجرد هستیم در ذهن ما وجود دارد مثلا به دوستان یا بستگان خود میگوییم من اگه بچه داشته باشم اسمش رو … این میذارم دختر باشه این اسم پسر باشه این اسم .
و حالا که ازدواج کرده ایم و میخواهیم پد یا مادر شویم این تصور ذهنی شکل واقعیت بخود گرفته است .
از قبل بارداری یا هنگامی که زن باردار میشود تا زایمان و به دنیا آمدن نوزاد فصل جدیدی برای خانواده آغاز میشود.
انتخای انوزاد توراهی علاوه بر اینکه شیرینی  خاص خود را دارد بسیار سخت و همراه با وسواس است زیرا پدر و مادر دوست دارند نامی را برای نوزاد پسر یا دختر خود انتخاب کنند که ” زیبا ” باشد.

توافق بابا و مامان برای انتخاب اسم نی نی

ازمهمترین موارد برای انتخاب نام نوزاد، توافق بین زوجین است. اینکه در نهایت اسم انتخابی مورد نظر مطلوب هر دو طرف باشد. زیرا عضو جدید خانواده ثمره زن و مرد است، پس ازهنگامی که شروع به فکر کردن درباره اسم ها می کنید راجع به جزییات با هم صحبت کنیدد. آیا اسمی با توجه به ملیت خود می خواهید؟ آیا می خواهید اسم فرزندتان اسمی مرسوم باشد یا ترجیح می دهید اسمی تک داشته باشد؟ آیا اسم مذهبی میخواهید؟ آیا می خواهید نظرات سایرین را دخالت دهید؟

مثلا تصمیم دارید اسم نوزاد را تا زمان نامگذاری مسکوت نگه دارید؟ اولویت های هرکدام برای اسامی چیست و کدام تان حساس تر است؟

بهتر است آستانه تحمل خود را بالا ببرید و ذهن بازی داشته باشید ، در رد ییشنهادهای همسر عجول نباشید و در صورتی که اختلاف عقیده دارید به دنبال مصالحه باشید. اجازه ندهید موضوع انتخاب همسر به درگیری و کدورت بین شما تبدیل شود.

ما برای ایجاد توافق بین شما چند پیشنهاد داریم.

یکی از شما نقش جستجو اسم با توجه به معنا و زیبایی را به عده بگیرد و شخص دیگر نقش انتخاب از بین اینگزینه با توجه به آشنایی با نظر همسر.

نام ترکیبی انتخاب کنید البته در صورتی که زیبایی اسم از بین نرود یا معنی خود را حفظ کند.

اگر برای اسم تفاهم ندارید یک اسم را برای شناسنامه و نام دیگر را برای صدا زدن انتخاب کنید.

پیشنهاد آخر از بین اسمهای انتخابی خود یکی را بصورت شانسی انتخاب کنید

هر تصمیمی که گرفتید، در مقابل سایرین متحد باشید و آن را به عنوان تصمیم مشترک اعلام کنید.در غیر اینصورت به دیگر اعضاء خانواده اجازه میدهید نوزاد را با نام های متفاوت صدا بزنند.

نکات ضروری برای انتخاب بهتر اسم نی نی

 • نام نوزاد به اسم مامان ،بابا بیاد! مثلا اگر اسم پدر و مادر با حرف خاصی شروع میشه اسم نوزاد را نیز با همان حرف انتخاب کنید و یا به وزن و معنا اسامی دقت کنیم. تا ریتم بهتری داشته باشد
 • اگردارای چند فرزند هستید یا فرزند تو راهی شما دو قلو است نام های مشابه انتخاب کنید و بین نامه تفاوت زیاد نباشد.فرق ندارد نوزادات از دو جنسیت متفاوت باشد سعی کنید هماهنگی بین اسامی ایجاد کنید
 • اسمی که انتخاب می‌کنید باید یک مفهوم ذهنی مثبت با خود شما داشته باشد. همچنین باید پرمفهوم باشد. اسم، اولین تأثیر هر فرد روی مخاطب است. باید به این فکر کنید که فرزندتان این اسم را نه فقط در کودکی و در زمین بازی، بلکه در بزرگ‌سالی هم استفاده خواهد کرد.
 •  ریتم و آهنگ اسم کوچک باید با نام خانوادگی بخواند. به طور کلی، تعداد سیلاب‌های اسم کوچک، نباید به اندازه تعداد سیلاب‌های نام خانوادگی باشد. برای اینکه ببینید اسمی که انتخاب می‌کنید با نام خانوادگی فرزندتان، هم‌خوانی دارد، نام و نام خانوادگی را چندین بار پشت هم تکرار کنید.نام و نام خانوادگی با هم همخوانی داشته باشد،اگر اسم و فامیل با یک حرف شروع شود و یا  معنی مشابه و هم وزن داشته باشند بیشتر در ذهن میماند
 •  تلفظ اسم را به دقت چک کنید. اگر از یک تلفظ غیرمعمول استفاده کنید، آن وقت فرزندتان باید تا آخر عمر، تلفظ شما را درست کند.
 • می‌توانید نام یکی از دوستان و افراد خانواده که برایتان قابل احترام است را انتخاب کنید.
 • میتوانید خلاقیت داشته باشید یک اسم جدید بسازید، چند اسم را با هم ترکیب کنید. می‌توانید با کنار هم گذاشتن دو اسم، یک اسم جدید خلق کنید.البته به این نکته توجه داشته باشید که ثبت احوال نام شما را از نظر قانونی رد نکند.
 •  اسم را تمرین کنید و ببینید چه حسی به شما می‌دهد. یکی از دوستان و نزدیکتان را بارها به طرق مختلف با این اسم صدا کنید، چون در آینده مجبور خواهید بود هزاران هزار بار این اسم را به صورت‌های مختلف صدا کنید، با زمزمه وقتی بچه خواب است یا با فریاد، وقتی او را برای شام صدا می‌کنید. قرآن، منبع بسیار خوبی برای انتخاب اسم فرزند است.

 

 •  اسم‌های دو قسمتی، فرصت خوبی برای شماست. می‌توانید اسم یکی از بزرگان را برای احترام با اسم دلخواه خودتان ترکیب کنید. یا اگر با همسرتان توافق ندارید، هر دو اسم مورد علاقه‌تان را در صورت امکان به هم بچسبانید
 •  از افزونگی حروف بین اسم‌ها خودداری کنید. گاهی اوقات وقتی نام کوچک و نام خانوادگی با یک حرف شروع می‌شوند، با هم هم‌خوانی پیدا نمی‌کنند. یا اگر نام خانوادگی با حرف صدادار تمام می‌شود، نام کوچک نباید این‌طور باشد. همین‌طور حرف آخر اسم کوچک نباید با حرف اول نام خانوادگی یکسان باشد یا هم‌خوانی نداشته باشد.

منابع زیادی برای انتخاب اسم وجود دارد، هم به صورت کتاب و هم به صورت برنامه‌های رایانه‌ای. می‌توانید اسم فرزندتان را از اسم افراد معروف انتخاب کنید. قرآن هم منبع بسیار خوبی برای انتخاب اسم است.

 •  به میراث قومیتی خود توجه داشته باشید. زبان ها و گویش های مختلف در جای جای کشورمان اسامی زیبای مخصوص خود را نیز دارند. البته متوجه باشید که اسمی که برای کودک انتخاب می کنید چندان نامانوس نباشد و تلفظ سختی برای کسانی که هم زبان شما نیستند نداشته باشد. مخصوصا اگر همسرتان هم زبان شما نیست. اما در هنگام انتخاب اسم کودک، مجموعه اسامی که ریشه در زبان و گویش اجدادی تان دارند را هم در نظر داشته باشید.

 

 • به اسامی اطرافیان گوشه چشمی داشته باشید ،در مورد تکراری شدن اسامی در بستگان نزدیک فکر کنید. اگر اسم منتخب شما نام فرزند یکی از بستگان یا دوستان است، بهتر است با او در این باره صحبت کنید. همین طور اگر کسی اسم فرزند شما را انتخاب کرده. تقلید از اسم انتخابی زوج دیگری که منتظر فرزند هستند خصوصا می تواند ایجاد مشکل کند، پس در این مورد مراقب باشید. می توانید مثلا توافق کنید که شما «محمد حسین» تان را محمد و آنها «حسین» صدا کنند. البته بیش از حد حساس نباشید. هم اسم بودن با فرزند هم کلاسی سابقتان که شاید چند سال یک بار با او تماس دارید، اهمیت چندانی ندارد.
 • لقب نام فرزندتان را درنظر داشته باشید ،اینکه آیا می خواهید او را با نام مخفف صدا بزنید یا نام کامل. و تصمیمتان را قاطعانه اما محترمانه به اطلاع بستگان برسانید. البته این تصیمیم فقط مربوط به سال های ابتدایی زندگی فرزندتان و شکل گیری مفهوم نامش برای او خواهدبود. وگرنه مطمئن باشید به محض اینکه فرزندتان به مدرسه رفت، «سیاووش»تان «سیا» خواهدشد!!
 • به مفهوم اسم دقت کنید به معنای اسامی توجه داشته باشید. می توانید به  این فکر کنید که دوست دارید نام فرزندتان چه مفهوم را القا می کند و براساس آن به انتخاب اسامی بپردازید. لااقل در برخورد اول، ابهت مقام «آرش» یا زیبایی گل «نسترن» تاثیر ذهنی خود را خواهد گذاشت.

 

اسم هویت فرزند پسر یا دختر شما است و در نهایت، بدانید که اسمی که انتخاب می کنید به هویت فرزندتان تبدیل خواهد شد و تا پایان زندگی اش با او خواهدرفت. خودخواه نباشید و در تصمیم گیری تان به زندگی او با این نام فکر کنید. شما ممکن است در مقابل دوستان تان در دفاع از نام فرزندتان سینه سپر کنید، اما کودک هفت ساله ساکت و آرام شما در مورد همکلاسی هایی که دنبال سوژه می گردند شاید نتواند از خودش دفاع کند.

برای انتخاب اسم مشورت بگیرید ایرادی ندارد اگر از کسی مشورت بگیرید اما لزومی ندارد نظر آنها را تمام و کمال بپذیرید. گاهی افراد دلایل و خاطرات شخصی در مورد اسامی دارند که لزوما برای شما صدق نمی کند. اگر درپی مخفی کردن تصمیم تان نیستید گاهی اعلام آن برای دیدن واکنش اولیه سایرین فکر خوبی است. گاهی نیز، برای حل اختلاف، مثلا بین چند اسم، نظر یک دوست یا همکار به خاطر عدم وابستگی خانوادگی به کودک می تواند کمک بهتری نسبت به نزدیکان کند. و در پایان و با توجه به این مطالب باز تصمیم گیرنده اصلی خود شما هستید…

پاسخی بگذارید

Top