شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > لباس مناسب سیسمونی نوزاد

لباس مناسب سیسمونی نوزاد

پوشاک نوزاد

لباس نوزاد بهتر است مناسب فصل باشد و موقعیت آب و هوایی در نظر گرفته شود. در صورتیکه درجه حرارت محیط بالاتر از ۲۴ سانتیگراد نباشد، نوزاد شما به چند لایه لباس نیاز دارد تا بدنش گرم بماند. معمولاً بهتر است ابتدا یک زیرپوش و پوشک تنش کنید و بعد روی آنها یک بلوز و شلوار راحتی یا لباس خواب به او بپوشانید و سپس پتوی مخصوص نوزاد را دورش بپیچید. اگر شیرخوار نارس است، باید یک لایه لباس دیگر نیز به او بپوشانید. وقتی وزن کودک به حد یک شیرخوار طبیعی برسد، آن وقت بدنش بهتر می‌تواند خود را با درجه حرارت محیط تطبیق دهد. در هوای گرم می‌توانید لباس کودک را کم کنید و تنها به یک تکه لباس اکتفا کنید..

 

نحوه لباس پوشاندن به تن نوزاد

اگر هیچ تجربه‌ای از مراقبت نوزاد تازه متولد شده (new born) ندارید، در ابتدا تعویض لباس او برایتان سخت خواهد بود. نه تنها داخل کردن دست کوچک او در آستین یک کار دشوار به شمار می‌رود، بلکه شیرخوار در تمام مدت تعویض لباس اعتراض خود را با جیغ و فریاد نشان می‌دهد.

او از برخورد هوا با پوست خود و بالا و پایین شدن لباس بر روی تنش خوشش نمی‌آید. زمانی‌که مشغول تعویض لباس در نیمه فوقانی بدن او هستید بهتر است او را روی زانوانتان بنشانید، با دست‌هایتان یقه لباس او را باز نگه دارید و بعد آن را با کمک انگشتان، به نحوی که لبه‌های آن دور از صورت و گوش‌هایش قرار گرفته باشند، از روی سر به طرف پایین بکشید. سعی نکنید دست کودک را داخل آستین لباس کنید، بلکه دست خود را از خارج به داخل آستین ببرید، دست او را بگیرید و آن را از میان آستین بیرون بیاورید. هنگام تعویض نیمه تحتانی بدن، او را روی رختخواب یا میز تعویض بگذارید.اگر می‌خواهید لباس سرهمی به او بپوشانید ابتدا پاهایش را وارد لباس کنید و سپس لباس را به آرامی بالا بکشید و دستانش را به روش فوق داخل آستین نمایید.

تی‌شرت را ابتدا وارد سرش کنید و بعد دست‌ها را جداگانه داخل آستین‌ها ببرید. درهنگام درآوردن لباس، آستین‌ها را بگیرید و در حالی که پشت و سر کودک را نگه داشته‌اید، دست‌های او را به نوبت از آستین بیرون بکشید و در حالی‌که چانه و صورت او را از یقه لباس دور نگه داشته‌اید، لباس را به آرامی از سمت صورت او بیرون بیاورید.

لباس نوزاد و کودک

از لباس‌هایی استفاده کنید که پوشاندن آنها به کودک آسان باشد. در هنگام خرید لباس برای کودک به دنبال لباس‌هایی باشید که:

لباسهای جلو دکمه دار و یا زیپ دار مثل تونیک یا مانتو نوزادی برای نوزدان بسیار مناسب است

بادی های آستین بلند –  لباس زیر دکمه دار کوتاه و  زیر دکمه دار رکابی مناسب برای پوشش نوزاد است

زیپ یا تکمه‌های فشاری آن هر دو از بالا به پایین باز شوند تا بتوان به راحتی به پوشک دسترسی پیدا کرد.

آستین‌ها باید آنقدر گشاد باشد که دست مادر بتواند به راحتی داخل آنها شود و دست کودک را از آستین بیرون بیاورد.

هیچ‌گونه روبان یا تسمه و یا رشته‌ای از پارچه، که مستلزم گره زدن از هم باز کردن و یا بستن به دور گردن باشد، در لباس وجود نداشته باشد، چون ممکن است باعث خفگی کودک شود.

دستور شست و شوی لباس شیرخوار را به دقت بخوانید. تمام لباس‌های بچه باید قابل شست و شو باشند. لباس کودک به اتو نیاز ندارد.

تا زمانی که کودک راه نیفتاده است به کفش نیاز ندارد.برای پوشاندن پای نوزاد بهتر است از پاپوش های نرم و لطیف استفاده شود

جنس پارچه لباس

لباس های نوزادی که از پارچه های نخی یا پنبه تولید میشود برای نوزدادان بسیار مناسب است پنبه ضد حساسیت میباشد و لباس پنبه ای برای پوست حساس نوزادان بهترین گزینه میباشد.
از خرید لباس‌هایی با جنس مواد شیمیایی یا نایلونی خودداری کنید تا در پوست کودک حساسیت ایجاد نکند. حتی پتو، ملحفه و بالش نوزاد باید نخی و لطیف باشد و از موادشیمیایی، پشم شیشه یا الیاف نباشد تا کودک را در طولانی‌مدت دچار حساسیت کند.

انتخاب رنگ لباس نوزاد

رنگ‌های ملایم آبی و سبز کمرنگ بهترین انتخاب‌ها برای لباس شیرخواران هستند. از ۹ ماهگی به بعد نیز رنگ نارنجی و قرمز کمرنگ برای توجه کودک مناسب است، رنگ لباس نوزاد بهتر است تیره نباشد.

 

پاسخی بگذارید

Top