شما اینجا هستید
صفحه اصلی > دوران بارداری > لباس مناسب دوران بارداری – سلامتی

لباس مناسب دوران بارداری – سلامتی

لباس بارداری خود را چطور انتخاب کنم

دوران بارداری یکی از زیباترین مراحل زندگی هر خانمی می باشد. استفاده از لباس های مناسب و زیبا در این دوران کمک می کند هم راحت باشید و هم زیبا و جذاب به نظر برسید با اینکه وزن و سایز هم اضافه کرده اید و ممکن است تناسب اندام قبل از بارداری را نداشته باشید.

یکی از نگرانی‌های همیشگی زنان باردار انتخاب لباس مناسب در دوران بارداری است. در سال های اخیر انواع مدل‌های لباس بارداری به بازار آمده است. حالا که مدل‌های آزاد و گشاد دوباره مد شده است، خرید لباس راحت‌تر شده است.

بارداری تغییرات زیادی برای بدن به همراه دارد. بدن شما تغییر می کنید و حتی زودتر از آنچه فکرش را بکنید یک هفته می گذرد و بدن شما باز هم تغییر می کند.

ممکن است وزن زیاد کنید ، بدن شما ، شکم تان ، سایز کمر شما افزایش می یابد. انتخاب لباس در این مواقع بسیار مشکل است. در مقابل اینکه بدن شما مدام در حال تغییر است پس نیاز دارید لباسی انتخاب کنید که متناسب با این تغییرات باشد.اول ببینید چه نوع لباسی بیشتر از همه دوست دارید. سپس به مغازه لباس های بارداری بروید. شما می توانید همه نوع لباسی را متناسب با سلیقه و نیازتان در انجا پیدا کنید. انتخاب لباس باید متناسب با سلیقه و نیازهای شما و میل خودتان باشد.

لباس کار بارداری :

اگر به خاطر کارتان باید در دوران بارداری لباس کار بپوشید (یا این انتخاب را پیش رو دارید) در ادامه به این مشکل برخواهید خورد که چه نوع لباس کاری مناسب است. اگر نمی دانید چه بپوشید، انتخاب چند شلوار، دامن با چند سایز بزرگتر که با رشد دوران بارداری همخوان باشد عموما اقدام مناسبی خواهد بود. دامن و شلوارهای کشی با روبان های الاستیک و کشی و سایر لباس های کشی که با تغییر سایزتان در دوران بارداری سازگاری داشته باشند لباس بارداری بسیار پرطرفدار هستند. بعضی از زنان تنها لباس های با چندین سایز بزرگ تر خریداری می کنند. به طور مثال اگر سایزتان ۱۲ است، ممکن است شلوارهایی با سایز ۱۴ تا ۱۶ پیدا کرده که کاملا سایزتان بوده و می توانند بعد از بارداری با کمربندی که دارند جمع شده و به سایزتان در آید.

نکات مهم برای لباس بارداری :

  1. استفاده از شلوارک، دامن یا شلوارهای با قسمت کمری کشی یا روبان های جمع شدنی یا ساخته شده از مواد کشسان که در طی ماه های بارداری همراه با افزایش سایزتان قابلیت بزرگ شدن داشته باشد.
  2. دامن یا شلوارهایی که به دور کمر پیچیده می شوند و با تکان دادن باسن و یا استفاده از کلیپس تنظیم می شوند.
  3. پوشیدن شلوار ساپورت به همراه بلوز و پیراهن راحت بوده و می تواند در حالت های غیر رسمی و زمانی که بیرون می روید، پوشیده شود.

توجه: بیشتر زنان چندین هفته بعد از زایمان هم همچنان برآمدگی شکمی را دارند. بنابراین بلافاصله بعد از زایمان لباس های تان را دور نیندازید. لباس های کشی خصوصا برای زنانی که بعد از عمل سزارین درد دارند، راحت و مناسب خواهد بود.

سینه بند بارداری :

در طی مراحل اولیه بارداری سینه ها معمولا سفت تر بوده و اغلب کمی اندازه شان بزرگ می شود. بعد از حدود هفته ۲۰ تا ۲۴ بارداری مجددا اندازه شان افزایش می یابد. با این حال همه زنان متوجه افزایش قابل توجهی در اندازه سینه هایشان نمی شوند و تنها بعد از زایمان متوجه این تغییر می شوند (زمانی که قادر به شیر دادن به نوزاد می شوند). عموما اندازه سینه هایتان در نیمه آخر بارداری به همان اندازه بعد از زایمان خواهد بود و می توانید سوتین بارداری را با اندازه یکسانی برای این دو زمان در نظر بگیرید. بعد از زایمان با خروج شیر اندازه سینه های تان در عرض حدود یک هفته افزایش یافته و سپس به اندازه دوران بارداری برمی گردند (با تثبیت روند تولید شیر). سینه بند بارداریتان کمی کشسان بوده و برای تطابق با این وضعیت طراحی می شوند.

طی بارداری اهمیت دارد که در ناحیه سینه هایتان احساس راحتی کنید. این امر با پوشیدن سینه بندهای اسپورت یا تاپ های اسپورت کتانی نرم یا سینه بندهای نرمال بدون بند زیرین (بندهای زیرین می توانند به بافت سفت و حساس سینه آسیب بزنند) امکان پذیر است. ضرورتی ندارد که در طی بارداری سینه بند مخصوص بارداری بپوشید، در عین حال بسیاری از زنان برای احساس راحتی بیشتر این کار را انجام می دهند.

لباس زیر بارداری و شکم بند

شورت بارداری و شکم‌بند بارداری، خصوصاً از ماه ششم بارداری به بعد اهمیت زیادی دارد. در خرید لباس زیر و شکم‌بند سهل انگاری و خسیسی نکنید؛ خرید لباس زیر خوب و مراقبت از اندام تان در این دوران، به شما کمک می‌کند که بعد از زایمان زودتر به فرم اصلی خود برگردید و کشیدگی پوست را کاهش می‌دهد.

بسیاری از زنان متوجه این می شوند که می توانند لباس زیر قبلی و معمول شان را در دوران بارداری هم بپوشند. لباس های زیر معمول به راحتی زیر شکم در حال برآمده شدن تان قرار می گیرند. با این حال بعضی از زنان ترجیح می دهند لباس زیر با سایز بالا خریداری کنند و روی شکم شان بکشند. اگر عمل سزارین داشته اید این کار بعد از زایمان راحتی بیشتری خواهد داشت (چرا که جای زخم در محل خط لباس زیر قرار می گیرد).

حواستان باشد که در طی بارداری دمای بدنتان افزایش پیدا کرده و ترشحات واژنی تغییر می یابد. این امر باعث می شود که زنان باردار به عفونت های قارچی و باکتریایی همانند کاندیدیازیس و گاردنرلا ‌بیشتر مستعد شوند. پوشیدن لباس های زیر کتانی (یا حداقل دارای قسمت های با جنس کتان) به تهویه بهتر ناحیه کمک کرده و مانع از رشد بیش از حد این ارگانیسم ها می شود. برای زنانی که در مراحل پایانی بارداری به واریکوز وریدی در ناحیه تناسلی خارجی یا هموروئید مبتلا می شوند، لباس زیر کمکی و محکمی که در ناحیه کشاله ران تمام نشود می تواند به افزایش راحتیتان کمک کند.

 

لباس‌های دوران بارداری باید با رشد شکم، سینه و حتی ران‌ها قابل تطبیق باشد. بنابراین باید حجم، پهنا و قد اضافی داشته باشد تا لباس را بتوانید در بیشتر دوران بارداری بپوشید.

دقت کنید که خیلی زود لباس‌های بارداری خود را نخرید. بیشتر مدل‌های لباس بارداری مناسب دوره دوم و سوم بارداری است و برای اوایل بارداری چندان مناسب نیست.

اگر دوست داشتید می توانید شلوار جین به پا کنید اما سایز آن را دو برابر آنچه که همیشه به تن می کنید انتخاب کنید. می توانید مقدار اضافی آن را درز بگیرید. اگر دوست داشتید می توانید از شلوارهای بارداری استفاده کنید.

شلوارهای کشی ، شلوارهای استرچ و ساق ها انتخاب خوبی برای خانم های باردار می باشند. آنها بسیار راحت هستند.

 

پیراهن ها می توانند ایده بسیار خوبی برای لباس های خانم ها در دوران بارداری باشند. اینها برای شما تا زمانیکه به ماه های میانی برسند مناسب و سایز تن شما می باشند. آنها قابل انعطاف و راحتند. بخاطر سایز کمرشان هیچ مشکلی شما را تهدید نمی کند.

 

تاپ های بارداری نیز گزینه خوبی هستند اما شاید دوست داشته باشید که آنها را بعدا به تن کنید. آنها بسیار راحتند و شما م یتوانید تا هر زمان که دوست داشتید آنها را به تن کنید. و بهتر است تاب بزرگتر یا از جنس کشسان استفاده کنید.

کفش نیز مانند لباس بسیار مهم است و در ماه‌های آخر بارداری باید حتما کفش‌های راحت، گشاد و با پاشنه خیلی کوتاه بپوشید.

پاسخی بگذارید

Top