شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > بارداری و خط قرمز های زیبایی…

بارداری و خط قرمز های زیبایی…

 آیا می‌توانم در دوران بارداری دندان‌هایم را جرم‌گیری کنم؟

اگر دندا‌‌ن‌های‌تان کمی زرد شده و دوست دارید در این سال جدید لبخند زیبا و خیره‌کننده داشته باشید و در ضمن باردار هستید، بهتر است کمی تامل کنید. البته اطلاعات کافی برای اثبات مضر بودن سفیدکننده‌های دندان وجود ندارد و تحقیقات درباره بی‌خطر بودن مواد سفیدکننده در دوران بارداری هنوز کامل نشده و محققان به درستی نمی‌دانند این سفیدکننده‌ها بیشتر برای شما مضر است یا برای جنین. اما از آنجا که این یک عمل انتخابی است، پزشکان توصیه می‌کنند برای اطمینان بیشتر منطقی‌تر است خانم‌های باردار تا بعد از زایمان صبر کنند و در دوران بارداری اشعه و مواد سفیدکننده استفاده نکنند. حتی عده‌ای این کار را در دوران شیردهی هم ممنوع می‌دانند. از سويي در دوران بارداری و شیردهی دندان‌ها و لثه‌ها حساس‌ترند و به دلیل تغییرات هورمونی بافت ضعیف‌تری دارند و امکان خون‌ریزی آن‌ها زیاد‌تر است و مواد سفیدکننده در این حالت نه تنها باعث درد و سوزش لثه‌ها می‌شود بلکه از این طریق ممکن است وارد خون مادر و جنین شوند. پس تا پایان بارداری و ترجیحا دوران شیردهی فکر سفید کردن دندان‌ها را از سرتان بیرون کنید.

آیا می‌توانم در دوران بارداری ناخن‌هایم را درست کنم؟

مانیکور و پدیکور هیچ ضرری برای شما مادر باردار ندارد. ناخن‌های شما در دوران بارداری حتی قوی‌تر هم شده‌اند. پس می‌توانید با خیال راحت ناخن‌های‌تان را آراسته کنید. اما یک جای مطمئن را برای این کار انتخاب کنید، چون در غیر این صورت مانیکور کردن ناخن‌ها ممکن است باعث ریش ریش شدن ناخن و جدا شدن آن از چین‌های دور ناخن شده و عفونت‌های میکروبی و قارچی ایجاد کند. لاک‌های ناخن مواد شیمیایی قوی ندارند و به علاوه این مواد از بستر ناخن جذب نمی‌شوند و تاکنون هم هیچ ارتباطی بین نقص‌های مادرزادی و لاک ناخن و مواد شیمیایی مورد استفاده در مانیکور و پدیکور گزارش نشده. فقط حواس‌تان باشد سعی کنید زیاد در معرض حلال‌های مورد استفاده در سالن‌های زیبایی مانند آستون قرار نگیرید، چرا که در دوران بارداری حس بویایی شما قوی‌تر است و ممکن است استنشاق این بو‌ها شما را دچار حالت تهوع و سرگیجه کند. بهتر است نقطه‌ای از سالن را برای این کار انتخاب کنید که تهویه مناسب داشته یا کنار پنجره باشد تا هوای آزاد در جریان باشد. پس با خیال راحت و با ناخن‌های مرتب و آراسته به استقبال سال جدید بروید.

  آیا می‌توانم در دوران بارداری از سونا و جکوزی استفاده کنم؟

شاید غوطه ور شدن در آب به شما آرامش بدهد و فکر کنید گرم کردن بدن‌تان در آب برای انواع و اقسام دردهای جسمی که در دوران بارداری با آن‌ها درگیر هستید، مفید باشد و این آب گرم تنش‌های عضلانی و دیگر ناراحتی‌های ناشی از اضافه وزن بارداری را تسکین دهد، اما حواس‌تان باشد برای این منظور از اول تا آخر بارداری از سونا و جكوزی استفاده نکنید. دوش آب گرم و نشستن در وان آب گرم (نه داغ) مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما جکوزی و سونا می‌تواند برای شما مادر باردار بسیار خطرناک باشد. دمای آب و محیط در این مکان‌ها به راحتی بالا‌تر از ۱۰۰ درجه است و باعث می‌شود دمای بدن شما هم بالا برود و افت فشار پیدا کنید و دچار سرگیجه و خستگی مفرط شوید و با بالا رفتن دمای بدن عمل اکسیژن و خون رسانی به جنین مختل ‌شود و نقص در سیستم عصبی مرکزی جنین (مغز و نخاع) به وجود آید و از آنجا که مایع اطراف جنینی هم گرم می‌شود حتی خطر سقط نیز افزایش می‌یابد. آب داخل وان جکوزی نه تنها داغ است بلکه با فشار هم وارد می‌شود و دردهای عضلانی شما را نه فقط شفا نمی‌دهد بلکه می‌تواند دردی بر دردهای شما اضافه کند. بنابراین بهتر است در دوران بارداری اصلا از سونا و جکوزی استفاده نکنید. استفاده از وان آب گرم مشکلی ندارد، چرا که در وان سر، گردن، زانو‌ها و بازو‌ها و شانه‌های شما از آب بیرون می‌ماند و تا حدودی تعادل دمایی در بدن به وجود می‌‌آید. به یاد داشته باشید در ماه‌های آخر هم استفاده از وان ممنوع است، چون اگر حین استحمام کیسه آب پاره شود، ممکن است عفونت‌های میکروبی وارد بدن شوند که هم برای جنین خطرناک است و هم برای مادر.

پاسخی بگذارید

Top