شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > آلودگي هوا باعث ناباروري و سقط جنين مي شود

آلودگي هوا باعث ناباروري و سقط جنين مي شود

در هفته‌هاي اول حاملگي، مادران باردار بايد در صورت امكان در هواي آلوده حضور پيدا نكنند و از منزل بيرون نيايند و در صورتي كه ناگزير به بيرون آمدن هستند حتما از ماسك استفاده كنند.

آلودگی هوا و بارداری

گاز سمي مونواكسيد كربن موجود در هوا در سه ماهه‌ي اول بارداري به راحتي از جفت عبور كرده و در صورت شدت زياد مسموميت به سقط جنين منجر مي‌شود.آلوده‌كننده‌هاي هوا زياد هستند، اما منواكسيد كربن يكي از خطرناكترين و مهمترين اين آلوده‌كننده‌ها به شمار مي‌رود و اين گاز در نتيجه‌ي سوخت ناقص مواد آلي ايجاد و مهمترين منابع توليدكننده‌ي اين گاز اگزوز اتومبيل‌ها، بخاري‌هاي گازي و نفتي است.

قدرت تركيبي گاز مونواكسيدكربن با هموگلوبين خون 250 برابر بيشتر از اكسيژن بوده كه علت سمي بودن اين گاز است، به طوري كه با وارد شدن اين گاز به بدن قدرت حمل اكسيژن از هموگلوبين خون گرفته مي‌شود و اكسيژن مورد نياز بدن براي سوخت و ساز بسيار كم شده و در نتيجه به مسموميت و ناراحتي افراد منجر مي‌شود.

آلودگي هوا موجب سقط جنين مي شود

همچنين با توجه به اينكه گاز مونواكسيد كربن از جفت عبور مي‌كند و خون جنين علاقه‌ي بيشتري به جذب اين گاز سمي دارد در نتيجه جنين زودتر مسموم شده كه آنها يا فوت و يا سقط مي‌شوند.

خطر سقط جنين در زنان باردار بيشتر در سه ماهه اول بارداري است و اين امر نيز به شدت مسموميت به آلودگي هوا، شرايط سلامتي كبد، قلب و مقاومت بدني مادر بستگي دارد. مادران باردار بايد در 8 هفته اول حاملگي بسيار مراقب باشند و خود را در معرض هواي آلوده قرار ندهند.

در 8 هفته اول حاملگي با توجه به اين كه در اين مدت اندام هاي جنين شكل مي گيرد، زنان باردار بايد از مواجه شدن با مواد شيميايي و قرار گرفتن در معرض آلودگي هوا خودداري كنند.مواجه شدن با هواي آلوده به خصوص در 8 هفته اول حاملگي، احتمال بروز بيماري ها و نارسايي هاي قلبي و ايجاد يك مجموعه بيماري ها و ناهنجاري هاي اندامي را در جنين افزايش مي دهد.
الودگي هوا ضريب هوشي جنين را كاهش مي دهد.

با توجه به اين كه در هفته هاي 8 تا 12 حاملگي، مغز جنين شروع به رشد و شكل گيري مي كند و اختلال در رشد آن مي تواند در ضريب هوشي و توانايي هاي مغزي جنين تاثير بگذارد، به طور جدي به مادران باردار توصيه مي شود دراين مدت نيز خود را در معرض هواي آلوده قرار ندهند.

به طور كلي 12 هفته اول حاملگي دوران بسيار حساسي است و مادران بايد بيشترين توجه را به سلامتي جنين نشان دهند، اما از هفته 16 به بعد ميزان حساسيت نه اين‌كه از بين مي‌رود، بلكه كمتر مي‌شود؛ چون تا اين زمان اندام‌هاي جنين، قلب و مغز او شكل گرفته است.
مسموميت در افراد مختلف به شرايط جسماني و سلامتي آنها و همچنين به ماده، غلظت و شدت ماده‌ي سمي بستگي دارد و ممكن است مسموميت در افراد مختلف با توجه به اين عوامل خفيف يا شديد باشد. مسموميت خفيف در افراد به صورت سردرد، سرگيجه،‌ خواب آلودگي، خستگي و ضعف بروز مي‌كند و در صورتي كه مسموميت به حالت شديد رخ دهد بيمار دچار بي‌قراري، استفراغ و بيهوشي مي‌شود و در شرايط حاد به صورت تشنج ظاهر مي شود.

آلودگي هوا باعث ناباروري مي شود

آلودگي هوا علاوه بر اين‌كه در سلامت جنين تاثير مي‌گذارد، احتمال ناباروري زنان را نيز افزايش مي‌دهد. زناني كه بيشتر در معرض آلودگي هوا قرار دارند نازايي در آنها بيشتر مي‌شود و يا اين‌كه بيشتر دچار سقط جنين، زايمان زودرس، پاره شدن كيسه آب جنين، عدم رشد جنين، تولد نوزاداني با وزن كم و حتي بروز لب شكري (شكاف لب) در نوزادانشان مي‌شوند.
رساندن هواي آزاد و پاك مهمترين اقدامي است كه افراد در مسموميت خفيف بايد انجام دهند، زيرا هواي پاك 21 درصد اكسيژن دارد و همچنين بيمار را بايد از شرايط و محيط آلوده دور كرد و مسموميت خفيف با استنشاق هواي پاك رفع مي‌شود.

در صورت بروز مسموميت شديد، به طوري كه بيمار دچار تشنج و بي‌هوشي شود، بايد وي را به بيمارستان انتقال داد تا با اقدامات اختصاصي و تجويز اكسيژن بهبود يابد.


برچسب ها : 8 هفته اول حاملگي, آلودگي هوا باعث ناباروري, اختلال در رشد, بروز لب شكري, بي‌قراري، استفراغ و بيهوشي, زنان باردار, سردرد، سرگيجه،‌ خواب آلودگي، خستگي, سقط جنين, سقط جنين، زايمان زودرس، پاره شدن كيسه آب جنين، عدم رشد جنين، تولد نوزاداني با وزن كم, شرايط جسماني و سلامتي, ضريب هوشي و توانايي هاي مغزي جنين, مغز جنين, نارسايي هاي قلبي, نازايي, ناهنجاري هاي اندامي, هفته هاي 8 تا 12 حاملگي, هفته‌هاي اول حاملگي, هواي آلوده

پاسخی بگذارید

Top