شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > شواهد و علائم بارداری

شواهد و علائم بارداری

در رم قدیم زنان جوان پس از ازدواج بدور گردن خود یک طوق طلائی یا نقره ای می بستند. گرچه این طوق بصورت ظریف و زیبایی ساخته میشد و بعنوان یک وسیله زینتی مورد استفاده قرار می گرفت هدف دیگری نیز در بر داشت. داستان های پیرزنان  رومی حاکی از این بود که در موقع بارداری این گردن‌بند فلزی تنگ شده بگردن فشار میاورد. واضح  است باز کردن گلوبند نشانه بارداری بوده در نتیجه خانواده زن بشادی و سرور می پرداختند

 با اینکه قرن ها از زمان طوق طلایی رومیها گذشته باز هم حس کنجکاوی بشر به همان صورت باقی مانده است . در نخستین مراجعه خود به پزشک یک زن مدرن امروزی می پرسد آیا واقعا باردار هستم؟؟؟؟؟

اگرچه در پاسخ به این پرسش نمی توان پاسخی قطعی ارائه نمود اما ما در اینجا شواهد و علائمی را مطرح می سازیم که می توان آنها را  به عنوان عواملی مهم برای تشخیص بارداری در نظر گرفت:

1.  قطع شدن عادت ماهانه

قطع کامل قاعدگی را نزد هر زن جوانی باید به حساب بارداری گذاشت مگر اینکه ثابت شود که زن باردار نیست. اگرچه قاعدگی زنانگی ممکن است بعلل مختلفی برای مدت چند روز یک هفته و یا بیشتر بتاخیر بیافتد ولی اصولا زنهایی که قبلا قاعدگی مرتب و منظمی داشته اند تاخیر چند روزه در قاعدگیشان را باید بحساب بارداری گذاشت و امتحانات لازمه را جهت تشخیص بعمل آورد.

البته باید متذکر شد که قاعدگی زنان ممکن است بعلل تغییر آب و هوا و انتقال از یک  شهر به شهر دیگر,عفونت های مختلفه اعضالگن مانند تخمدانها و لوله ها ,کم خونی و بدی تغذیه ,کم شدن مقاومت بدن را در اثر عفونتهای مزمن  مانند سل,سفلیس,مالاریا و علل روحی بخصوص ترس و وحشت از بارداری نامرتب شده و یا بعقب بیافتد.بعضی از زنان خونریزی و لک بینی در دو سه ماه اول بارداری را جز قاعدگی طبیعی تلقی میکنند ولی حقیقت امر اینست که در موقع بارداری قاعدگی قطع می شود و هرگونه لک بینی و یا خونریزی غیر طبیعی میباشد.

2.   تغییرات سینه

اغلب زنها قبل از شروع قاعدگی دچار بزرگ شدن موقت پستانها و پس از آن احساس سنگینی و پری در پستانها مینمایند. اولین اثرات حاملگی بر روی پستان,اغلب تشدید همین تغییرات طبیعی است. بطوریکه پستان ها بزرگتر و محکمتر شده و حساس می گردند. با گذشت زمان نوک سینه و حاله دور آن پر رنگ تر میگردد. سپس حاله پستان کمی متورم شده و قطر آن که در دختران اغلب بیش از سه سانتیمتر نیست در اینگونه مواقع پنج یا شش سانتیمتر میرسد

3.   ویار و حالت تهوع

احساس تهوع در حدود هفته های ششم و هشتم مشاهده میشود و این حالت مخصوصا در صبح خیلی زیاد است ولی معمولا شدت آن بیشتر در ماه های اول و دوم بارداری بوده  و تا اوائل چهارماهگی از بین میرود. نکته ی مهم این است که وجود و عدم وجود تهوع لزوما نشانه ی بارداری و یا عدم وجود آن نمی باشد. امروزه معلوم شده زنانی که در موقع آبستنی زیاد میترسند و از لحاظ روحی دچار ناراحتی شدید میباشند بیشتر دچار استفراغ میشوند و حتی ممکن است ریشه این ناراحتی مربوط به دوران گذشته زن حامله باشد مخصوصا اگر در دوران کودکی دیده باشد که اطرافیان وی با سختی و مشقت آبستنی را گذرانده اند و یا حتی بعضی ها دچار ضایعات آبستنی شده اند.

4.   بزرگ شدن شکم

طبیعتا یکی از واضح‌ترین این تغییرات افزایش روزافزون قطر شکم است. در حدود اواخر ماه سوم زن‌باردار یک برآمدگی کوچک بالای استخوان شرمگاهی احساس مینماید. دلیل آن بزرگ شدن رحم است که رفته رفته تا اواخر ماه پنجم به ناف رسیده  و عاقبت قسمت اعظم محوطه شکم را پرمیکند.

5.   تکرار ادرار

حتی در هفته های اول آبستنی دیده میشود که زن دچار تکرار ادرار شده است و این عمل بواسطه تحریک رحم بزرگ بر روی مثانه است و هیچ کاری برای جلوگیری از این امر نمیتوان کرد چون نه قابل کنترل است و نه مهم میباشد. بعد از سه ماهگی این تکرار ادرار از بین رفته و فقط در هفته های آخر آبستنی پدیدار میشود که بعلت فشار سرجنین روی مثانه است.

سایر علائم  بارداری

از قبیل ظاهرشدن لک و پیس صورت,ورم دست و پا,کم خوابی,حالات عصبی ,سردرد و سرگیجه,ترشح مخاطی در قسمت های تناسلی جزئی بوده و اهمیت زیادی ندارند.

بارداری کاذب یا خیالی چیست؟؟؟

در بعضی مواقع دیده شده است که زنی تمام آثار و علائم بارداری را در خود دارد و حتی ممکن است به گفته ی خود او حرکات جنین را نیز در داخل شکم حس کند و در تمام مدت نه ماه قاعده نشده باشد و در مورد معین نیز دردهای زایمانی شروع شود. ولی اثری از جنین در داخل شکم او وجود نداشته باشد.

البته موارد مشابه کم و بیش وجو دارند و بیشتر اینگونه بارداری های خیالی نزد دختران جوانی که دچار اختلالات روحی هستند و یا اینکه رابطه ی جنسی نامشروع داشته و از ترس بارداری قاعدگیشان نیز قطع گردیده است دیده میشود. توجه کامل بوضع روحی بیمار و با امتحان دقیق شکم ,تشخیص این عارضه داده میشود و مسلما بزرگی شکم این گونه بیماران جز نفخ و جمع شدن گاز روده  چیز دیگری نیست.

سن مادر تا چه حد در وضع بارداری و زایمان مؤثر است؟؟

در بین مردم این‌طور شایعه شده است که مادرانی که سنشان نسبتا زیاد است و برای بار اول حامله میشوند ممکن است زایمان طولانی و مشکلی داشته و احیانا توسط فرسپس و یا سزارین وضع حمل نمایند. اگرچه سن زیاد مادر بطور مستقیم اثری روی زایمان ندارد ولی با این وجود مادرانی که سنشان از سی سال متجاوز است و برای اولین بار حامله میشوند اکثرا زایمان های طولانی داشته و بسختی وضع حمل میکنند.

علت این موضوع بدرستی معلوم نیست ولی شاید ضعیف بودن  و شل شدن عضلات شکم عامل موثری در کندی و پیشرفت زایمان باشد. صرفنظر از مواردیکه زایمان بعلت تنگی لگن مادر و یا بزرگ شدن زیاد از حد و غیرطبیعی بودن نوزاد سخت و طولانی میشود,عوامل دیگر مانند حالات عصبی شدید,تندخوئی  و بالاخره ناراحتی های روحی را نباید از نظر دور داشت.  باید به خاطر سپرد که زایمان سخت و مشکل نزد همه مادرانی که مسن هستند صادق نیست و چه بسا مادرانیکه برای بار اول باردار میشوند و سنشان از ۳۰ به بالا هم تجاوز میکند معهذا خیلی راحت  و سریع وضع حمل مینمایند.

پاسخی بگذارید

Top