شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > علائم بارداری دوم

علائم بارداری دوم

آشنایی با علائم بارداری دوم

اگر بفکر بارداری دوم هستید بهتر است کمی در این زمینه اطلاعات کسب نمایید ، با اینکه علائم بارداری دوم  تا حدودی مشابه به بارداری اول خواهد بود ولی ممکن است تغییرات بیشتری در شما به وجود بیاید، بسیاری از زمان ها با ورود نوزاد دوم ممکن است به نوزاد اول توجه نکنید.دلیل اصلی می تواند این باشد که مادران کارهای دیگری برای رسیدگی دارند و دیگر توجه زیادی به بارداری دوم نمی کنند، اگر شما منتظر نوزاد دوم هستید و یا فقط در حال برنامه ریزی آن هستید خواندن این مطلب می تواند به شما کمک کند.

مقایسه بارداری اول و دوم (تفاوت ها و شباهت ها)

بعضی از مادرانی که تجربه حاملگی و زایمان را دارند بارداری دوم بسیار راحت تراز بارداری اول است و برخی نیز معتقدند شرایط بارداری اول و دوم تفاوت خاصی ندارد.

از آنجایی که هیچ دو بارداری دقیقا مثل هم نمی شوند، پس نمی توان تعیین کرد این بارداری تفاوتها و شباهت هایی با بارداری دیگر دارد. اما با این حال ، یک سری چیزها هستند که در همه بارداری هایی که پشت سر هم رخ می دهند عمومیت دارند که دست کم در برخی مواقع قابل مشاهده هستند .

بعضی عوارض و مشکلات مختص به بارداری اول است مانند مسمومیت بارداری که در بارداری‌های بعدی وجود ندارد. این مشکل فقط در شرایطی که فرد زمینه فشارخون یا بیماری کلیوی داشته باشد ممکن است در بارداری‌های بعدی هم وجود داشته باشد.

تفاوت بارداری‌ها به این دلیل است که در بارداری اول نیمی از کروموزوم‌های جنین متعلق به پدراست و برای بدن مادر غریبه محسوب می‌شوند و سیستم ایمنی بدن مادر آن‌ها را نمی‌شناسد و ترشح برخی مواد روی فشارخون، کبد و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد.

بنابراین در بارداری دوم بدن مادردیگر این ژن‌ها را می‌شناسد و مشکلی بروز نمی‌کند..

تهوع و استفراغ در بارداری اول و دوم

تهوع و استفراغ ارتباط چندانی با مرتبه بارداری ندارند. ممکن است خانمی در بارداری دوم تهوع و استفراغ نداشته باشد ولی در بارداری اول دچار این علایم باشد و برعکس.

تطابق بدن مادر با وضعیت حاملگی پس از بارداری اول و افزایش تحمل‌پذیری مادر هم مهم است. بعد از بارداری نخست در بدن مادر آنتی‌ژن‌های جنینی کمتر تولید می‌شود و سازگاری بدن مادر با این حالت عامل اصلی این تفاوت است.

 احساس زود هنگام علایم بارداری

بسیاری از خانم هایی که بار دومشان است که باردار می شوند با علائم بارداری و نحوه شناسایی بارداری آشنایی دارند. علائم بارداری ممکن است با بار آخری که باردار شده اید تفاوت پیدا کند مثلا اینکه صبح ها رخوت پیدا کنید، هضم غذا دشوار می شود و با مشکلات شکمی روبرو می شوید، احساس خستگی پیدا می کنید(به ویژه وقتی آماده باردار شدن نداشته باشید) یا کمتر خسته شوید(شاید به خاطر اینکه آنقدر سرتان شلوغ می شود که واقعا یادتان می رود دقت کنید که چه مقدار خسته شده اید)، تعداد دفعات بیرون روی(دفع ادرار) شما زیاد یا کم می شود اما زمان بیرون رویتان زودتر اتفاق می افتد.

از جمله علائمی که در دومین دفعه بارداری ممکن است کمتر بروز و ظهور داشته باشد عبارتند از:میل شدید یا تنفر به غذا،بزرگ شدگی سینه ها، حساسیت و نگرانی(از آنجا که بارداری را پیش از این تجربه کرده اید و شاید خیلی چیزها را می دانید وقوع آن برای بار دوم دستپاچگی به همراه ندارد).

نمایان شدن علایم بارداری زودتر از موعد

به‌واسطه شل شدگی عضلات شکم و رحم، شکمتان زودتر از دفعه اول بارداری‌تان بزرگ می‌شود (بالا می‌آید). خودتان نیز ممکن است متوجه شوید که این بار ظاهراً با دفعه گذشته فرق دارد.

نوزادی که بار دوم و یا سوم و چهارم متولد می‌شود، بزرگ‌تر از نوزاد قبلی است. پس چیزهای زیادی هستند که این بار باید رعایتشان کنید. یکی دیگر از نتایج بالقوه شکم بالاآمده عبارت است از کمردرد و تشدید دردهای دیگر ناشی از بارداری.

تکان خوردن های جنین زودتر حس میشود

شل بودن عضلات شکم باعث بروز حالات دیگری هم می شوند مثلا اینکه تکانه های نوزاد را در شکم خود خیلی زودتر از موعد شاید در حدود 16 هفته اول احساس خواهید کرد. همچنین به احتمال قوی وقتی این احساس را پیدا می کنید متوجه وضعیت خود خواهید شد.البته اگر دفعات قبل بارداری آثار بسیاری در شکم شما باقی گذاشته باشند، احساس تکانه های نوزاد چندان ساده نخواهد بود.

هیجان کم

البته منظور این نیست که خوشحال نیستید اما متوجه خواهید شد که میزان هیجانتان( و اصرارتان به اینکه خبر خوب را به همه بدهید) چندان زیاد نیست و خوشحالی نسبت به عشق به نوزاد تان در ظاهر نمود پیدا نمی کند. اا این را فراموش نکنید که ذهنتان چه از لحاظ عاطفی و چه از لحاظ جسمی درگیر نوزادی است که قرار است به جمع شما بپیوندد.

وضع حمل در بارداری دوم سریع تر خواهد بود

شل بودن عضلات شکم در اینجا مفید واقع می شود. این شل شدگی به ویژه در قسمت هایی که نوزاد ساکن است همراه با تجربه قبلی که از بارداری اندوخته اید به کمک شما می ایند تا هرچه زودتر بتوانید فرزندتان را متولد کنید. به احتمال قوی، همه مراحل بارداری و وضع حمل این بار زودتر و با حداقل زمان صورت می گیرند.

ممکن است ندانید که به فرزند اولتان بگویید که چه نوزادی در راه است. آماده سازی خود از نظر عاطفی،واقعیات و نظایر ان درباره تغییری که در زندگیتان در شرف وقوع است و با ورود نوزادی جدید اتفاق می افتد باید در طول بارداریتان(پیش از تولد) صورت گیرد.

 

آمادگی ذهنی کودک اول

همه پزشکان در این زمینه با هم، هم رأی هستند که اغلب مادران یا بهتر است بگوییم والدین احساس می کنند چون این موقعیت را یک بار تجربه کرده اند در برابر عمل انجام شده ای قرار نمی گیرند اما بیشترین آماده سازی در مورد فرزند اول است، اینکه آیا او به این شرایط حسودی می کند؟ چه فضایی را باید ایجاد کنیم که او هم در این آماده شدن سهمی داشته باشد؟ روش های جدیدی برای انتقال این موضوع به فرزندتان وجود دارد؛ کتاب ها، سی دی های آموزشی و کارتون های مختلف، ذهن فرزند و حتی خودتان را برای ورود تازه واردتان آماده می کند. البته این تجربه بارداری دوم است!

انقباضات پس از بارداری

بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداری با شدت و مدت زمان بیشتری همراه است. تعجب نکنید. این موضوع واقعا طبیعی است. بعد از دومین بارداری برگشتن رحم به حالت اولیه و درآمدن از آن انقباض ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خون ریزی و… احتیاج به زمان دارد. در هر صورت برای برگشتن به حالت نرمال قبلی چه از نظر فیزیکی چه از نظر روحی به خودتان زمان بدهید. اگر بارداری دوم شما بعد از سن 35 سالگی باشد این تغییرات خصوصا در زمینه کم شدن وزن با کندی بیشتری انجام می شود.

بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداری باشدت و مدت‌زمان بیشتری همراه است. بعد از دومین بارداری برگشتن رحم به حالت اولیه و درآمدن از آن انقباض‌ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خونریزی و… احتیاج به زمان دارد.

درهرصورت برای برگشتن به حالت نرمال قبلی چه ازنظر فیزیکی چه ازنظر روحی باید به خودتان زمان بدهید. اگر بارداری دوم شما بعد از ۳۵ سالگی باشد این تغییرات خصوصاً در زمینه کم شدن وزن با کندی بیشتری انجام می‌شود.

 

دیابت و فشارخون بالا در حاملگی اول و دوم

افزایش فشارخون در بارداری اول شایعتر است ولی معمولاً اگر خانمی در بارداری اول به آن دچار شود بعید است در بارداری‌های بعدی مبتلا شود.

احتمال بروز بعضی مشکلات دیگر بیشتر است. مثلاً اگر خانمی در بارداری اول به دیابت بارداری دچار شود احتمال اینکه در بارداری دوم نیز به دیابت مبتلا شود بالاست، به همین علت باید تحت نظر باشد و رژیم غذایی مناسبی داشته باشد.

مقایسه2 بارداری کار صیحیحی نمیباشد چون واکنش های بدن متفاوت میباشد
در صورت اینکه تجربه یا نظر خاصی در رابطه با این مطلب دارید نظر و تجربه خود در اختیار ما و دیگر مادران قرار دهید.

پاسخی بگذارید

Top