شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > نحوه مراقبت از نوازد نارس بعد از تولد

نحوه مراقبت از نوازد نارس بعد از تولد

حفاظت از نوزاد نارس پس از تولد
نوزادان نارسی که زودهنگام و قبل از موعد به دنیا می آیند نیاز به مراقبت ها و رسیدگی های ویژه ای دارند که در این مطلب به برخی از این روش ها اشاره می کنیم.
حدود ۸ تا ۱۰ درصد نوزادان متولدشده، نارس هستند (قبل از هفته ۳۷ بارداری متولد شده‌اند). با توجه به اینکه بسیاری از این نوزادان قبل از اینکه آمادگی کامل برای زندگی خارج رحمی پیدا کنند متولد می‌شوند، دچار مشکلاتی خواهند شد و به همین علت احتیاج به توجه خاص پزشکی و کمک فوری بعد از زایمان دارند.
براساس میزان نارسی نوزاد، ممکن است متخصص کودکان از متخصص نوزادان نیز کمک بگیرد. این شخص تخصص خاصی در مراقبت از نوازدان نارس دارد و در تصمیم‌گیری برای اقدامات لازم و درمان‌های مربوطه نیز کمک خواهد کرد.
در صورتی که نوزاد شما نارس متولد شده، ممکن است نه تنها ظاهری متفاوت، بلکه رفتاری متفاوت نیز با نوزاد رسیده داشته باشد. در حالی که وزن متوسط نوزاد طبیعی هنگام تولد ۵/۲ تا ۵/۳ کیلوگرم است،‌ نوزاد نارس کمتر از ۵/۲ کیلوگرم وزن دارد و هرچه زودتر متولد شده باشد جثه کوچک‌تری دارد و اندازه سر او نسبت به بقیه بدن بزرگ‌تر است و چربی کمتری در بدن خود دارد. پوست او به علت داشتن چربی کمتر شفاف‌تر به نظر می‌رسد و شما می‌توانید حتی عروق خونی او را در زیر پوست ببینید.
مشخصات نوزاد نارس
– وزن کمتر از 2/5 کیلوگرم
– اندازه کوچک بدن
– اندازه بزرگ سر نسبت به کل بدن
– چربی کم زیر پوست
– پوست نازک و براق و صورتی رنگ
– رگ های زیر پوست که قابل مشاهده اند
– تعداد موهای کم بدن
– تعداد چین های کم در کف پا
– گوش بسیار نرم
– بافت پستان رشد نیافته
– در نوزادان پسر ممکن است کیسه بیضه پایین نیامده باشد و یا کیسه بیضه، بسیار کوچک باشد.
– تنفس تند
– ضعف در مکیدن شیر
– خواب بیش از حد
در نوزادان نارس، اندام های بدن مثل ریه و مغز کامل رشد نکرده اند و در تنظیم حرارت بدن و تنظیم سطح قند خون، دچار مشکل هستند و سیستم ایمنی بدن آنها رشد نیافته است
مراقبت از نوزاد نارس
خیلی از مادران انتظار ندارند که نوزاد نارس به دنیا آورند، اما والدین باید بدانند که به محض تولد نوزاد نارس چه کارهایی انجام دهند.
نوزادان نارس پس از تولد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) در بیمارستان بستری می شوند
کارهایی که برای مراقبت کافی از نوزاد نارس باید انجام داد شامل موارد زیر است:
– گرم کردن : بسیاری از نوزادان نارس، فاقد چربی زیر پوست به مقدار کافی می باشند، در نتیجه نمی توانند گرما را در بدن خود نگه دارند. به همین دلیل در بخش مراقبت های ویژه در داخل اتاقک پلاستیکی قرار می گیرند و گرما برایشان فراهم می شود و یا توسط نور لامپ گرم کننده ای که به سمت تخت نوزاد می تابد، گرمای بدنشان تامین می شود.
– نیازهای غذایی : نوزادان نارس معمولا می توانند هم از شیر مادر و هم از شیر خشک تغذیه کنند، اما شیرمادر بیشتر توصیه می شود، زیرا این نوزادان به دلیل نارس بودن، بیشتر در معرض ابتلا به انواع عفونت ها می باشند و شیر مادر به دلیل پروتئین های ویژه ای که دارد این امکان را به نوزاد می دهد تا از این عفونت ها محفوظ بماند و سریع تر رشد کند.
در اکثر نوزادان نارس به دلیل مشکلات تنفسی و بلع، لوله ای در داخل بینی و یا داخل معده قرارمی گیرد تا شیر بتواند به راحتی به معده این نوزادان وارد شود. پزشک بر روند ورود شیر به معده آنها نظارت دارد تا اگر مشکلی پیش آمد آن را برطرف کند.
– افزایش بیلی روبین خون : اکثر نوزادان پس از تولد، به دلیل تجمع بیلی روبین به زردی مبتلا می شوند. در صورتی که زردی درمان نشود و سطح بیلی روبین پایین نیاید، می تواند به مغز نوزاد آسیب برساند. در صورت لزوم، نوزاد مبتلا به زردی را در دستگاه و زیر نور لامپ های خاصی قرار می دهند تا زردی برطرف شود.
– آپنه یا مشکل نفس کشیدن : بسیاری از نوزادان نارس در تنفس خود دچار مشکل هستند، زیرا به دلیل زایمان زودرس، ریه ها و دستگاه تنفسی آنها فرصت رشد کافی پیدا نکرده اند. این نوزادان در بخش مراقبت های ویژه از نظر تنفس هم مورد بررسی و درمان قرار می گیرند.
طی مدتی که نوزاد شما در بخش مراقبت های ویژه بستری می باشد، تماس و ارتباط عاطفی خود را با او قطع نکنید
– کم خونی : بسیاری از نوزادان نارس با کمبود گلبول های قرمز خون روبرو هستند. این کمبود نیز در بخش NICU درمان می شود.
– فشار خون : عوامل متعددی از جمله انواع عفونت ها سبب از دست دادن خون در نوزادان نارس می شود، در نتیجه فشار خون آنها پایین می آید. ممکن است نوزادان نارس به تزریق خون و یا دریافت مایعات بیشتر نیاز داشته باشند.
– طی مدتی که نوزاد شما در بخش مراقبت های ویژه بستری می باشد، تماس و ارتباط عاطفی خود را با او قطع نکنید و او را از محبت خود محروم نکنید.
شما باید دائما با نوزاد خود ارتباط داشته باشید و مطمئن باشید که او این ارتباط را درک می کند، زیرا نوزاد در تمام طول بارداری با شما بوده و با شما آشناست.
چون نوزاد نارس ممکن است به مدت طولانی دربخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری شود و تحت مراقبت قرار گیرد، شما ممکن است شانس بغل کردن و شیر دادن به او را بعد از زایمان از دست بدهید.
برای جلوگیری از این امر سعی کنید هرچه سریع‌تر بعد از زایمان او را ببینید و تا جایی که ممکن است در مراقبت از او کمک کنید.
با توجه به شرایط نوزاد و خودتان تا حد امکان وقت خود را در اتاق نوزادان و نزد او بگذرانید و حتی در صورتی که نمی‌توانید او را بغل کنید، او را از پنجره‌های انکوباتور لمس کنید و در صورت امکان از پستان خود و مستقیما به او شیر بدهید و در صورت عدم امکان، شیر خود را بدوشید و در اختیار پرستاران بگذارید تا از طریق لوله معده یا از راه مناسب دیگری به او داده شود.
هر چقدر بیشتر به جریان بهبود نوزادتان کمک کنید و هرچه بیشتر با او ارتباط داشته باشید، بهتر قادر به درک موقعیت خواهید بود و مراقبت بعدی او بعد از ترخیص از بیمارستان برایتان آسان‌تر خواهد شد.
ضمنا سعی کنید در زمانی که پرستاران به نوزادتان شیر می‌دهند او را تماشا کنید، زیرا این کار به تولید بیشتر شیر در شما کمک می‌کند تا بعدا بتوانید به روند شیردهی ادامه دهید.

پاسخی بگذارید

Top