شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > رابطه بین پستان و سرطان

رابطه بین پستان و سرطان

پستان غده‌ای است که در اواخر دوران بارداری و بعد از زایمان، شیر تولید می‌کند

 • هر پستان از لوب‌ها تشکیل شده است.
 • لوب‌ها مجموعه‌اي از غدد شیری هستند که به این غدد شیری لوبول می‌گویند.
 • لوبول‌ها در اطراف لوله‌های باریکی به نام مجراها سازمان یافته اند.
 • مجراها شیر را به نوک پستان منتقل می‌کنند.
 • این لوبول‌ها و مجراها بافت غده‌ای را می‌سازند.

دستگاه لنفاوی چیست؟

پستان‌ها عروق لنفاوی دارند که مایعی شفاف به نام لنف را منتقل می‌کنند.

 • عروق لنفاوي به اندام‌های کوچک و گردی به نام غدد لنفاوی می‌رسند. تعدادی از غدد لنفاوی نزدیک پستان در زیر بغل، بالای ترقوه، در قفسۀ سینه پشت استخوان جناغ سينه و بسیاری دیگر از نقاط بدن وجود دارند.
 • غدد لنفاوی، باکتری، سلول‌های سرطانی، یا سایر مواد مضری را که گاه در دستگاه لنفاوی يافت مي‌شوند، به دام می‌اندازد؛ وظیفۀ آنها پاکسازی بدن از مواد مضر است.

در صورت مشاهدۀ اين علائم و تغییرات پستان خود به درمانگر مراجعه کنید:

 • توده در پستان یا نزدیک پستان یا زیر بغل
 • بافت ضخیم یا محکم در پستان یا نزدیک آن و یا زیر بغل
 • ترشح نوک پستان یا حساسیت آن
 • برگشت نوک پستان به داخل
 • خارش یا تغییرات پوستی مثل قرمزی، پوسته شدن، گودی،‌ یا چروکیدگی
 • تغییر در اندازه یا شکل پستان

اگر توده‌اي در یک پستان حس کردید، پستان دیگر را هم بررسی کنید. اگر هر دو پستان مثل هم باشند، احتمالاً این وضعیت طبیعی است. البته همچنان باید برای معاینات بالینی پستان به درمانگر خود مراجعه کنید تا دریابید به آزمایش‌های بيش‌تري نیاز است یا نه.

انواع تغییرات پستان

 • سفت شدن (وجود توده)
 • تغییر حالت پستان ناشی از قاعدگی
 • توده‌های منفرد
 • ترشح نوک پستان

تغییرات پستانی تقریباً در همۀ زنان رخ می‌دهد. اکثر این تغییرات سرطان نیستند. اگرچه، بعضی از تغییرات پستان ممکن است علائم سرطان باشند. به آن دسته از تغییرات پستان که سرطان نیستند،‌ خوش‌خیم می‌گویند. برای اطلاعات بيش‌تر دربارۀ تغییرات پستانی خوش‌خیم که اغلب طی زمان‌های خاصی از زندگی شما رخ می‌دهند، به بخش «تغییرات پستان در طول زندگی شما که سرطان نیستند» رجوع کنید.

سفت شدن (وجود توده)

اکثر زنان در پستان‌های خود بعضی از انواع توده را دارند. ممکن است بعضی نقاط متراکم تر از جاهای دیگر باشند و در آزمایش احتمالاً به صورت توده احساس شوند. آنچه احساس می‌کنید ممکن است بافت غده‌اي پستان باشد.

تغییر حالت پستان به هنگام قاعدگی

بسیاری از زنان قبل از پریود یا طی آن، در پستان‌های خود احساس درد، حساسیت و تورم دارند؛ همچنین، طی این دوره احتمالاً یک یا چند توده در پستان‌های خود احساس خواهید کرد که به علت وجود مایع اضافی در پستان‌های شماست.

از آنجا که بعضی توده‌ها به علت تغییرات هورمونی طبیعی ایجاد می‌شوند، درمانگر شما احتمالاً پیشنهاد می‌کند توده را به مدت 1 تا 2 ماه بررسی کنید تا مشخص شود تغییر می‌کند یا از بین می‌رود یا باقی می‌ماند.

توده‌های منفرد

توده‌های منفرد در هر زمانی ظاهر می‌شوند و در انواع و اندازه‌های متفاوت به وجود می‌آیند. بيش‌تر توده‌ها سرطان نیستند ولی درمانگر شما همیشه باید آن را به دقت بررسی کند و شاید برای اطمینان از اینکه توده سرطانی نیست، آزمایش‌های بيش‌تري انجام دهد. در صورت مشاهده هر نوع توده، درمانگر خود را از وجود آن باخبر کنید؛ حتی اگر در گذشته تودۀ خوش‌خیمی ‌داشته‌اید، مطمئن نباشید که تودۀ جدید هم خوش‌خیم باشد.

ترشح نوک پستان

ترشح نوک پستان در بعضی زنان متداول است. مایعی در رنگ‌ها یا شکل‌های مختلف از نوک پستان بیرون می‌آید که الزاماً علامت سرطان نیست. مثلاً، قرص‌های ضد بارداري و سایر داروها مثل مسکن‌ها موجب ترشح اندکی می‌شوند. عفونت‌های خاصی نیز موجب ترشح نوک پستان می‌شوند؛ اگرچه، در زنان یائسه و آنها که در شرف یائسگی هستند، ترشح نوک پستان احتمال دارد علامت سرطان باشد.

درصورت ترشح نوک پستان برای اولین بار، یا تغییر در رنگ و جنس آن، نزد پزشک بروید. احتمالاً پزشک نمونه‌اي از ترشح را برای بررسی به آزمایشگاه می‌فرستد.

تشخیص تغییرات پستانی

 • ماموگرام
 • دریافت نتیجۀ ماموگرام
 • آنچه ماموگرام نشان می‌دهد
 • توده‌ها
 • کلسیفیکاسیون  Calsification
 • آیا همیشه نتیجۀ ماموگرام صحیح است؟
 • تغییراتی که نیازمند پیگیری بيش‌تر است.

دو راه برای تشخیص تغییرات پستان وجود دارد:

 • معاینۀ بالینی پستان ـ معاینۀ پستان که درمانگر انجام می‌دهد.
 • ماموگرام‌ها ـ عکس با اشعۀ X از پستان‌ها

یک راه برای یافتن تغییرات پستان معاینۀ بالینی است که درمانگر انجام می‌دهد. درمانگر پستان‌ها و زیر بغل‌ها را در جست‌وجوی هرگونه توده، ترشح نوک پستان یا سایر تغییرات احتمالی بررسی می‌کند. این معاینۀ پستان باید بخشی از معاینۀ کلی پزشکی معمول باشد.

بهترین ابزار برای تشخیص سرطان پستان ماموگرام است. ماموگرام تصویر پستان است که با استفاده از مقادیر پایین پرتو X تهیه می‌شود. اخیراً توصیه می‌کنند زنان بالای 40 سال هر 1 تا 2 سال ماموگرام بگیرند.

بعضی زنان خودشان پستان‌های خود را بررسی می‌کنند. درصورت یافتن تغییری در پستان، مهم است که نزد پزشک خود بروید تا تغییر مورد نظر را بررسی کند. ولی معاینۀ شخصی پستان و معاینۀ بالینی پستان جانشین ماموگرام نیستند.

مواردی از تغییرات پستان که باید از پزشك خود بپرسید:

 • چگونه می‌توان بین توده‌های معمولي و توده‌هایی که باید در مورد آنها کاری انجام داد،‌ تفاوتی قائل شد؟
 • چگونه می‌توانید بگویید چه نوع تغییر پستان در من ایجاد شده است؟
 • برای بررسی سريع این تغییرات چه کاری باید انجام داد؟

ماموگرام

ماموگرام‌، هم برای غربالگری و هم برای تشخیص به کار می‌رود.

ماموگرام غربالگری برای تشخیص تغییرات پستان در زنانی است که هیچ نشانه‌اي از سرطان پستان در آنها وجود ندارد. از بيش‌تر زنان برای هر پستان 2 عکس با اشعۀ X می‌گیرند.

اگر ماموگرام غربالگری جدید، نسبت به قبلی تغییری در پستان نشان داد، ‌یا اگر فرد یا درمانگر متوجه تغییر نشدند، احتمالاً درمانگر ماموگرام تشخیصی توصیه خواهد کرد.

طی ماموگرام تشخیصی عکس‌های بيش‌تري با اشعۀ X می‌گیرند تا تصاویر واضح تر و با جزئیات بيش‌تر از پستان به‌دست آید. از این نوع ماموگرام برای جلوگیری از سایر مشکلات پستان هم استفاده می‌شود.

ماموگرام دیجیتال راه دیگری برای عکس گرفتن از پستان‌هاست. طرز کار ماموگرام دیجیتال مانند ماموگرام غربالگری است، با این تفاوت که تصاویر گرفته شده به جای ثبت روي عکس، به صورت کد کامپیوتری ضبط می‌شوند.

ماموگرام‌های سه زن مختلف در صفحۀ بعد به چشم می‌خورد. پزشکان در این عکس‌ها به دنبال هر نوع تغییر پستانی که طبیعی به‌نظر نمی‌رسد هستند.

ماموگرام‌ و کاشت‌ (ایمپلنت‌) پستانی

وقتی جهت ماموگرافی مراجعه می‌کنید. اگر کاشت (ایمپلنت) پستانی دارید به مسئولان اطلاع دهید تا ماموگرام شما را متخصصی انجام دهد که در زمینۀ تصویربرداری با اشعۀ X در بیماران دارندۀ کاشت (ایمپلنت) آموزش دیده‌است. کاشت‌های پستانی در بعضی بافت‌های پستان پنهان می‌شوند و این بررسی نتيجة ماموگرام را دشوارتر می‌کند.

اگر به دلایل زیبایی از کاشت (ایمپلنت) پستانی استفاده کرده اید:

 • همچنان به ماموگرام‌های غربالگری با تصاویر اضافی نیاز دارید تا به تشخیص دقیق کمک کند.
  اگر بعد از برداشتن پستان به علت سرطان، ایمپلنت گذاشته اید:
 • باید همچنان براي پستان دیگر خود ماموگرام انجام دهید. از پزشك بپرسید که آيا لازم است براي پستانی که ایمپلنت دارد هم ماموگرام انجام دهید.

دریافت نتایج ماموگرام

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی نتایج ماموگرام آماده می‌شود.

اگر نتایج طبیعی بود، به این معنی است که رادیولوژیست چیزی تشخیص نداده است که پیگیری بخواهد.

اگر نتایج غیرطبیعی بود، به این معنی است که رادیولوژیست این موارد را تشخیص داده است:

تغییری نسبت به ماموگرام قبلی تغییری که به پیگیری بيش‌تر نیازمند است.

ماموگرام چه چیزی را نشان می‌دهد

رادیولوژیست عکس‌های اشعه X را در جست‌وجوي تغییرات پستانی که طبیعی به‌نظر نمی‌رسند، بررسی می‌کند. پزشک تفاوت‌های پستان‌ها را جست‌وجو می‌کند و ماموگرام‌های قبلی را با آخرین ماموگرام مقایسه می‌کند، تا تغییرات را ارزیابی کند؛ او همچنین توده‌ها و کلسیفیکاسیون را نيز بررسی می‌کند.

برآمدگی (یا توده)

گاهی اندازه، شکل و کناره‌های توده به پزشک کمک می‌کند که بفهمد توده سرطانی است یا نه. تومورهای خوش‌خیم در ماموگرام اغلب گرد و صاف به‌نظر می‌رسند و حاشیه‌ای واضح و مشخص دارند، ولي سرطان پستان اغلب حاشیه‌اي ناهموار و شکل نامنظمی دارد.

جدول 1: نتایج احتمالی ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص

کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون، ته نشین شدن کلسیم معدنی در بافت پستان است. در ماموگرام، کلسیفیکاسیون به صورت نقاط سفید کوچک به‌نظر می‌رسد. 2 نوع کلسیفیکاسیون وجود دارد:

 • ماکروکلسیفیکاسیون رسوبات وسيع کلسیم هستند که اغلب با افزایش سن ایجاد می‌شوند. این رسوبات معمولاً سرطان نیستند.
 • میکروکلسیفیکاسیون ذرات ریز کلسیم هستند که احتمالاً در اطراف سلول‌هایی با ضريب سرعت تقسیم بالا یافت می‌شوند. اگر این ذرات به روش منظمي به صورت دسته دسته باشند، احتمالاً علامت سرطان است.

بسته به تعداد ذرات کلسیم، بزرگی و شکل آنها ، دکتر به شما پیشنهاد می‌کند که:

 • نوع دیگری از ماموگرام را انجام دهید که به رادیولوژیست امکان می‌دهد منطقه مورد نظر را دقیق تر ارزیابی کند.
 • ماموگرام غربالگری دیگری، معمولاً به فاصله 6 ماه، انجام دهید.
 • آزمایش بیوپسی (نمونه‌برداری) انجام دهید.

تصور می‌کردم هروقت ماموگرام توده‌ای در پستان تشخیص دهد، احتمالاً سرطان است ـ اما معلـوم شد اکثر تغییرات پستان، نشانه سرطان نیستند. در یک مورد خاص از اینکه تصورم اشتباه بود ناراحت نیستم. ـ مريم ، 60 ساله.

آیا نتایج ماموگرام همیشه صحیح است؟

خیر. ماموگرام‌ها اگر چه بی نقص نیستند، بهترین ابزار برای تشخیص تغییرات پستان هستند. اگر ماموگرام تغییری در پستان نشان داد،‌گاهی برای درک بهتر این تغییرات نياز به آزمایش‌های دیگری هم هست. حتی اگر پزشك چيزي هم در ماموگرام شما ببيند، باز لزوماً به معنی سرطان نیست.

تغییراتی که به پیگیری بيش‌تري نیاز دارد

گاهی پزشک دربارۀ تغییر موجود در ماموگرام به اطلاعات بيش‌تري نیاز دارد. پزشک احتمالاً آزمایش‌های پیگیری مثل سونوگرافی یا ماموگرام‌های بيش‌تر را دستور كند. تنها راه برای فهمیدن اینکه اين نتیجة غیرطبیعی، سرطان هست یا نیست انجام بیوپسی (نمونه‌برداری) است با درك این نکته که بيش‌تر یافته‌های غیرطبیعی سرطان نیستند، اهمیت دارد.

تغییرات پستانی که سرطان نیستند و در طول زندگی به وجود می‌آیند

انواع مختلفی از تغییرات پستان در مراحل مختلف زندگی فرد به وجود می‌آیند. بسیاری از این حالت‌ها تغيير در نتیجۀ تغییر مقادیر هورمونی ایجاد می‌شوند و با توجه به افزایش سن طبیعی اند.

بافت پستان در زنان جوان نسبت به زنان مسن تر، که قاعدگي‌شان متوقف شده است (یائسگی)، غده‌ای تر (تراکم بیشتر، چربی کمتر) است. معمولاً تغییرات پستانی در این نوع بافت رخ می‌دهد.

پیش از عادت ماهانه یا همزمان، درد، حساسیت و توده در پستان احساس می‌شود و معمولاً با پایان خونریزی احساس توده و درد هم از بین می‌رود.

در زمان حاملگی، احتمالاً در پستان‌ها توده احساس می‌شود به این علت که غدد تولیدکنندۀ شیر بزرگ می‌شوند و تعدادشان افزایش می‌یابند. با وجود این، سرطان پستان در زنان حامله هم مشاهده شده است، بنابراین، اگر سؤالی در مورد هر نوع توده پستان دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

«همه چیز در طول زمان تغییر می‌کند؛ از جمله بدن شما؛ مهم این است که با پزشک خود در ارتباط باشید تا با این تغییرات با آرامش و با روشی معقول مواجه شوید» .نسرين 70 ساله

در دوران شيردهي، ممکن است به عفونتی به نام ماستیت مبتلا شوید، که در اثر بسته شدن مجرای شیر ایجاد می‌شود. ماستیت موجب می‌شود پستان قرمز شده در آن حساسیت، گرمی و توده احساس شود. ماستیت Mastitis اغلب با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شود. گاهی هم لازم است مجرا باز شود. اگر در صورت درمان، قرمزی یا ماستیت از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید؛ ممکن است به مراقبت‌های بيش‌تري نیاز داشته باشید.

همچنان که به سن یائسگی نزدیک می‌شوید، قاعدگي شما کم و كم‌تر می‌شوند. تغییر مقدار هورمون هم باعث اين تغییرات در پستان‌هاي شما مي‌شوند:

 • حساس بودن، حتی وقتی پریود نمی‌شوید.
 • تراکم بیشتر
 • تودۀ بيش‌تر نسبت به آنچه قبلاً بوده اند

با افزایش سن، تغییرات پستانی ديگري هم متداول‌اند، مثل:

 • پاپیلوم داخل مجرایی. این تغییر به صورت توموری که به زگیل شباهت دارد داخل نوک پستان است و بدون تغییر شکل پستان قابل جراحی است.
 • اکتازی مجرای پستان. همچنان که به یائسگی نزدیک می‌شوید، مجاری نزدیک نوک پستان ورم می‌کنند و مسدود می‌شوند، که معمولاً دردناک است و موجب ترشح نوک پستان می‌شود. این مشکل با گرم‌کردن موضع و مصرف آنتی بیوتیک‌ها رفع مي‌شود و گاهی هم برای باز كردن مجرا از جراحی استفاده می‌کنند.

در صورت دریافت هورمون ـ مثل هورمون درمان جایگزین(HRT)، ‌قرص‌های ضد بارداري، یا دريافت آن به صورت تزریقی ـ هنگام انجام ماموگرام پزشک را در جریان بگذارید. هورمون‌ها احتمالاً پستان‌ها را متراکم تر می‌کنند و این گاهي موجب محدوديت توانایی پزشک در خواندن ماموگرام مي‌شود.

وقتی یائسه می‌شوید، سطح هورمون‌ها پایین می‌آید و تراکم بافت پستان كم‌تر و بافت چربی آن بيش‌تر می‌شود. احتمالاً توده‌ها، درد یا ترشح از نوک پستان، که قبلاً داشتید، متوقف می‌شوند و از آنجا که بافت پستان كم‌تر متراکم است، ماموگرام‌ها راحت تر خوانده می‌شوند. این به این معنی است که از سوی پزشکان احتمال تشخیص تغییرات پستان یا سرطان پستان در مراحل اولیه بيش‌تر است.

آزمایش‌های پیگیرانه که اطلاعات بيش‌تري در اختیار شما می‌گذارد:

 • سونوگرافی
 • نمونه‌برداری (بیوپسی)
 • انواع نمونه‌برداری‌ها
 • آسپیراسیون با سوزن نازک (Fine-Needle Aspiration)
 • نمونه‌برداری با سوزن ضخیم(Core-Needle Biopsy)
 • نمونه‌برداری با جراحی(Surgical Biopsy)
 • دریافت نتایج نمونه‌برداری
 • تغییرات خوش‌خیم
 • هیپرپلازی آتیپیک مجاری شیری (ADH) یا کارسینوم لوبولار در جا (LCIS)
 • سلول‌های سرطانی موجود در لایۀ پوشانندۀ مجاری شیری(کارسینوم مجاری شیری در جا(DCIS))
 • سرطانی که غیرتهاجمی است

پزشکان در مواردی برای پیگیری بعد از تشخیص علائم تغییرات پستان از سونوگرافی یا بیوپسی (نمونه‌برداری) استفاده می‌کنند.

سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی برای تهیۀ تصویر از بافت پستان استفاده می‌شود. به این تصویر سونوگرام می‌گویند . این تصویر به پزشکان کمک می‌کند با دقت بيش‌تر توده‌ها را بررسی کنند. سونوگرافی نشان می‌دهد که توده توپر است یا با مایع پرشده است (کیست).

 • سونوگرافی در تصمیم گیری برای لزوم انجام آزمایش‌های بيش‌تر به پزشک کمک می‌کند.
 • دانستن اين نكته كه احتمال دارد سونوگرافی همۀ تغییرات غیرطبیعی را تشخیص ندهد، مهم است.

کیست: متداول ترین تغییر پستان

کیست توده‌اي است که از مایع پر شده است.

پزشک معمولاً پس از تشخيص كيست يكي از این تصمیم‌ها را می‌گیرد:

 • از بين بردن كيست با خارج كردن مايع درون آن
 • بررسی آن با سونوگرافی
 • بررسی بيش‌تر و نزدیکتر

نمونه‌برداری‌

در بیوپسی (نمونه‌برداری)، پزشک بعضی سلول‌ها یا بافت یک ناحیه از رسوبات کوچک کلسیم یا کل توده را خارج می‌کند. بافت را به آزمایشگاه می‌فرستند تا متخصص آسیب‌شناس سلول‌ها را از نظر وجود سرطان یا سایر بیماری‌ها بررسی ‌کند. نمونه‌برداری‌ها را معمولاً به صورت سرپایی انجام شود و به بیمار در همان روز انجام آزمایش می‌تواند به خانه برود. نمونه‌برداری‌ تنها راه‌ تشخیص سرطانی بودن سلول‌هاست.

انواع بیوپسی (نمونه‌برداری)

متداول‌ترین انواع نمونه‌برداری به این شرح است:

 • نمونه‌برداري مكشي (آسپیراسیون) سوزني ظريف (Fine-Needle Aspiration).
 • نمونه‌برداری با سوزني ضخیم (Core-Needle Biopsy).
 • نمونه‌برداری با جراحی (Surgcial Biopsy).

نمونه‌برداي مكشي (آسپیراسیون) سوزني ظريف (Fine-Needle Aspiration)

آسپیراسیون با سوزن نازک فقط چند دقیقه طول می‌کشد و در مطب پزشک هم امکانپذیز است. این روش زمانی انجام می‌شود که پزشک تشخیص می‌دهد توده به صورت «کیست» (Cyst) به‌نظر می‌آید. پزشک سعی می‌کند مایع توده را با یک سر سوزن باریک و یک سرنگ خارج کند.

اگر توده، «کیست» باشد، خارج کردن مایع آن را از بین می‌برد و اگر مجدداً کیست عود کند، می‌توان آن را باردیگر تخلیه کرد. از آنجا که کیست‌ها به ندرت سرطانی هستند، پزشکان مایع را فقط از نظر خونی بودن یا دلایل مهم دیگر آزمایش می‌کنند. اگر توده توپر باشد، سلول‌ها را با سوزن خارج می‌شوند. این سلول‌ها از نظر وجود سرطان ارزیابی می‌کنند.

نمونه‌برداری سوزني ضخیم (Core-Needle Biopsy)

 • این نوع نمونه‌برداری معمولاً در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می‌شود. نمونه‌برداری از توده با سوزن نوعی از نمونه‌برداری است که در آن از سوزني با لبه برندۀ مخصوص استفاده می‌شود. نمونه‌برداری از توده با سوزن، با برش کوچکی روی پوست انجام می‌شود. قسمت کوچکی از مرکز بافت را بر می‌دارند و بیش از یک نمونۀ بافتی از همان برش کوچک در پوست برمي‌دارند.. این قسمت شاید موجب کبودی شود ولی به ندرت اثری به جا می‌‌گذارد.

در زمان نمونه‌برداری، پزشک گاه یک پروب (Probe) هدایتگر را به ناحیۀ تغییرات پستانی می‌فرستند. سوند (پروب) به آرامی ‌نمونه‌های بافت را از ناحیه موردنظر جدا می‌کند.

گاهی پزشک از روش‌های دیگری برای هدایت سوزن یا پروب به ناحیۀ تغییر پستانی استفاده می‌کند که شامل این موارد است:

 • نمونه‌برداری با سوزن باهدایت سونوگرافی. پزشکان برای هدایت سوزن در زمان نمونه‌برداری از سونوگرافی استفاده می‌کنند. از این روش زمانی استفاده می‌کنند که توده‌ها در معاینۀ پستان، سفت احساس شوند یا در ماموگرام سفت به‌نظر برسند.
 • نمونه‌برداری با سوزن ضخیم در موضع با روش استریوتاکتیک (Steriotaxia). پرتو X (ايكس ري) سه بعدی، سوزن نمونه‌برداری را به سمت توده یا سایر نقاط تغییریافته که در معاینۀ پستان احساس نمی‌شوند، هدایت می‌کند.

با استفاده از نوعی دستگاه، بر میز معاینه که سوراخی دارد، روی شکم دراز می‌کشید. سوراخ موجب می‌شود پستان‌ها به زیر میز آویزان شوند، جایی که دستگاه پرتو و سوزن وجود داردکه با ابزار مخصوصی به‌دستگاه متداول ماموگرام وصل می‌شود تا پستان‌ها را از 2 زاویه در معرض پرتو X قرار دهند.

نمونه‌برداری با جراحی

نمونه‌برداری با جراحی عملی است که طی آن همه یا قسمتی از تودۀ واقع در پستان را بر می‌دارند. اغلب، بيمار پس از انجام عمل در همان روز به منزل می‌رود. گاهی پزشک در همان قدم اول، نمونه‌برداری از طریق جراحی را انجام می‌دهد و در سایر مواقع در صورتي‌كه از نمونه برداري سوزني اطلاعات مورد نظر پزشك به‌دست نيامد به جراحي متوسل مي‌شوند.

نمونه‌برداری با جراحی

گاهی برای نمونه‌برداری با جراحی از یک سوزن و دستگاه‌هاي ماموگرام یا سونوگرافی برای یافتن تغییرات پستانی که قابل لمس نیستند، استفاده می‌شود. وقتی تغییری تشخیص دادید، رادیولوژیست سوزنی را به داخل پستان فرو می‌کند، به شکلی که نوک سوزن در منطقۀ تغییر پستانی است( به این عمل مکان‌یابی سوزنی می‌گویند.) سپس سیم نازکی داخل سوزن می‌گذارند. ممکن است سوزن را بردارند و سیم در محل بماند و احتمالاً از فرد درخواست می‌کنند برای انجام نمونه‌برداری به اتاق عمل یا اتاقی دیگر برود. در زمان جراحی، پزشک از نوک سیم به‌عنوان راهنمای یافتن بافتی که باید خارج شود، استفاده می‌کند.

سوزن را با هدایت ماموگرافی به پستان وارد می‌کنند.

نوک سوزن درناحیۀ تغییرات در پستان قرار مي‌گيرد.

دستگاه هدایت کننده را در بافت می‌گذارند.

سیم نازک را از سوزن بیرون می‌آورند .

موضعي وارد كردن سوزن .

دریافت نتایج نمونه‌برداری

به‌طور متوسط، نتایج نمونه‌برداری (بیوپسی) 7 تا 10 روز بعد آماده مي‌شود.

نمونه‌برداری مي‌تواند اين نتايج را نشان دهد:

 • تغییرات خوش‌خیم پستان.
 • تغییراتی که احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.
 • سلول‌های سرطانی موجود در بافت پوشانندۀ مجاری‌شیری پستان.
 • سلول‌های سرطانی که نزدیک بافت پستان گسترش یافته‌اند.

در اینجا شرحی جزئی‌تر از نتایج نمونه‌برداری عنوان می‌شود.

تغییرات خوش‌خیم

 • فیبروادنوم ـ توده‌های گرد و سفت که مثل لاستیک به‌نظر می‌رسند
 • نکروز چربی ـ توده‌های گرد ، سفت و بدون درد
 • آدنوز اسکلروزـ توده‌هايي که دچار کلسیفیکاسیون شده و اغلب دردناک هستند.

درمانگر احتمالاً مراقبت‌های پس از تشخیص را برای این نوع تغییرات خوش‌خیم پیشنهاد می‌کند

منبع : موسسه تحقیقات، درمان  و آموزش سرطان

 

پاسخی بگذارید

Top