شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > ادرار سوختگی درنوزادان

ادرار سوختگی درنوزادان

بثورات‌ ناشی‌ از بستن‌ پوشک‌ عبارت‌ است‌ ازیک نوع حساسیت  حاد و گذرا که‌ در آن‌ پوست‌نواحی‌ اندام‌ تناسلی‌، مقعد، و شکم‌ که‌ پوشک‌ آنها را می‌پوشاند دچار ضایعه می شوند ناحیه درگیر قرمز- دردناک وگاها همراه باپوسته ریزی – خارش- جوش وتاول وسایر آسیبهای پوستی می باشد وهمه اینها راحتی وآرامش را از کودک سلب می کند.

زمانیکه به کودک غذاهای جامد داده شود این ضایعات بیشتر دیده می شود. یکی از شایعترین عوارض ادرار سوختگی، عفونتهای باکتریایی و قارچی موضع است که آنهم از رطوبت، گرما و قلیایی بودن محیط، ناشی میشود و عوارض جدیتری بدنبال خواهد داشت. در شیرخواران‌ پسر، امکان‌ دارد یک‌ ناحیه‌ قرمز، زخمی‌، و گاهی‌ خون‌آلود دراطراف‌ نوک‌ آلت‌ تناسلی‌ ظاهر شود.

علل ایجاد کننده:

بثور ناشی‌ از بستن‌ پوشک‌ در اثر تحریک‌ پوست‌ ناشی‌ از مواد موجود در ادرار یا مدفوع‌ ایجاد می‌شود ولی گاها ممکن است به علت حساسیت به خود مواد تشکیل دهنده پوشک ویا صابون مورد استفاده برای شستن باشد. آب‌ و هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌- سابقه‌ فامیلی‌ حساسیت پوستی‌- شستن‌ ناکافی‌ پوشک‌- عوض‌ کردن‌ دیر هنگام پوشک‌- محکم بستن کهنه بچه از عوامل تشدید کننده است در صورتی که شیر خوار به اسهال ویروسی مبتلا شود، به علت اسیدی بودن مدفوع دچار سوختگی شدید در ناحیه پوشک می شود که گاه برای درمان آن استفاده از کرمها و پماد های کورتون دار با نظر پزشک معالج ضروری می گردد زمانیکه کودک یا مادر کودک شیرخوار آنتی بیوتیک مصرف می کنند باعث از بین رفتن باکتری می شود ولی از طرفی باعث افزایش قارچ که بطور معمول در سطح پوست زندگی می کند می گردد و قارچ در محیط گرم و مرطوب بخوبی رشد کرده و باعث ایجاد بثورات می شود

پیشگیری

موضع را تمیز و خشک نگاه دارید- کهنه یاپوشک خیس نوزاد را هرچه سریعتر تعویض کنید- پس‏از هربار دفع ادرار یا مدفوع ، موضع رابا آب ساده شسته ، خوب آبکشی کنید. سپس موضع راخشک نموده و بگذارید تاقبل از بستن مجدد هوابخورد تا آنجا که ممکن است، کودک را پوشک نکنید و بگذارید باسنش در معرض هوای آزاد باشد- در صورتی که از شورت پلاستیکی یا کهنه های یکبار مصرف استفاده می کنید، در هنگام بستن مطمئن شوید که هوا به داخل جریان پیدا می کند

از نرم کننده های لباس استفاده نکنید این محصولات می توانند باعث تحریک و سوختگی پوست حساس بشوند . از لاستییکی های سفت استفاده نکنید- تا زمانیکه سوختگی بهبود یابد از کهنه های بزرگتر از اندازه استفاده کنید- زمانیکه کودک شما دچار التهاب پوست می باشد از شستشوی ناحیه مبتلا با شوینده های معطر و صابون اجتناب کنید زیرا الکل و عطر این محصولات می تواند پوست کودک را تحریک کرده و بیماری را بدتر و یا طولانی تر کند.

درمان

مهمترین عامل در درمان این بثورات خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه پوشیده شده با کهنه می باشد . فقط در زمانی از کرم های استروئیدی استفاده کنید که توسط پزشک توصیه شده باشند زیرا استفاده مکرر از کرم های استروئیدی قوی می تواند باعث تشدید ضایعات شود. در اکثر موارد بثورات با درمانهای معمولی در خانه درمان می شوند . اگر درمانهای معمول مثل تعویض مکرر کهنه و استفاده از پمادهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند بی نتیجه باشد و اگر همراه با علائمی مثل تب ، تاول یا کورک ، خونریزی ، نواحی دلمه دار ، نقاط قرمز روشن که با یکدیگر تشکیل یک ناحیه قرمز سفت همراه با حاشیه نامنظم را می دهند و چرک یا ترشحات باشد یا اگر بثورات پوشک در ۶ هفته اول زندگى بروز کندبا پزشک مشورت کنید.

پماد موضعی ویتامین آ+د و ویتامین بریر موستلا:

 ویتامین آ + د در تسکین و التیام بثورات جلدی و جوشهای پوستی نوزادان که در محل بستن کهنه یا پوشک ایجاد می شود موجب بهبودی پوست حساس و لطیف نوزادان و اطفال می شود . استعمال این پماد یک پوشش مقاوم به رطوبت در پوست ایجاد می نماید که موجب حفاظت پوست اطفال در مقابل ادرار و مواد شوینده تحریک کننده می گردد . بعلاوه پماد ویتامین آ + د کمک به نگهداری رطوبت طبیعی پوست که حیاتی می باشد و بنابراین به سرعت می تواند باعث بهبودی پوستهای تحریک شده و سائیده شده ذر بزرگسالان و اطفال گردد.برای‌ شستن‌ ناحیه‌ بثور از صابون‌  استفاده‌ نکنید. در عوض‌ مقادیر کمی‌ از وازلین‌، با پایه‌ لانولین‌، یا پماد اکسید روی‌ را به‌ هنگام بروز اولین‌ علایم‌ بثور پوشک‌ و پس‌ از آن‌ روزانه‌ 3-2 بار روی‌ ناحیه‌ بمالید. علاوه بر ویتامین آ+د یکی از موثر ترین مواد برای پیشگیری و درمان ادرار سوختگی در نوزادان استفاده ازکرم  ویتامین بریر موستلا می باشد. این کرم از پوست در برابر خیس خوردگی و تخریب آنزیمی ناشی از تماس با ادرار و مدفوع و نیز ساییدگی با لبه های پوشک محافظت می کند. التهاب و آزردگی های خفیف  پوست را برطرف کرده و از رشد میکروب ها جلوگیری می نماید. ویتامین های B5 و قرمزی پوست را فوراً برطرف کرده و فرآیند نوسازی سلول ها را فعال می نمایند. ویتامین B5 و کره شی آ موجب تسکین التهاب و نرمی پوست می شوند.

پاسخی بگذارید

Top