شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > دلایل کم اشتهایی کودکان و راه های درمان آن

دلایل کم اشتهایی کودکان و راه های درمان آن

چرا بیشتر کودکان کم غذا می خورند؟

در بیشتر موارد ، علت اصلی پا فشاری و اصرار مادران دلسوز است . این گونه مسائل در میان خانواده ای فقیر و کم سواد ، کمتر به چشم می خو.
تقریبا همه ی کودکان ، در برابر فشار، واکنش نشان می دهند و مقاوت می کنند . به علاوه، کودکان از غذاهایی که خاطره ای بد دارند ، بیزارند و مسئله ی دیگر ، نیاز به تنوع غذایی است. انسان نمی تواند همواره یک غذای ثابت و معین را تحمل کند . با این حال ، برخی افراد نسبت به بعضی گروه های معین غذایی ، میل بیشتری نشان می دهند، در حالی که تعدادی از مردم ، به تنوع غذایی گرایش بیشتری دارند
مواردی که باید به آنها توجه داشت
اگر مادری هنگام دادن شیر به فرزند پافشاری کند و کودک مایل نباشد ،از خوردن امتناع می کند. یا اگر اضافه کردن غذای جامد به رژیم کودکان تدریجی صورت نگیرد ،طفل فرصت کافی برای آشنایی و عادت کردن غذای جدید را پیدا نمی کند. که این مرحله می تواند نقطه ی شروع بی اشتهایی باشد . بسیاری از کودکان ، بعد از یک سالگی ، در انتخاب غذا سختگیر و مشکل پسند می شوند . در این مرحله کودک استعداد چاقی سریع را ندارد ، لجباز است و ممکن است با مشکلاتی از قبیل دندان در آوردن یا پافشاری والدین در مورد خوردن غذا ، روبه رو باشد . یکی دیگر از سرچشمه های کم اشتهایی ، پایان هر بیماری است. یک مادر عجول و نگران ، قبل از بازگشت اشتهای کودک به حال اولیه میل دارد غذا دادن به کودک را با مقدار زیاد شروع کند . این تحمیل غذا ، به زودی کودک را نسبت به غذا متنفر می کند و این حالت را در او تثبیت می کند.

درمان کم اشتهایی

درمان کم اشتهایی و مشکلات تغذیه کودکان به صبر و شکیبایی و گذشت زمان احتیاج دارد، زیرا کودک باید فرصت داشته باشد تا ناراحتیهای گذشته را از یاد ببرد .
وقتی کودکان پیشداوری و تعصبی درباره ی انواع غذا ندارند ، در صورت داشتن امکان انتخاب ، رژیم غذایی متعادلی را بر می گزینند.
مادران باید تا مدتها صبر کنند و اضطراب و نگرانی را از خود دور سازند تا فرزندشان به تدریج خاطره ی تلخ پافشاری های گذشته را از یاد ببرید و اشتهای طبیعی خود را باز یابد.
برخی از کودکان به تعداد معینی از انواع غذاها علاقه دارند . در این حالت،باید ترکیبی از این مواد را در اختیار کودک قرار داد و بدون آگاهی او، مواد غذایی جدید را به تدریج به رژیم غذایی کودک اضافه کرد.
والدین باید سعی کنند درباره ی غذا خوردن کودک ، نه به عنوان تشویق ونه تهدید، سخنی بر زبان نیاورند
و همچنین سعی کنید بین غذاها فرق نگذارید. اگر کودکی میل دارد چندین بار به شکل پیاپی از یک نوع غذا سالم استفاده کند مانع از خوردن او نشوید.
سعی کنید کمتر از آنچه که کودک غذا می خورد ، برایش غذا بیاورید زیرا غذای زیاد اشتهای او را کم می کند.

پاسخی بگذارید

Top