شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > روش های پیشگیری از واریس در دوران بارداری

روش های پیشگیری از واریس در دوران بارداری

 

واریس در دوران بارداری
بسیاری از زنان در طول بارداری دچار واریس می‌شوند. اما علت بروز واریس در این دوران چیست؟ چگونه می توان به درمان آن پرداخت؟ چه راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟
رگ‌های واریسی همان رگ‌های متورم و ملتهبی هستند که اغلب نزدیک سطح پوست بیرون می‌زنند. این رگ‌ها ممکن است به شکل رگ‌های کج مایل به ارغوانی، مایل به آبی یا با رنگ‌های تیره در پاها آشکار شوند.
درحالی‌که بسیاری از زنان هیچ‌گونه احساس ناراحتی از واریس ندارند، افراد دیگر ممکن است احساس تپش یا سوزش در آن داشته باشند. این مورد مخصوصاً برای بانوانی اتفاق می‌افتد که در طول روز زمان زیادی را روی پاهای خود می‌ایستند.
چه افرادی در معرض خطر واریس قرار دارند؟
_ زنانی که چندین بار باردار شده‌اند
_ وجود سابقه‌ی خانوادگی از واریس
_ داشتن اضافه‌وزن یا افزایش وزن بیش از اندازه در طول بارداری
_ایستادن یا نشستن برای زمانی طولانی تر از حالت طبیعی
خوشبختانه شما می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا شدت واریس در طول بارداری را به حداقل برسانید. در اینجا چند اقدام ساده آورده شده است:
_ اطمینان یابید که مقدار مناسبی وزن اضافه کرده‌اید. حمل وزن زیاد می‌تواند در ایجاد واریس نقش داشته باشد.
_ مرتب ورزش کنید تا به بهبود گردش خون و کاهش خطر تجمع خون در رگ‌هایتان کمک کنید.
_ هر زمان که امکان دارد پاهایتان را بالا ببرید. این کار بسیار اهمیت دارد، خواه وقتی شما در محل کار پشت میزتان هستید و خواه در هنگام شب وقتی دراز کشیده‌اید.
_ از ایستادن یا نشستن بی‌حرکت برای مدت طولانی خودداری کنید. زمانی که پشت میزتان هستید وقفه‌های منظم برای استراحت داشته باشید تا حرکات کششی انجام دهید و در حالت ایستاده نیز هر از گاهی وزن خود را جابه‌جا کنید. این کار به کاهش مقدار فشار روی پاهای شما کمک کرده و گردش خون را نیز بهبود می‌بخشد. مرتباً انگشتان شست پا را تکان دهید و ماهیچه‌های خود را منقبض کنید تا به گردش خون بهتر در پاها کمک کنید.
_ جوراب‌های واریس مخصوص دوران بارداری که برای شما فشار تدریجی ایجاد می‌کنند بخرید. این جوراب‌ها نه تنها به کاهش برآمدگی رگ‌ها کمک می‌کنند، بلکه به کاهش هرگونه تورمی که شما در زمان بارداری در اندام خود تجربه خواهید کرد نیز کمک می‌نمایند. شما می‌توانید این جوراب‌ها را از فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی و یا داروخانه‌ها تهیه کنید. این جوراب‌ها بر خلاف جوراب شلواری‌های عادی نسبتاً ضخیم هستند و به حفظ گردش خون کمک می‌کنند. همچنین اگر این جوراب‌ها اولین چیزی باشند که صبح ‌پوشیده می‌شوند می‌توانند از تجمع خون در پاهای شما جلوگیری کنند.

پاسخی بگذارید

Top