شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > نحوه حمام کردن نوزاد

نحوه حمام کردن نوزاد

نکاتی که مادران جوان باید درباره حمام کردن کودک خود بدانند

حمام کردن نوزاد تازه متولد شده یکی از دغدغه های اصلی مادرانی است که برای نخستین بار صاحب فرزند شده اند و معمولا برای استحام نوزاد شان از مادربزرگ نوزاد کمک می خواهند اما به هر حال مادران جوان لازم است نحوه استحمام صحیح کودک خود را یاد بگیرند!! با توجه به نکات زیر به راحتی می توانند این کار را به راحتی انجام دهند.

مناسب ترین مکان و وسیله برای استحمام نوزاد چیست؟

باید توجه داشته باشیم مهم‌ترین مورد در حمام نمودن کودک، حفظ امنیت و سالم نگه‌داشتن کودک است. شما می‌توانید کودک‌تان را در وان مخصوص نوزاد که داخل وان حمام شما جاسازی می‌شود یا سینک ظرف‌شویی یا روشویی بشویید قط باید مراقب سلامت و امنیت نوزاد دلبندتان باشید. در سینک ظرفشویی می‌توانید یک حوله بزرگ پهن کنید تا بچه در زمان استحمام سر نخورد و اگر هم سر خورد خطری متوجه وی نشود. مهم‌ترین نکته هم این است که هیچ وقت تحت هیچ شرایطی کودک‌تان را تنها داخل آب رها نکنید.
وان یا لگن های مخصوص کودکان، بهترین گزینه برای شستن نوزاد شما است.

بهترین موقع برای حمام کردن نوزاد چه زمانی است؟

حمام کردن بستگی به خودتان دارد که چه زمانی را انتخاب کنید که در آن موقع عجله نداشته باشیدو نگران و درگیر مسئله ای نباشید. بعضی والدین دوست دارند کودک‌شان را صبح و هنگانی که هوشیار است و می‌تواند از حمام لذت ببرد، حمام کنند. بعضی دیگر هم دوست دارند که کودک را شب حمام کنند که بعد از آن کودک راحت‌تر به خواب برود و زمان بیشتری بخوابد.
نوزاد تازه متولدشده‌تان را نیاز نیست هر روز حمام کنید. به این دلیل که اگر نوزادتان را بیشتر از سه تا چهار بار در هفته حمام کنید پوست او خشک خواهد شد. اگر یک روز او را حمام نکردید، کافی است صورت، گردن، شکم، باسن و بین پاهای کودک را با آب و دستمال تمیز بشویید

از چه نوع شوینده ای برای شستن سر و بدن نوزاد استفاده کنیم؟

پوست نوزاد تازه متولد شده و شیرخواران حساس و خشک است. بنابراین برای نوزادان زیر یک سال نباید از صابون بزرگسالان استفاده کرد. ممکن است برای پوست آنها مضر باشد. شامپو سر و بدن و صابون مخصوص بچه از مواد ملایم تهیه شده و به پوست او آسیب نمی رساند و چشم های او را نمی سوزاند.
نوزاد تازه متولدشده‌تان را نیاز نیست هر روز حمام کنید. به این دلیل که اگر نوزادتان را بیشتر از سه تا چهار بار در هفته حمام کنید پوست او خشک خواهد شد. اگر یک روز او را حمام نکردید، کافی است صورت، گردن، شکم، باسن و بین پاهای کودک را با آب و دستمال تمیز بشویید.

بهترین و مناسب‌ترین مقدار آب وان و درجه حرارتی که برای استحمام کودک لازم است چقدر باید باشد؟

طبیعی است که میزان آب بسته به جثه کودک فرق دارد، اما بطور معمول برای شست‌وشوی یک نوزاد می‌توان تشت یا وان حمام مخصوص کودک را به ارتفاع 5 تا 10 سانتی‌متر از آب ولرم آب کرد. برای آنکه بدن کودک سرد نشود هرچند لحظه یک بار کمی آب گرم روی او بگیرید.در تمام طول استحمام دست‌های‌تان را برای مراقبت از کودک در پشت او نگه دارید
برای‌ آن‌که کودک دچار سوختگی نشود بهترین کار این است که دماسنج را در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی‌گراد باشد. حتی با قرار دادن دماسنج هم ، قبل از گذاشتن کودک در آب، دمای آب را با دست‌ خود چک کنید چراکه ممکن است درجه دماسنج درست نباشد. در ضمن هوای جایی که کودک را در آن حمام می‌کنید هم باید گرم باشد، کودکی که حمام شده خیلی سریع دچار لرز می‌شود، برای همین باید دمای جایی که کودک در آن حمام می‌شود و سپس از حمام به آن‌جا برده‌ می‌شود، مناسب و نسبتا گرم باشد.

آیا باید موهای نوزاد تازه متولد شده را شست و برای شست‌وشوی کودک از کدام قسمت شروع کنیم بهتر است؟

تنها اگر موهای نوزاد کثیف به نظر می‌رسید یا حس کردید سر کودک شوره (پوسته ریزی) دارد یا دچار التهاب است موها و سر او را بشویید. اگر برای این کار کمک ندارید با یک دست کودک را بگیرید و با دست دیگر به نرمی چند قطره از یک شامپوی خفیف و ملایم کودک را روی سر او بچکانید و مالش دهید. در زمان شستن حواس‌تان باشد که دست‌تان را مقابل چشمان کودک قرار دهید تا شامپو وارد چشم‌‌های او نشود. بهتر است از نقاب حمام کودک استفاده نمایید تا از ریختن آب و شامپو به چشم و صورت نوزاد که موجب ناراحتی و گریه او میشود جلوگیری کنیم.
برای شستشوی کودک ابتدا صورت کودک و سپس سر و گردن کودک شسته شود و بعد به قسمت تنه و اندام‌ها برسید.
از صورت و چشم نوزاد شروع کنید. یک پنبه خیس از آب گرم را به آرامی روی صورت نوزاد بکشید. سپس سر او را به سمت خود نگه دارید و با یک دست بگیرید، بدن نوزاد روی پای شماست بنابراین دست دیگر شما آزاد است تا با آن سر نوزاد را با شامپو بچه بشویید و خشک کنید. برای آبکشی کردن موهایش جریان آب را روی صورت او رها نکنید، ممکن است باعث ناراحتی او و حتی کبودی اش شود.
سر را حتما خشک کنید سپس سراغ سر، گردن، زیربغل، سینه و شکم نوزاد بروید. خشک کردن سر از سرما خوردن نوزاد جلوگیری می کند. با یک پارچه یا لیف بسیار نرم و به آرامی با صابون این ناحیه ها را بشویید و به همین نحو پشت او را نیز تمیز و خشک کنید. بعد از شستن بدن، فوری او را درون حوله نوزاد بپیچید و خشک کنید

چند نکته ضروری برای استحمام نوزاد

– برای خشک کردن گوشها از گوش پاک کن استفاده نکنید.
– 2 یا حداکثر 3 بارحمام در هفته و نیاز به استحمام روزانه ندارد.
– زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین 5 تا 10 دقیقه است.
– هرگز نوزاد را هنگام حمام کردن تنها نگذارید.
استفاده از لوسیون و روغن های مخصوص کودک
.پس از هر بار استحمام نوزاد را خوب خشک کنید. و برای جلوگیری از خشکی پوست کودک هم میتوانید از لوسیون های مخصوص نوزاد و روغن بچه استفاده کنید که میزان حساسیت‌زایی شان بسیارپایین است
نحوه تمیز کردن بند ناف نوزاد
به هیچ وجه برای تمیز کردن بند ناف از الکل استفاده نکنید. چرا که تاثیری در جلوگیری از عفونی شدن و خشک شدن ناف ندارد. ناف را با آب ولرم و صابون ملایم به آرامی شسته و خشک کنید. مراقب باشید ناف در اثر فشار یا ضربه یا مرطوب شدن بیش از حد نیفتد. کلا بند ناف را همیشه خشک نگه دارید.

پاسخی بگذارید

Top