شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > چگونه از ترک های پوستی رهایی یابیم؟

چگونه از ترک های پوستی رهایی یابیم؟

استرچ مارک ها خطوط ناخوشایندی هستند که در نقاطی مانند شکم ، پاها و زیر بازو ظاهر می شوند . اگر چه این خطوط برای سلامتی کسی مضر نیستند ولی واقعا موجب ناراحتی و آشفتگی ذهنی افراد بخصوص بانوان می شوند زیرا بسیار ظاهر بد منظره ای خواهند داشت و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار خواهند داد . در این نوشتار به شما خواهیم گفت که چگونه استرچ مارک ایجاد می شود و چگونه باید از بروز آنها جلوگیری نمود .

علت ایجاد استرچ مارک چیست ؟

علت اولیه ی ایجاد استرچ مارک کاهش ناگهانی یا افزایش ناگهانی وزن است . این خطوط شایع ترین عارضه ی زیبایی در بانوان باردار هستند . چرا که در طول بارداری وزن بانوان بسرعت افزایش پیدا می کند . نیز این عارضه در افرادی که بسرعت چاق و فربه می شوند ایجاد می گردد .
پوست بدن انسان خاصیت الاستی سیته یا ارتجاعی دارد . اما بهر حال دارای یک محدوده و ظرفیت معینی است . اگر فردی لاغر به طور ناگهانی افزایش وزن یافته و چاق شود پوست نواحی گفته شده کشیده می شود و با عث ایجاد چین و شکن و نهایتا ایجاد خطوط استرچ در پوست می شود .
همچنین خطوط استرچ در نوجوانان نیز شایع است زیرا در این سنین تغییرات هورمونی قابل توجهی در نوجوانان رخ می دهد .
البته باید یادآور شد تحقیقات علمی نشان می دهد خطوط استرچ ارثی نیز می باشد .لذا در افرادی که مادر یا پدر یا هر دو والدین انها دارای استرچ مارک می باشند احتمال ایجاد عارضه بیشتر است . از طرف دیگر این عارضه در بانوان نسبت به آقایان از شیوع بیشتری برخوردار است چرا که بارداری عامل بسیار مهمی در بروز آن است .

رهایی از استرچ مارک کار آسانی نیست . بخصوص زمانی که این خطوط پیشرفت کرده باشند . بهر حال در صورتی که خطوط استرچ در مراحل اولیه ی خود می باشند ، باید اقداماتی انجام دهید .
متخصصین پوست توصیه می کنند که این افراد باید همواره پوست خود را چرب و مرطوب نگه دارند . توصیه می شود حداقل ۳ بار در روز پوست را مرطوب کننند . در ضمن باید از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که دارای ترکیبات روغن های گیاهی و روغن نارگیل باشند . باید این مرطوب کننده را در نقاطی که احتمال بروز خطوط استرچ دارند مالید مانند : باسن ، لب ها ، شکم ، سیننه ها مالید و سپس آن را ماساژ داد . البته در داروخانه ها ترکیبات مناسب ویژه ی این عارضه موجود می باشد . هر چند باید قبل از استفاده حتما با یک متخصص مشورت کنید بخصوص در مورد ترکیباتی که بصورت تزریقی استفاده می شوند .

جلوگیری از بروز استرچ مارک

بهترین راه رهایی از استرچ مارک ، جلوگیری از بوجود آمدن آن است . مهم ترین چیز این است که نباید بسرعت وزن زیاد کنید یا برعکس بسرعت وزن کم کنید . یاد بگیرید که چگونه وزن خود را کنترل کنید . آنچه که مسلم است باید به پوست فرصت کافی را برای تغییرات داد . نباید ناگهانی در آن تغییرانت فیزیکی ایجاد نمود .
از طرفی کنترل وزن در دوران نوجوانی و نیز بارداری خیلی آسان نیست . بنا براین باید از یک مرطوب کننده ی بسیار خوب و مناسب استفاده کنید . این کلید موفقیت شماست چرا که باید همواره پوستنواحی مذکور مرطوب بماند و از خشک شدن آن باید جلوگیری نمود

غلب مردم حتی نوجوانان هم با استرچ مارک ها درگیرند ، این ترک های سفید رنگ پوست در 70 درصد بانوان باردار دیده می شود ، این رگه های سفید گاه باعث ایجاد افسردگی در زنان و مردان می شود .
این ترک های پوستی به دلیل کشیدگی لایه های پوست ایجاد می شود با جدا شدن لایه هایی از پوست به دلیل چاقی ، لاغری و بارداری و … بوجود می آیند.
گاه این ترک ها به صورت قرمز رنگ ، صورتی مایل به قرمز و قهوه ای یا سفید ظاهر می شوند ، .

توصیه هایی  طلایی برای درمان:

ماساژ پوست باعث گردش خون منظم می شود.
همیشه پوست را مرطوب نگه دارید.
غذاهای سالم بخورید.
از رژیم های لاغری غیر اصولی اجتناب کنید.
اگر می خواهید وزن کم کنید به آرامی برنامه رژیمی را ئنبال کنید.
در دوران بارداری از کرم های مخصوص برای شکم استفاده کنید.
غذاهای شامل ویتامین D , C استفاده کنید.
وزن خود را متعادل نگه دارید.
کرم های ویتامین E بهترین درمان برای جلوگیری از آنها می باشند.
منظم ورزش کنید.
پارگی‌هایی که در پوست رخ می دهد در زبان لاتین استرچ مارک نامیده می‌شود .
در مورد مقابله با این مشکل اصلی‌ترین و موثرترین راه کم کردن از روند افزایش و یا کاهش وزن است به این معنی که افزایش و کاهش وزنی که در برنامه دارید را معقولانه و با شتاب مناسب پیاده کنید .
زمانی که شما در طول مدت زمان کوتاه افزایش و یا کاهش وزن زیادی را تجربه می‌کنید اولا با عوارضی همانند پارگی‌های شدید پوستی و یا چین چروک خوردن پوست دست به گریبان خواهید بود و از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که افزایش وزن زیاد در مدت کم هرگز نمی‌تواند در نتیجه تشدید پروتئین سازی در توده‌های عضلانی رخ داده باشد و دراغلب موارد آبی است که در بدن و در زیر پوست جمع می‌وشد و پس از مدتی که این عوارض را بر جای گذاشت دوباره از بدن دفع شده و شما را عزادار حجم از دست رفته خواهد کرد .
این مسئله در مورد کاهش وزن نیز شدیدا صدق می‌کند به این معنی که وزن از دست رفته در این مدت که ناشی از دفع آب بوده از سویی با چین خوردن پوست همراه بوده و از سوی دیگر پس از مدت کوتاهی با بازگشت وزن مواجه خواهید شد .
دلیل اصلی بروز این پارگی ها در پوست از هم گسسته شدن و پاره شدن رشته‌های کلاژن است به این معنی که این رشته که در پوست بدن وجود داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را رقم می‌زنند به دلیل افزایش/کاهش ناگهانی و شدید حجمی که شما رقم زده‌اید توان و طاقت ارتجاع خود را از دست داده و از هم جدا می‌شوند و نتیجه نیز به صورت پارگی‌های گاها شدید پوستی رخ می‌نماید .
زمانی که زنان باردار شده و با افزایش محسوس و فوری حجم شکم روبرو می‌شوند نیز پارگی پوستی در نتیجه از هم گسستن رشته‌های کلاژن رخ می‌دهد .
صد البته در این میان به ژنتیک هم باید اشاره‌ای کرد به این معنی که برخی از افراد به دلیل دارا بودن ژنتیک برتر از چنین پارگی‌هایی در امان هستند و رشته‌های کلاژن و پوست آن‌ها مقاوم‌تر از حد معمول عمل می کند .

پاسخ دهید

Top