شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > موسیقی و تاثیر آن بر جنین و نوزاد

موسیقی و تاثیر آن بر جنین و نوزاد

 
 

شنیدن اولین حسی ‌است که یک جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرارمی‌کند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای یک جنین با میکروسکوپ دیدهمی‌شوند واز هفته ۲۰حاملگی جنین صدا‌ها و تونهای اطراف را می‌شنود و موزیک را هم حس می کند. امروزه از طریق موزیک تراپی سعی می شود که روی جنین ومادرتاثیرات مثبت گذارده شود.

مادری که در دوران حاملگی یک قطعه پیانورا به طور مرتب گوش داده باشد کودک اوبعدها شدیداً به این قطعه واکنش نشان میدهد و همین طور نوزادان نارسی که باید برای مدت کوتاهی از مادر جدا نگهداشته شوند از طریق موزیک سعی می شودکه ارتباط لازم بین مادر و نوزاد برقرار شود و بدین طریق از صدمات احتمالی جلوگیری شود.

یکی از اولین علایم شنوایی در جریان پخش موسیقی برای جنین های ۴تا ۵ماهه درزایشگاه مادران لندن به اثبات رسید.موسیقی بتهوون -برامس- راک تند آنها رابیقرار میکرد و موسیقی ویوالدی و موتزارت به آنها آرامش می داد.

جنین ها به ما میگویند که از صداهای خیلی بلند خوششان نمی آید ولی نه آنکه خواستار سکوت باشند
درگریه نگاری از نوزادان دکتر هنری ترابی در استکهلم کشف کرد که نوازادان درنوع گریه خود دارای لهجه هستند که آنرا از گویش مادر در هنگام حاملگی می آموزند.

دردوران حاملگی جنین برای شنیدن صدای مادر مجهز تر است چون صدای مادران ریزتر است و صدای پدران بم تر .بخش های مربوط به شنیدن صداهایی با فرکانس بالاتر تا پیش از تولد کاملا رشد کرده اند ولی بخشهای شنیدن صداهای بم تاقبل از سن بلوغ به درستی تنظیم نمیشوند

 

جنین به دو وسیله میشنود:

۱.رسانای هوایی (صوت از خارج وارد بدن شود و شنیده شود)
۲.رسانای استخوانی ( لرزه های صوت از طریق حلق و نای از طریق اعضای داخلی به جنین میرسدو رحم اتاقک صدا تبدیل میشود.(
جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی میشنود پس هر چه مادر میگوید برای جنین مفهوم تر است

 

دکترابراهیم پور ضمن تاکید بر اهمیت قرارگرفتن کودکان درمعرض موسیقی های کلاسیک گفت: «به مادران توصیه می شود در دوران بارداری بویژه از ماه چهارم به موسیقی گوش دهند و موسیقی هایی را انتخاب کنند که موجب آرامش و راحتی درخود آنها شود. این عمل موجب کاهش استرس مادر و جنین می شود

 

نقش پدر:

درواقع صدای قلب مادر مداوماً درگوش جنین طنین انداز است، ارتعاش صحبت ها وحرفهای مادر ازطریق قفسه سینه به جنین منتقل شده و همچنین وجود ارتباط های بیوشیمیایی بین مادر و جنین نشان دهنده این مفهوم هستند که جنین ارتباط قویتر با مادر نسبت به پدر دارد.

پدرهای عزیز برای صحبت کردن با جنین باید دهان را در نزدیکی شکم مادر قرار دهند وشمرده و زیر صحبت کنند. اگر صدای شما خیلی زیر -خشمگین -اضطراب آور باشد ممکن است کودک یاد بگیرد از آن بترسد یا آنرا تکرار کند. لیکن بیشترین صدایی که جنین شما میشنود صدای قلب شماست.

شمابا آرامش خود صدایی ملایم را برای او ایجاد میکنید ولی اگر دایما مضطرب باشید کودک از طریق صدای قلب و هماهنگی با ترشح آدرنالین در خون شما دایمامضطرب است .جنین از صداهای ناگهانی مثل خوردن در به هم و …. به شدت میترسد.

ازهفته ۱۸به بعد با همسرتان دعوا نکنید چون جنین میشنود و تحقیقات نشان داده ضربان قلب جنین در هنگام دعوای پدر و مادر تا ۲برابر شده، حتی گزارش سقط جنین پس از دعوای سخت هم شده است

 

ارتباط کلامی مادر با جنین و وابستگی آن به هوش:

درپاسخ به این سوال که مطالعه مادر در دوران بارداری و یا صحبت های علمی دراین دوران و حتی ذکر آیه های قرآنی و… آیا منجر به افزایش هوش در کودک میشود یا نه، مشاور خانواده معتقد است مساله هوش بیشتر جنبه ژنتیکی و گاهی محیطی دارد، مطالعه قرآن و صحبت های علمی، گوش دادن به موسیقی های خاص وبه مدت طولانی در بارداری، در ناخودآگاه جنین نقش بسته و بعدها در بزرگسالی فرد، تمایل بیشتری به این موارد پیداکند.

به طور کلی نظریه موجود این است که قرارگرفتن کودکان درمعرض موسیقی های کلاسیک در دوران جنینی، بعد از تولد، در دوران رشد و حتی دوران دبیرستان موجب می شود که کودکان باهوش تر و زیرک تر باشند. به طوری که در حال حاضرشواهد و دلایل زیادی از این نظریه حمایت می کنند.

 

کشف وسیله‌ای برای گوش دادن موسیقی توسط جنین!!

محققان وسیله جدید پخش موسیقی طراحی کرده‌اند که با کمک آن جنین نیز می‌تواند درداخل شکم مادر به موسیقی گوش بدهد. وسیله جدید پخش موسیقی موسوم به«IPOD کودک» طراحی شده است.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این وسیله مجهز به یک کمربند منحنی تراز است که در داخلMP3 جاسازی می‌شود. همچنین دارای مجموعه‌ای از بلندگوهای خاص است که ضربه‌ها و لرزه‌ها را از موسیقی به جنین منتقل می‌کند.

البته کارشناسان برای این هدف استفاده از موسیقی‌های کلاسیک را پیشنهاد می‌دهند!

این وسیله با تلاش محققان کانادایی ابداع شده و در پشت کمربند آن سه مکانیسم بسیار ظریف وجود دارد که برای مادرانی که در انتظار تولد فرزندشان هستند،یک پیغام آرامش بخش ارسال می‌کند.

 

واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی

تحقیق دیگری توسط توماس آرورنی و رنه فان در کار (محققان سرشناس رشد کودک) انجامشد که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند و تکنولوژی فیبراپتیک به بررسی واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی پرداختند. آنها دریافتند جنینی که دررحم مادر تحریک می‌شود، در زندگی آینده خود از نظر بینایی، شنوایی، زبان ومهارت‌های حرکتی پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

آنهاهمچنین دریافتند موسیقی جنین را آرام کرده و کمک می کند او قبل و پس ازتولد راحت‌تر بخوابد. با جود تحقیقات فراوان و یافته‌های گوناگون، والدین واقعا نمی‌دانند باید چه کار کنند. نکته اصلی این است که باید جنین متولدنشده خود را طوری تحریک کنید که احساس راحتی کند. اگر فکر می‌کنید پخش آثارموتسارت برای جنین، جهش بزرگی در زندگی بعدی او به حساب می‌آید، پس بایدبه قضاوت خودتان اعتماد کنید. موسیقی تنها زمانی برای جنین خطرآفرین است که با صدای بلند یا به مدت طولانی پخش شود. به عبارت دیگر، به جای این‌که دراتاق خود کنسرت و سمفونی راه بیندازید، جنین را با صدای آرام موسیقی موردعلاقه خود آشنا کنید

 

موسیقی و تاثیر آن بر روی کودکان

دکترلامونت می گوید: هر نوع موسیقی که خودتان دوست دارید، قابل اجرا است و میتوانید از آن نیز برای جنین و یا کودک خود استفاده کنید ولی ترجیحاً آرامش بخش باشد. لازم به ذکر است، فرکانس های بم و باس بهتر می توانند در مایع درون رحم به حرکت درآیند و برای جنین قابل شنیدن باشند.درآزمایشهای انجام شده روی یک خواننده اپرا به نام کاترین سنگلتن اپرا، مشخص شد ضربان قلب کودک را تغییر می دهد واین امر زمانی که تنالیته وریتم موسیقی عوض می شود،کاملاً محسوس است. لذا استفاده از موسیقی های کلاسیک بخصوص موسیقی موتسارت تاثیر بسزایی بر کودک وجنین دارد.یک خواننده پاپ اعتقاد دارد موسیقی را که درزمان بارداری همسرش برای پسرشان اجرا کرده است، ماهها بعد از فراغت همسراز زایمان برفرزندشان تاثیرگذارده است

اومی گوید: قبل از آنکه پسرمان متولد شود ، بارها از یک موسیقی مشخص استفاده کردم. بعدها زمانی که کودکمان ۴ماهه شد، هنگامی که گریه می کرد، با گوش دادن وشنیدن این آهنگ لبخند می زد وساکت می شد .«دکتر لامونت عقیده دارد؛اگر درسه ماه آخر بارداری از یک موسیقی مشخص «ترجیحاً کلاسیک» برای جنین استفاده شود، او دریک سالگی با شنیدن آن واکنش نشان می دهد وموسیقی رادرک می کند. به عقیده کاترین سنگلتن تاثیر موسیقی که کودک در رحم مادر خودبارها گوش می دهد حتی بیش از ۱۲ماه است

اومی گوید: زمانی که درماه پنجم بارداری خود بودم درحال اجرای قطعه موسیقیای بودم وفرزندم درتمام این مدت این قطعه را می شنیده است. هنگامی که کودکم۵سال داشت بار دیگر این قطعه را اجرا کردم و او به مدت ۳ساعت بدون آنکه کوچکترین حرکتی از خودنشان دهد یا خسته شود به این اجرا گوش می داد. موسیقی حتی پس از تولد کودک و بخصوص تا قبل از سن ۷سالگی نیز تاثیر بسیار زیادی در پرورش هوش وحافظه کودکان دارد.

 

درسال۱۹۹۳دو فیزیکدان متخصص درامر پرورش وحافظه به نامهای گوردون شاو وفرانسیس رایچر۱۰دقیقه از ابتدای سونات نابغه بزرگ موسیقی کلاسیک ولفگانگآمادئوس موتسارت را برای گروهی از دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا اجرا کردندونتیجه ای که یافتند،افزایش موقتی حافظه آنها بودبا این تاثیر باید بگوییم درسال ۱۹۹۸درایالت جورجیای آمریکا دولتمردی به نام زل میلر جهت جمع آوری یک سی دی از آثار کلاسیک تحت عنوان حافظه فرزندان خود را با موسیقی بسازیدمبلغ یکصدوپنج هزار پوند سرمایه گذاری کردو به کلیه نو مادرانی که دربیمارستان ها درانتظار زایمان بودند و یا فارغ شده بودند  یک نسخه از این سی دی را هدیه کرد

برخی از مردم به این عقیده اند که تنها با گوش دادن به موسیقی تاثیری بر روی کودکان صورت نمی گیرد بلکه باید ساز مشخصی را آموخت. یک مادر انگلیسی صاحب دو فرزند دختر می گوید: پدر من در آمریکا تحصیل کرده و کتابهای زیادی درباره روانشناسی کودکان خوانده است،او همیشه می گفت به موسیقی گوش کنیدولی بیشتر به موسیقی کلاسیک و از همه بیشتر به موسیقی موتزارت چه برای فرزندانتان، چه برای خودتان و چه برای جنین!

دلیل آنکه تاکید بسیار زیادی بر موسیقی موتسارت بخصوص برای جنین شده است آن است که ریتم موسیقی او ۶۰بار در یک دقیقه است که ضربان قلب کودک نیز با این ریتم برابری می کند و بسیار شبیه و همگون است و به همین جهت موسیقی موتسارت تاثیر بسیار زیادی برجنین و کودک می گذارد. همانطور که قبلاً هم گفتیم آرامش و موسیقی کلاسیک در روحیه کودک و جنین تاثیر مثبت بیشتری دارد، تا یک موسیقی پر تلاطم و خشن اگر چه انواع مختلف موسیقی بر روی کودکان تاثیر خاص خود را می گذارد، در مورد ریتم موسیقی باید بگوییم که ما می توانیم ازبرخی از موسیقی‌های راک یا پاپ و یا جاز که با ریتم کلاسیک همگام باشند نیزاستفاده کنیم

درمطالعه ای که دکتر رایچر و همکارانش در آمریکا به عمل آوردند، نشان داده شده است که درسهای موسیقی و ارتباط دادن آنها با سازهای گوناگون تاثیر بسزایی در هوش کودکان خواهد گذاشت

پاسخ دهید

Top