شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > موسیقی و بارداری

موسیقی و بارداری

تآثیرات موسیقی بر مادر و جنین در دوران بارداری

از بین حس های لامسه اولین حسی که جنین از طریق آن با اطرافش ارتباط برقرار میکند حس شنوایی میباشد.جنین از هفته 20 بارداری صداها را می شنود مادر می تواند از این فرصت استفاده نموده و از تآثیرات مثبت آهنگ و موسیقی بر خود و جنینش بهره مند شود. موسيقي اضطراب جنين را در دوران بارداري كاهش مي‌دهد. نوزاد به موسیقی که در دوران جنینی بطور مستمر شنیده است در بعد از تولد واکنش شدید نشان میدهد از اثرات مهم موسيقي افزايش فعاليت سيستم ايمني بدن است. طي تحقيقات اخير ثابت شده كه موسيقي بر روي نوزادان زودرس نيز تأثير مثبت دارد. از این روی روش موسیقی درمانی برای کودکان نارس نیز استفاده می شود تا ارتباط لازم بین مادر و کودک برقرار شود.
نحوه شنیدن جنین

رسانای هوایی: صوت از خارج وارد بدن می شود و شنیده می شود

رسانای استخوانی : لرزه های صوت از طریق حلق و نای از طریق اعضای داخلی به جنین می رسد و رحم به اتاقک صدا تبدیل می شود
جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی می شنود پس هر چه مادر می گوید برای جنین قابل فهم تر است.

جنین چه صداهایی را بیشتر میشنود!!!

بیشترین صدایی که نوزاد می شنود صدای ضربان قلب مادر و صدای مادر است که از طریق قفسه سینه به کودک منتقل می شود كودك اولين درس‌هاي يادگيري زبان را در رحم مادر مي‌آموزد حرف‌هاي مادر در قالب آواز و ريتم بسيار موثرتر و گيراتر از صحبت كردن عادي است. گوش‌ کردن به موسيقي، ساز زدن و يا آواز خواندن در دوران بارداري تأثير بسيارعميق و دراز مدتي بر کودک دارد و جنين واکنش فيزيکي، احساسي و عقلي به صداهايي که مي شنود نشان مي‌دهد. براي نوزاد متولد نشده خود آواز بخوانيد، اين مهم نيست که خواننده خوبي باشيد مهم اين است که شما به عنوان والدین کودک برايش بخوانيد زيرا به اين وسيله نوزاد پس از تولد قادر به شناسايي صداي پدر و مادر خود خواهد بود.

جنین در صورتی صدای پدر را می شنود که پدر دهان خود را روی شکم مادر قرار داده و با جنیین صحبت کند توصیه می شود درهنگام صحبت با جنین مضطرب نباشیم و با صدای ملایم با جنین ارتباط برقرار کنیم چون جنین این اضطراب را درک میکند و روی او تاثیر می گذارد.
موسيقي يك نياز فيزيولوژيك، روحي، جسمي، احساسي، اجتماعي و رواني انسان است و از اين طريق به انسان آرامش خاطر وصف‌‌ ناپذيري مي‌بخشد و همان‌گونه كه انسان بايد به نيازهاي اصلي و اساسي خود از قبيل گرسنگي، تشنگي و … پاسخي مطلوب و معقول بدهد، براي روح خود نيز بايد آرامش خاطري قابل توجه پيدا كند.به طور کلی نظریه موجود این است که قرارگرفتن کودکان درمعرض موسیقی های کلاسیک در دوران جنینی، بعد از تولد، در دوران رشد و حتی دوران نوجوانی موجب می شود که کودکان باهوش تر و زیرک تر باشند.

واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی

تحقیقات محققان در خصوص تاثیر موسیقی بر جنین در دوران بعد از تولد به این نتیجه رسیدند جنینی که در رحم مادر تحریک می‌شود، در زندگی آینده خود از نظر بینایی، شنوایی، زبان و مهارت‌های حرکتی پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.
آنها همچنین دریافتند موسیقی جنین را آرام کرده و کمک می کند او قبل و پس از تولد راحت‌ تر بخوابد. با وجود تحقیقات فراوان و یافته‌های گوناگون، والدین واقعا نمی‌دانند باید چه کار کنند. نکته اصلی این است که باید جنین متولد نشده خود را طوری تحریک کنید که احساس راحتی کند. جنین را با صدای آرام موسیقی مورد علاقه خود آشنا کنید. بنايي که شما با اجراي يک آواز مخصوص در دوران بارداري خود براي کودک مي‌سازيد در دوران هاي ديگر زندگي نيز به وي کمک مي‌کند مثلاً هنگامي‌که کودک نياز به آرامش و يا خواب دارد با گوش‌ دادن به موسيقي دوران جنینیش حس دوران جنينيش بصورت ناخودآگاه زنده شده و احساس امنيت را در او ايجاد مي‌کند. دانشمدان معتقدند ريتم و آهنگ مورد علاقه كودكان برگرفته از آواهايي است كه در دوران جنيني خود شنيده‌اند.بطور مثال مادر می تواند از وسایل موزیکال با ملودی آرام و چراغ خواب های موزیکال در هنگام خواب استفاده نماید جنين آدمي به تمامي صداهاي رحمي گوش مي‌دهد و واكنش نشان مي‌دهد. اصوات آرام حركات او را آرام و اصوات تند حركاتش را تند مي‌نمايند.

اثرات موسيقي بر مادر رد دوران بارداری

شنیدن موسيقي در حين زايمان و بارداري بر كاهش اضطراب، درد و دلهره مادر اثر مطلوبي دارد. زناني كه در حين زايمان به موسيقي گوش مي‌سپارند، نسبت به ديگر افراد، خاطره‌اي دلپذيرتر و دلنشين‌تر از زايمان خود دارند به ويژه زماني كه موزيك درماني با تكنيك‌هاي آرام‌سازي همراه مي‌گردد. اضطراب سطح عوامل بيولوژيكي خون را تغيير داده و پيامدهاي ناگواري بر جاي خواهد گذاشت یکی از علل ناهنجاري‌هاي جنيني اضطراب حين بارداري مي‌باشد در حالي كه با گوش سپردن به اصوات ملايم، مي‌توان در كاهش استرس اقدام كرد.

هرچند اثبات مطالب فوق از جهت درك اصوات توسط جنين مشكل مي‌باشد، اما از مدارك به دست آمده بعد از تولد مي‌توان تا حدودي صدق مطالب فوق را تائيد كرد. گوش دادن به موسيقي باعث افزايش رشد جنين و رشد ذهني كودك بعد از تولد مي شود.

موسيقي قوه تخيل، حافظه، اساس و ادراك آدمي را به گونه اي كاملاً شگرف تحت تأثير خويش قرار مي دهد.
امروزه تأثير موسيقي بر روي درد زايمان به اثبات رسيده و باعث كاهش درد در مرحله اول زايمان مي‌شود. همچنين موسيقي ترشح هورمون پروژسترون را افزايش داده و در نتيجه باعث كاهش احتمال سقط جنين مي‌شود.
موسيقي استرس‌هاي ناشي از وضع حمل و درد زايمان را نيز کاهش مي‌دهد.
مهم است که چه نوع موسيقي را براي دوران بارداري خود برمي‌گزينيد بهتر است ملودي‌ها و ريتم‌هاي ساده و آرام را براي اين کار انتخاب کنيد. زيرا ريتم‌هاي تند ضربان قلب جنين و نوزاد را بالا مي‌برند و تحقيقات نشان مي‌دهد که جنين واکنش بسيار مثبتي به ريتم هاي آرام نشان مي‌دهد. موسیقی که همراه باصدای برگرفته از طبیعت باشد مثل آب رودخانه ،دریا ،امواج و صدای پرندگان می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

پاسخی بگذارید

Top