شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > تغذیه نوزادان

تغذیه نوزادان

تغذیه نوزادان از 6 ماهگی به بعد

تا ۶ ماهگی شیر مادر بهترین و کامل‌ترین غذا برای نوزادان است و نیازهای تغذیه‌ای نوزاد را تامین می‌کند. تنها نیاز به مصرف قطره مولتی ویتامین است .اما بعد از ۶ ماهگی نیازهای غذایی نوزاد به تنهایی با شیر برآورده نمی‌شود و لازم است علاوه بر شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای نیمه‌ جامد نیز شروع می شود.

چگونگی شروع غذای کمکی

شروع غذای کمکی معمولا با فرنی آغاز می‌شود. بعد از فرنی، تغذیه کمکی کودک حریره بادام و پوره سیب ‌زمینی است. پس از آن می‌توان سوپ را به غذای کودک اضافه کرد. موادغذایی چه از نظر نوع و چه از نظر مقدار، باید به تدریج به غذای نوزاد اضافه شود.
 
بین اضافه کردن موادغذایی مختلف 5 تا 7 روز فاصله باشد تا نوزاد اول به یک غذا عادت کند، بعد غذای جدیدی به او داده شود. این کار باعث می شود که اگر ناسازگاری به یک ماده غذایی وجود داشته باشد شناخته شود و دستگاه گوارش نوزاد نیز فرصت می یابد که به موادغذایی عادت کند.
 
در شروع، غذاها باید نسبتاً رقیق و غلظت آنها کمی بیشتر از شیرمادر باشد و به تدریج بر غلظت آنها افزوده گردد. این کار به یادگرفتن عمل جویدن کمک می کند.

در ماه نهم می توان از حبوبات نیز در سوپ نوزاد استفاده کرد. مصرف حبوبات را بهتر است از عدس و ماش که هضم آسان تری دارند، شروع کنید. در مورد لوبیا چیتی و لوبیا قرمز بهتر است از قبل آنها را خیس کرده، پوستشان را جدا نموده و بعد از پختن به سوپ اضافه نمود. اضافه کردن کره یا روغن مایع به سوپ برای نوزادانی که خوب وزن نمی گیرند، توصیه می شود.

مواد غذایی که تا قبل از یک سالگی برای کودک مجاز نیست

قبل از یک سالگی باید از دادن میوه هایی مانند : کیوی، توت سفید، توت فرنگی، تمشک، خربزه، آلبالو و گیلاس به بچه خودداری کنیدزیرا ممکن است باعث حساسیت شوند.

در تهیه غذای کودک نباید از نمک و چاشنی استفاده شود

توجه نمایید که میوه ها و سبزی ها جزء غذاهایی هستند که در اواخر سال اول توصیه می شوند، چرا که کالری آنها نسبت به دیگر گروه های غذایی کمتر است

بی اشتهایی در کودکان

بي اشتهايي و کم اشتهايي مشکل اغلب والدین بعد از شروع غذای کمکی می باشد. و در اغلب موارد اصرار کردن به هيج وجه غذا خوردن کودک را بهتر نخواهد کرد. اگر علت غذا نخوردن کودک بیماری یا مشکل مشخصی نباشد، راهکارهای زیر تا حدی می تواند به بهبود اشتهای کودک کمک کند.

  • در تهیه غذا به طعم و رنگ و ظاهر غذا دقت کنيد. غذاهای رنگي و با ظاهری جذاب اشتهای کودک را تحریک می کند
  • کودکان تمایل بیشتری برای خوردن غذاها ی انگشتي و سرد نشان می دهند
  • دندان درآوردن و یا وجود هرگونه زخم و آفت در دهان سبب امتناع کودک از غذا خوردن می شود
  • خسته و خواب آلود بودن کودک سبب عدم تمایل وی به غذاخوردن می شود
  • استفاده از میان وعده با فاصله نزدیک به وعده های اصلی اشتهای کودک را کاهش می دهد
  • پافشاری و اصرار، تهدید و عجله در غذا دادن سبب بی اشتهایی کودک می شود
  • اگر کودک از خوردن ماده غذایی خاصی امتناع می کند می توان آن را در ترکیب با غذای مورد علاقه وی و یا به شکلی دیگر که برایش قابل پذیرش باشد تهیه کرد
  • حضور در جمع به ویژه کودکان هم سن موجب تشویق به غذاخوردن می شود
  • در زمان بیماری و دوران نقاهت نیز می توان با کاستن از حجم وعده ها و افزایش دفعات و همچنین استفاده از غذاهای مایع و پوره شده انرژی مورد نیاز کودک را تامین کرد

پاسخی بگذارید

Top