شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > ماه گرفتگی بدن و درمان آن!

ماه گرفتگی بدن و درمان آن!

بسیاری از کودکان با ضایعاتی موسوم به ماه گرفتگی متولد می شوند. در بعضی از موارد این ضایعات در چند هفته اول زندگی ظاهر می شوند. رنگ آنها می تواند آبی، صورتی و یا قرمز باشد. بیش از 10 درصد از کودکان ماه گرفتگی دارند. این ضایعات از تجمع و بهم پیوستگی عروق خونی در پوست بوجود می آیند و سطح آنها ممکن است صاف یا برآمده باشد.
علل دقیق آن هنوز ناشناخته است. بیشتر این ضایعات ارثی نیستند و همین طور ارتباطی با وقایع دوران حاملگی در مادر (و از جمله نگاه کردن به ماه) ندارند.

انواع مختلفی از ماه گرفتگی وجود دارد. گاهی برای تشخیص نوع خاصی از ماه گرفتگی باید آن را هفته ها و ماه ها تحت نظر داشت. شایعترین نوع ماه گرفتگی ها لکه های مسطح، خال های عروقی و لکه های قرمز شرابی می باشند. البته انواع متعدد دیگری نیز وجود دارند که بسیار نادر هستند.

لکه های مسطح

این ضایعات که شایع ترین نوع ماه گرفتگی ها می باشند، به صورت لکه های مسطح به رنگ قرمز کم رنگ یا صورتی در روی پیشانی، پلک ها، پشت گردن، نوک بینی، لب بالا یا هر جای دیگر بدن بافت می شوند. ضایعاتی که روی پیشانی یا پلکها قرار گرفته اند همواره تا سن 2  سالگی محو می شوند ولی آنهایی که در پشت گردن قرار دارند معمولا تا بزرگسالی باقی می مانند. این نوع ماه گرفتگی هیچ خطری ندارد و درمان خاصی هم نمی خواهد.

خالهای عروقی

خالهای عروقی که به اصطلاح همانژیوم نامیده می شوند معمولا در بدو تولید وجود دارند، بلکه در چند هفته اول زندگی ظاهر می گردند. همانژیومها به دو نوع تقسیم می شوند: همانژیومهای توت فرنگی شکل و همانژیومهای غده ای شکل.

همانژیومهای توت فرنگی شکل، مختصری برآمده و به رنگ قرمز روشن هسند زیرا در این نوع همانژیوم عروق غیر طبیعی به سطح پوست بسیار نزدیکند . اما همانژیومهای غده ای شکل، آبی رنگ هستند چون عروق خونی غیر طبیعی در این نوع، عمقی تر می باشند. همانژیومها در جنس مونث و در نوزادان نارس بیشتر دیده می شوند. این ضایعات ممکن است در هر جایی از صورت یا بدن دیده شوند. بیشتر اوقات،کودک تنها یک همانژیوم دارد ولی ممکن است تعداد آن دویا سه همانژیوم هم باشد. بندرت ممکن است کودک همانژیوم های متعدد حتی در احشای داخلی هم داشته باشد.

برخلاف دیگر انواع ماه گرفتگی، همانژیومها می توانند بسیار سریع رشد کنند. رشد آنها عموما در شش هفته اول زندگی آغاز و تا یکسال به طور می انجامد. قطر بیشتر آنها از 6-5 سانتی متر بیشتر نمی شود ولی برخی نیز بزرگترند. پس از سال اول، رشد بیشتر آنها متوقف شده و بتدریج سفید رنگ و کوچک می شوند. 50 درصد همانژیومها تا 5 سالگی صاف و مسطح می شوند که این رقم تا 9 سالگی به 90 درصد می رسد. بسیاری از آنها کاملا از بین می روند ولی گاهی اوقات رد کمرنگی از آنها باقی می ماند. هرگز نمی توان حدس زد که یک همانژیوم تا چه حدی بزرگ می شود و آیا کاملا محو خواهد شد یا خیر .

عوارض: گاهی اوقات، همانژیومی که سریعا رشد کرده و بزرگ می شود و یا به سرعت کوچک می گردد، زخمی می شود. این زخمها ممکن است دردناک بوده و عفونی شوند بسیار مهم است که در این موارد به متخصص پوست مراجعه کنید. این زخم ها را باید تمیز نگهداشته و با پانسمان با پماد آنتی بیوتیک بپوشانید.

همانژیومی که در ناحیه تناسلی، راست روده، چشم، بینی، یا دهان قرار داشته باشد، می تواند باعث مشکلات خاصی شود. این همانژیومها باید بوسیله متخصص پوست بدقت تحت نظر باشند واو تصمیم خواهد گرفت که آیا درمان خاصی لازم است یا نه.

یکی از مواردی که باعث نگرانی والدین می شود، خونریزی از این ضایعات است. ظاهر همانژیوم ها به شکلی است که به نظر می رسد به آسانی خونریزی خواهند کرد. با این حال خونریزی معمولا فقط به دنبال ضربه آنها  بوجود می آید. اگر همانژیومی شروع به خونریزی کند، درمان آن مانند هر آسیب دیگری، تمیز کردن ناحیه با صابون و آب یا آب اکسیژنه و استفاده از پانسمان فشاری است. برای پنج تا ده دقیقه فشاری محکم ولی نه خیلی زیاد روی ناحیه آسیب دیده وارد کنید. اگر خونریزی بند نیامد، با متخصص پوست مشورت کنید. بندرت یک همانژیوم بطور ناکهانی و در عرض یک تا دو روز بزرگ می شود. در این صورت حتما با متخصص پوست مشورت کنید. همچنین هرگاه کبودی روی همانژیوم پدید امد، متخصص پوست را آگاه کنید.

درمان: بسیار مهم است که شیر خواری که همانژیوم دارد، در اولین فرصت ممکن بوسیله متخصص پوست معانیه شود تا هم تشخیص صحیح داده شود و هم درباره لزوم درمان آن تصمیم گیری شود.

گرچه معمولا والدین توانایی این را ندارد که شاهد رشد یک همانژیوم بوده و برای ناپدید شدن آن صبر کنند، اکثر همانژیومها به درمان خاصی احتیاج ندارند. انها خود بخود و با بجای گذاشتن آثار مختصری به مرور زمان از بین می روند. همانژیومهایی که خیلی بزرگ بوده ، مکرر خونریزی یا عفونت کنند، مانع تغذیه یا تنفس شیر خوار شده و یا مسیر بینائی او را مسدود کرده باشند، باید درمان شوند. برای آن دسته از همانژیومها که به درمان نیاز دارند، راههای درمانی متفاوتی وجود دارد. هیچکدام از این راهها صد در صد موثر و بی عارضه نیست و سودمندی آن باید همراه با خطرات احتمالی مورد ارزیابی قرار گیرد. ترکیبات کورتن به صورت خوراکی و یا تزریقی بطور وسیعی برای درمان همانژیومهایی که به سرعت رشد می کنند. مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است لازم باشد که این داروها مکررا و به مدت طولانی مصرف شوند. اختلال رشد، افزایش فشار خون، بالا رفتن قد خون، آب مروارید و افزایش خطر عفونت از عوارض احتمالی درمان با کورتن هستند. لیزر نیز در جلوگیری از رشد همانژیومها و برداشتن آنها بکار می رود. مورد مصرف دیگر لیزردر درمان همانژیومهای زخمی است که خود بخود بهوبد نیافته اند. البته اغلب لازم می شود درمان چندین نوبت تکرار شود.

لکه های قرمز شرابی

این هم نوع دیگری از ماه گرفتگی است که در هر 3 مورد از 1000 نوزادی که متولد می شوند، پدید می آید. نباید این ضایعات را با یک همانژیوم اشتباه گرفت. این ضایعات هنگام تولد وجود دارند. آنها مسطح و برنگ صورتی، قرمز و یا بنفش هستند و بیشتر اوقات روی صورت، گردن، بازوها و یا اندام تحتانی دیده می شوند. آنها می توانند به هر اندازه ای باشند. بر خلاف همانژیومها، رشد لکه های قرمز شرابی متناسب با رشد و بزرگ شدن کودک می باشد. به مرور زمان ممکن است سطح آنها ضخیم شده و دارای برآمدگیهایی گردند. این ضایعات به خودی خود از بین نمی روند و تا آخر عمر باقی می مانند.
عوارض:

 این ضایعات بویژه هنگامی که در صورت باشند ممکن است باعث ایجاد مشکلات عاطفی، اجتماعی و اقتصادی شوند. لکه های روی پیشانی، پلک چشم و یا دو طرف صورت ممکن است همراه آب سیاه چشم یا تشنج و یا هر دوی آنها باشند. آب سیاه ناشی از افزایش فشار داخلی چشم است و در صورتی که درمان نشود می تواند باعث نابینایی شود. این عوارض در کمتر از 4/1 افراد که لکه قرمز شرابی در پیشانی یا پلک چشم خود دارند. دیده می شود. با این حال در تمامی نوزادان مبتلا، این ماه گرفتگی ها رشد بیشتری نسبت به بافت های سالم دارند تمامی کودکان که ماه گرفتگی بزرگی روی اندام های فوقانی یا تحتانی خود دارند، باید از نظر مشکلات رشد تحت نظر باشند. گاهی رشد تحت نظر باشند. گاهی به مرور زمان ممکن است ضایعات عروقی کوچکی بر روی این ماه گرفتگی ها ایجاد شود. این ضایعات به آسانی خونریزی می کنند و باید با جراحی یا منجمد کردن یا سوزاندن درمان شوند.

درمان:

   محصولات آرایشی مختلفی جهت پوشاندن ظاهری این ماه گرفتگی ها در بازار موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب محصول مناسب با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. در گذشته روشهای گوناگونی برای از بین بردن این ضایعات متخصص پوست مشورت کنید. در گذشته روشهای گوناگونی برای از بین برد این ضایعات بکار رفته است که هیچکدام از آنها موفقیت آمیز نبوده اند. انواع جدید لیزرها بهترین نتایح را همراه با کمترین خطرات و عوارض داشته ان. برای دستیابی به بهترین نتیجه، درمان باید در اولین فرصت ممکن، حتی در نوزادی ، صورت گیرد. درمان با لیزر بصورت سرپایی انجام می شود. معمولا جلسات متعدد درمان و در فواصل 2-1 ماه لازم است. بیماریان کوچکتر عموما به جلسات درمانی کمتری نسبت به بزرگسالان احیتاج دارند. لیزر در 25 درصد بیماران باعث بهبود کامل این ضایعات می شود و 70 درصد بیماران نیز پاسخ خوبی به درمان می دهند ولی بدلایل نامعلوملی ، تعداد کمی از بیماران پاسخ درمانی خوبی ندارند. استفاده از لیزر می تواند عوارض گوناگونی به همراه داشته باشد. ممکن است باعث پر رنگ شدن یا روشن شدن قسمتی از پوست شود. خوشبختانه در بیشتر موارد این تغییرات موقتی هستند. ممکن است لیزر باعث تورم، دلمه بستن یا خونریزی های محدودی شود. این عوارض معمول نیستند و به آسانی درمان می شوند. بسیار به ندرت ممکن است جوشگاه دائمی در محل استفاده از لیزر بوجود آید. درمان با لیزر ناراحت کننده است ولی خیلی دردناک نیست. در بیشتر بزرگسالان، احتیاجی به بیحس کردن نمی باشد اما بی حس در اطفال و بچه های کوچک لازم است.گر خواب کردن کودک الزامی باشد، خطرات و هزینه های بیشتری خواهد داشت

پاسخی بگذارید

Top