شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > سزارین: بی هوشی یا بی حسی کدام بهتر است؟

سزارین: بی هوشی یا بی حسی کدام بهتر است؟

زایمان  بی حسی یا بیهوشی

زایمان با بی حسی یا بیهوشی در سزارین کدام را انتخاب کنم؟ سوال رایج زنان باردار در اواخر بارداری و با نزدیک شدن روز زایمان این است که اصولا بایستی سلامت نوزاد و مادر در این مسئله لحاظ شود. پس همین‌جا بدانید که شما باید مسئله روش بی‌دردی‌تان را از متخصص بیهوشی‌تان (معمولاً در اتاق عمل و بسته به شرایط همان موقع تان) سؤال کنید. نه در ماه پنجم بارداری از متخصص زنانتان! و نه از مامای زایشگاه که در حال آماده کردن پرونده شما برای اتاق عمل است!
در جراحی سزارین معمولا از روش بی حسی نخاعی یا اسپاینال استفاده می شود بنابراین تصمیم گیری با متخصص بیهوشی است. البته بعضی مواقع هم روش بیهوشی بر حسب نظر جراح یا حتی خود بیمار انتخاب می شود.
روش‌های بی حسی:
1. آنستزی لوکال (بی‌حسی موضعی) : مثل تزریق لیدوکایین در دندانپزشکی. مثل قطره چشم بی‌حسی برای عمل لیزیک . مثل پماد بی‌حسی روی پوست.
2. آنستزی رژیونال (منطقه‌ای ) : در برخی جراحی‌های وسیع‌تر ، ماده‌ی بی‌حسی مستقیم به عصبی که مسئول حس دهی به یک منطقه است ، تزریق می‌شود. و بدین ترتیب ، کل آن منطقه بی‌حس می‌شود .
مثل بی‌حسی اپیدورال و بی‌حسی اسپاینال ، که ماده بی‌حسی در اطراف نخاع تزریق می‌شود و منطقه‌ی از کمر به پایین، کاملاً بی‌حس می‌شود.
3. آنستزی جنرال (بیهوشی عمومی) : در این روش بیمار توسط تزریق موادی به داخل خون و یا از راه تنفس کاملاً بی‌هوش می‌شود.
بیهوشی می‌تواند خیلی سبک باشد. در حد یک خواب کوتاه (مثلاً برای انجام آندوسکوپی). به این حالت، sedation نیز می‌گویند. گاهی از این روش در ترکیب با روش‌های منطقه‌ای استفاده می‌شود. در این روش بیمار بعد از عمل چیزی را به یاد نمی‌آورد.
سزارین با بیهوشی
پس از آماده شدن در بلوک زایمان ، به اتاق عمل انتقال داده می‌شوید. شما با کمک پرستار بیهوشی وارد اتاق عمل شـده ، روی تخت عمل قرارگرفته و به مانیتور (دستگاه چک علائم حیاتی) وصل می‌شوید. نبض، تنفس و نـوار قلبتان بـه کمـک دستگاه‌ها کنترل‌شده، یکـی از رگ‌هایتان برای تزریق سرم و داروهای بیهوشـی بـاز نگه‌داشته می‌شود. سـر و گـردن، دهـان، بینـی و دندان‌های لق چک شـده و اکسـیژن از طریـق یـک ماسک وارد ریه‌هایتان می‌شود. سپس بـا تزریق داروهای بیهوشی از طریق رگ، شما تقریباً” پس از 30 ثانیه بی‌هوش می‌شوید.
ضمن بیهوشی راه هوایی شما با روش‌های مناسـب باز نگه‌داشته می‌شود (گذاشتن لوله در دردهان ) و تنفس شما تـا پایـان عمـل بـا دستگاه بیهوشی کنترل می‌شود.
معایب بیهوشی برای سزارین
• احتمال ایجاد تهوع و استفراغ بیشتر است
• احتمال برگشت محتویات معده و ورود آن‌ها به ریه (آسپیراسیون)
• درد بلافاصله بعد از عمل (به‌محض به هوش آمدن ، اوج درد را حس می‌کنید . اما در روش‌های بی‌حسی ، بی‌حسی کم‌کم از بین می‌رود)
• گیجی و منگی و حالت خاص پس از بیهوشی و عدم امکان ارتباط فوری با نوزاد
• احتمال رسیدن بلافاصله برخی از داروهای بیهوشی به جنین و بی‌حال متولد شدن جنین
• احتمال اشکال و عدم موفقیت در لوله‌گذاری و عوارض ناشی از آن
• احتمال آسیب‌های دندانی و چشمی و اندام‌ها در بیهوشی عمومی( گر چه این عوارض شیوع کمتری دارند)
• عدم امکان رؤیت بلافاصله نوزاد
• حساسیت به مواد بیهوشی
سزارین با بی‌حسی از کمر
در تمام دنیا بهترین روش بی‌دردی برای سزارین، بی‌حسی منطقه‌ای (از کمر) است.
تفاوت بی‌حسی اسپاینال با اپیدورال
محل تزریق : بی‌حسی نخاعی تزریق داروی بی‌حسی در فضای ساب آراکنوئید است .
بی‌حسی اپیدورال: تزریق محلول بی‌حسی در فضای اپیدورال است .که در روی ساک دورمر قرار دارد. اپیدورال در تمام سطوح ولی اسپینال فقط در کمر صورت می‌گیرد.
اسپینال : سریع‌تر انجام می‌شود ، آزار کمتری می‌دهد.دوز کمتر دارو می‌خواهد.بلوک حسی وموتور قوی‌تری می‌دهد.
اپیدرال: سردرد نمی‌دهد.مگر دورمر پاره شود .افت فشار کمتر می‌دهد.کنترل بهتر قدرت بلوک حسی وموتور داریم .می‌توان کاتتر گذاشت و بلوک را محدود یا طولانی نمود مثل زمان زایمان .
دانستنی‌های سزارین با بی‌حسی از کمر
مادر می‌تواند در طی عمل بیدار باشد .و یا نباشد (با داروهای وریدی خوابانده شود.مثل بنزودیازپین ها ،مخدرها.و ..)
در این روش مادر صدای گریه نوزاد خود را شنیده، تماس پوستی بین مادر و نوزاد وی برقرار می‌شود.این مسئله به ایجاد و تقویت ارتباط عاطفی در طول زندگی بین مادر و فرزند کمک می‌کند.
برای انجام بی‌حسی از کمر
مادر در وضعیت نشسته یا خوابیده به پهلو قرارگرفته، سر را به سمت شکم خم می‌کند. متخصص بیهوشی، ابتدا پوست ناحیه کمر را با بتادین ضدعفونی می‌کند. پس‌ازآن یک سوزن ظریف مخصوص را در ناحیه کمر وارد پوست‌کرده،پس از اطمینان از محل صحیح سوزن و مشاهده مایع نخاعی،داروی بی‌حس‌کننده موضعی را تزریق می‌کند.
.
عوارض سزارین با بی‌حسی از کمر
در برخی از افراد ممکن است برخی از علائم زیر مشاهده شود : احساس بی‌قراری، تغییرات کوتاه‌مدت فشارخون و ضربان قلب، تهوع استفراغ و …
نگران نباشید. تقریباً در تمام موارد این عوارض قابل‌کنترل است.
شایع‌ترین عارضه پس از بی‌حسی سردرد وضعیتی است. این سردرد با دراز کشیدن کمتر می‌شود اما با نشستن و ایستادن افزایش می‌یابد. برای کاهش شدت سردرد توصیه می‌شود: مایعات به مقدار کافی و فراوان استفاده کنید ( ترجیحاً آبمیوه شکر دار و صنعتی نباشد چون بیشتر ادرار را زیاد کرده و آب بدن را کم می‌کند). قهوه و نسکافه در کاهش سردرد مؤثر است. بی‌حرکت ماندن مادر پس از عمل به کاهش سردرد کمک می‌کند.
در صورت ادامه سردرد یا شدت یافتن آن ، و یا بروز علائمی چون علائم حسی و حرکتی، استفراغ، تاری دید، تب، سفتی گردن، خواب‌آلودگی غیرعادی لازم است به پزشک مراجعه شود.(ترجیحاً متخصص بیهوشی خودتان)
کمردرد می‌تواند ناشی از تغییرات بارداری، وضعیت خوابیدن بیمار روی تخت و نقل‌وانتقال بیمار و خود زایمان ….باشد. ایجاد کمردرد به خاطر ورود سوزن باریک به ناحیه ، خیلی نادر است.
بیماران معمولاً از ورود سوزن و از ایجاد فلج دائم می‌ترسند.

پاسخی بگذارید

Top