شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > رابطه زناشویی در دوران بارداری

رابطه زناشویی در دوران بارداری

اهمیت رابطه عاطفی و جنسی در دوران بارداری

مهم‌ترین رابطه‌ای که در زندگی زوج ها وجود دارد به نظر شما کدام است؟ رابطه زن و مرد؟ رابطه پدر با فرزند؟ رابطه مادر با فرزند؟ بر خلاف انتظار ما والدین،‌ مهمترین رابطه در یک خانواده رابطه‌ای است که میان زن و مرد وجود دارد نه رابطه آنها با فرزند. به خاطر داشته باشید که خیلی سریع‌تر از آنچه تصورش را بتوانید بکنید جنین شما به نوزاد، نوزاد به نوپا، خردسال، نوجوان و جوان تبدیل شده و وارد مراحل زندگی جدید خود میشود و از شما دور میشود!! شما و همسرتان هستید که برای هم می‌مانید. بنابراین خیلی مهم است که رابطه خود با همسرتان را در هر زمانی حتی در دوران بارداری تازه نگهدارید.

واضح است که وجود بچه می‌تواند تغییراتی روی رابطه دو نفره شما با هم ایجاد کند. این تغییرات گریزناپذیر و البته بسیار زیبا هستند. بچه‌های کوچک و حتی جنین تاثیر زیادی بر رابطه پدر و مادر دارند. اگر شما نقش خود را به خوبی ایفا نمایید از این تغییرات می‌توانید به شکل مناسبی استفاده نمایید. اولین کاری که باید انجام دهید آن است که مثل قبل خود را یک زوج تنها در نظر بگیرید (نه اینکه یک زوج که والدین بچه هم هستند). درست است که بارداری توجه زیادی می‌طلبد اما رابطه شما با همسرتان باید در اولویت و نقطه مرکزی تمامی کارها باشد. حضور جنین یا نوزاد نباید باعث کمرنگ‌شدن رابطه‌تان گردد. اگر در دوران بارداری، رابطه شما با همسرتان دچار مشکل و یکنواختی شده، یا مثل بسیاری اززن و شوهران از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ترس دارید و ترجیح می‌دهید از این 9 ماه  بدون داشتن رابطه عبور کنید. سوال اینجاست آیا رابطه جنسی واقعا برای جنین یا بانوی باردارمیتواند مضر باشد؟ و آیا ممکن است زمان‌هایی رابطه جنسی نرمال باشد و زمان‌هایی به جنین آسیب بزند؟

ما سعی داریم با پاسخ به سوالات پزشکی و روانشناسی شما رابطه عاطفی و جنسی شما را در این دوران تقریبا طولانی بهبود ببخشیم..

همسر خود را سورپرایز کنید!

گاهی بدون هیچ دلیلی در این دوران بارداری همسر خود را سورپرایز کنید. برای او هدیه بخرید، از او تعریف کنید او را بدون برنامه قبلی به رستوران ببرید و غیره. حتی اجازه دهید زمان رابطه جنسی شما خود بخود مشخص شود!

اکنون زمان خوبی است که هر هفته قرارهای عاشقانه شبانه بگذارید. این کار را می‌توانید حتی بعد از به دنیا آمدن بچه نیز ادامه دهید (در ماه‌های اول بعد از تولد نوزاد گاهی باید قرارهای عاشقانه‌تان را در داخل خانه بگذارید تا بچه اذیت نشود).

علل تغییر روابط جنسی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و حساس شدن نوک سینه‌ها به خصوص در سه ماهه اول بارداری، می‌تواند میل جنسی خانم باردار را کاهش دهد. همین طور، با پیشرفت بارداری و افزایش وزن و کمردرد ممکن است علاقه شما به رابطه جنسی کمتر شود. در این موارد باید حتما موضوع را به همسرتان بگویید. علاوه بر آنکه تمایل خانم باردار به رابطه جنسی در طول دوران بارداری دچار نوسان می‌شود همسر او نیز ممکن است احساساتی دوگانه را تجربه نماید. گاهی بدن شما برای او جذاب می‌شود و گاهی نیز به دلیل اضطراب از آسیب‌زدن به کودک تمایلش به رابطه جنسی کاهش پیدا می‌کند.

با وجود آنکه بسیاری از والدین تصور می‌کنند رابطه جنسی در بارداری موجب سقط جنین می‌شود ولی واقعا این گونه نیست و رابطه جنسی به بچه آسیب نمی‌رساند. بچه در حال رشد شما، از طریق مایع آمنیوتیک و عضلات قوی رحم محافظت می‌شود. از آن گذشته، آلت تناسلی هیچ مردی آنقدر بلند نیست که بتواند به جنین نزدیک شود! سقط جنین اغلب به آن دلیل اتفاق می‌افتد که جنین به طور طبیعی رشد نکرده است. قاعده کلی آن است که تا زمانی که بارداری شما به طور طبیعی و نرمال پیش می‌رود و جزء موارد بارداری پرخطر محسوب نمی‌شود، می‌توان رابطه جنسی را ادامه داد. خوشبختانه در اغلب موارد، زوج‌ها می‌توانند دقیقا تا زمان زایمان رابطه جنسی خود را ادامه دهند. اما اگر احساس می‌کنید اصلا تمایلی به رابطه جنسی ندارید، حتما موضوع را با همسر خود در میان بگذارید

 

موارد پرخطر برای رابطه جنسی شامل چه چیزهایی  است؟

در برخی بارداری‌ها داشتن رابطه جنسی ریسک محسوب می‌شود. اغلب پزشکان بر این باورند که زنان در معرض زایمان زودرس بهتر است در دوران بارداری قید رابطه جنسی را بزنند زیرا نطفه حاوی موادی است که می‌تواند موجب انقباض رحم و القای زایمان زودرس گردد. به طور کلی در موارد زیر داشتن رابطه جنسی در بارداری اصلا توصیه نمی‌شود:

پزشک شما به هر دلیلی به این نتیجه رسیده که رابطه جنسی به بارداری شما لطمه می‌زند؛

  • وجود خونریزی غیر طبیعی؛
  • سابقه زایمان زودرس؛
  • داشتن جفت سر راهی که در آن بخشی از جفت، سرویکس را می‌پوشاند؛
  • نشت کیسه آب جنین؛
  • اخیرا خونریزی داشته‌اید؛
  • بارداری دو قلویی یا چند قلویی به خصوص در سه ماهه سوم بارداری.

 

بهترین روش‌های آمیزش در بارداری چیست؟

اکثر پوزیشن‌ها، بی‌خطر هستند اما خودتان مشخص کنید کدام وضعیت نزدیکی شما را ناراحت می‌کند و آن را انجام ندهید. به خصوص در اواخر بارداری، برخی وضعیت‌ها برای شما ناراحت کننده است که باید از آنها اجتناب کنید. در کل، بهتر است پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که به شکم شما فشار وارد نمی‌کند. مثلا بجای خوابیدن به پشت،‌ پهلوی همسر خود دراز بکشید. داشتن سکس دهانی نیز ایراد چندانی ندارد اما توصیه می‌شود آن را انجام ندهید. زیرا اگر بعد از سکس دهانی (توسط زن) و سکس مقعدی دخول به واژن انجام می‌شود احتمال بروز عفونت در واژن وجود دارد. در طول دوران بارداری، بدن مستعد عفونت است. ضمنا اگر مرد همسر شما سکس دهانی را انجام میدهد نباید هوا را وارد واژن شما نماید. این کار ممکن است باعث آمبولی شود که هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. اغلب پزشکان سکس از پشت (سکس مقعدی) را به دلیل فشاری که به بدن زن وارد میکند در دوران بارداری مجاز نمی‌دانند.

 

کارهای مربوط به جنیین را با روابط عاشقانه عجین نمایید

بعد از تست سونوگرافی با همسر خود برای ناهار یا شام به رستوران بروید، وقتی که برای خرید سیسمونی بچه بیرون می‌روید شادی خود را با تماشای یک فیلم سرگرم‌کننده دوچندان کنید. ازلحظه های زییای دوران بارداری عکس‌های دونفره بگیرید. از اسباب‌بازی‌هایی که همسرتان در زمان کودکی دوست داشته و اکنون حس نوستالژیکی دارند، برای فرزندتان بخرید. برای چیدمان اتاق کودک از ایده‌های همدیگر استفاده نمایید.

 

رابطه عاشقانه را در اولویت قرار دهید

رابطه عاشقانه خود را در زمان بارداری در درجه اول اهمیت قرار دهید. بجای یادآوری خرید لوازم مورد نیاز منزل، گاهی به همسرتان پیامک بزنید و بگویید او را دوست دارید. بد نیست در جیب همسرتان یادداشت‌های عاشقانه بگذارید. از همدیگر تمجید کنید.

 

با همسرتان گفتگو کنید

صحبت کردن زوج‌ها با هم خیلی اهمیت دارد و اهمیت آن در دوران بارداری به مراتب بیشتر است. حتی هنگامی که بچه به دنیا می‌آید باید زمان کافی به صحبت کردن با هم اختصاص دهید. با وجود آنکه که بچه مرتب گریه می‌کند انجام این کار خیلی مشکل می‌شود اما خیلی اهمیت دارد و نباید فراموش گردد.

 

سفر را فراموش نکنید

اگر پزشک شما اجازه می‌دهد، وسایل خود را جمع کرده و در اولین فرصت ممکن به سفر بروید. شاید بعد از تولد بچه، تا چند سال نتوانید به راحتی برنامه سفر دیگری را تنظیم کنید! تماشای عکس‌های یادگاری این سفر در آینده برای شما خیلی جذاب خواهد بود.

پاسخی بگذارید

Top