شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > علت و علامت های عفونت ادراری کودکان

علت و علامت های عفونت ادراری کودکان

عفونت ادراري در نوزادان

متخصصان اطفال همیشه به والدین هشدار می‌دهند که بروز تب در فرزندانشان را جدی بگیرند و دلیل آن را ریشه‌یابی کنند، چرا که تب‌های غیرقابل توجیه که علت مشخصی برای آن پیدا نمی‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای کودک به عفونت ادراری باشد. عفونت ادراری از آن دست بیماری‌های قابل کنترل و درمان است که اگر بموقع شناسایی نشود، می‌تواند کودک را به نارسایی کلیه دچار کند.
از آنجائی که عــفـونتهای ادراری در نوزادان (از روز اول تولد تا 29 روزگی را دوران نوزادی یا همان يکماه اول زندگی را گویند) با بقيه دوران زندگی متفاوت است و عفونت در اين دوران بايد بسيار مهم تلقی شود لذا ابتدا در مورد عــفـونتهای ادراری در نوزادان می پردازيم:
عــفـونتهای دستگاه ادراری در 1/. در صد نوزادان تازه متولد شده اتفاق می افتد
شيوع اين عفونت در نوزادان با وزن تولد پايين بسيار بالاتر است .
در جنس مذکر 3 برابر شايعتر از جنس مونث است.
نوزادان پسر ختنه نشده
نوزادان مبتلا به ناهنجاريهای مادرزادی کليه ومبتلايان به رفلا کس مثانه ای – حالبی درصد بالاتری از شيوع عـفـونت ادراری را دارا می باشند ( رفلاكس بمعناي برگشت ادار در جهت عكس است يعني از مثانه به طرف حالب )‌.
عـفـونت نوزادی ممکن است از طريق صعودی کسب گردد يعنی عـفـونت اوليه مثانه را گرفتار نموده (سيستيت یا عفونت مثانه ) سپس سيستم حالبی – لگنچه ای و کليه ( پيلونفريت) و از آنجا به گردش خون راه می يابد .

عـفونتــهای ادراری بعد از دوران نوزادی

از ماه دوم زندگی تا بزرگسالی عــفـونتهای دستگاه ادراری در جنس مونث شايعتر است
متاسفانه درنوزادان وشيرخوران وکودکان نوپا تظاهرات بالينی بيماری در تعيين محل عـفـونت زياد کمک کننده نيست . تب و درد شکم هم در عـفـونتهای فوقانی وهم در عـفـونتهای تحتانی دستگاه ادراری ديده می شود ولی تب های بالاتر بيشتر در موارد درگيری مجاری فوقانی ديده می شود.
والدین از روی علایم و نشانه هایی می توانند احتمال ابتلای کودکشان را به این عفونت را تشخیص بدهند , معمولا این کودکان از درد در قسمت تحتانی شکم و سوزش ادرار شکایت می کنند و حتی ممکن است به علت سوزش ادرار، تمایل به ادرار کردن نداشته باشند و ادرار آنها قطره قطره و با مشکل دفع شود. اگر کلیه ها دچار عفونت شوند، کودک دچار دردی در پهلو و زیردنده ها خواهد شد. البته گاهی هم کودک مبتلا به عفونت ادراری هیچ علامتی ندارد.
در کودکان کم سن و سال که نمی توانند مشکل خود را توضیح بدهند، از روی این علایم می توان متوجه این مشکل شد , معمولا در شیرخواران، علایم به صورت غیراختصاصی یعنی با بیقراری، تب، بی اشتهایی و… نمایان می شود. این کودکان ممکن است دچار تب باشند، خوب غذا نخورند، خیلی تحریک پذیر شوند و رشدشان عقب بیفتد، بنابراین والدین باید توجه بسیاری به این نشانه ها داشته باشند

تشخيص بيماری

 با کشت ادرار ميسر می باشد.هر نوزادی متعاقب اولين عـفـونت ادراری تائيد شده بايد بررسی اولتراسونوگرافی  کليوی صورت پذيرد و در صورت وجود ناهنجاريها-هيدرونفروز- آبسه ويا تومورها بررسی بعمل آيد.

لازم به ذکر است که يکی از علتهای مهم عـفـونت ادرار در کودکان بخصوص دردختر بچه ها که پيشابراه کوتاهی دارند رعايت نکردن طريقه شستشوی کودک پس از دفع مدفوع است.لذا بايد توجه کرد که با دستی که پشت کودک را شسته ايد جلو کودک را نشوئيد يا بايد ابتدا جلو کودک را شسته و بعد از آن پشت کودک را شست ويا اينکه با يک دست پشت کودک را بشوئيد و با دست ديگر جلوی کودک را بشوئيد و هر گز نبايد دست را در هنگام شستن از پشت به جلو بياوريد چون باعث انتقال ميکروب از پشت (‌مقعد ) به پيشابراه کودک می شود..
توصیه می شود والدین اگر فرزندشان دچار سوزش و تکرر ادرار، بوی بد ادرار یا دچار تب می شود و علتی برای تب کودکشان وجود ندارد، حتما به پزشک مراجعه کنند. در صورت تشخیص ابتلای فرزندشان به عفونت ادراری هم حتما برای درمان به پزشکان متخصص اطفال یا فوق تخصص کلیه اطفال مراجعه کنند تا اقدام های درمانی لازم انجام و از خطرهای بعدی جلوگیری شود.

پاسخی بگذارید

Top