شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > سیسمونی ایرانی از دیروز تا به امروز

سیسمونی ایرانی از دیروز تا به امروز

سیسمونی عبارت است از رخت و لباس و لوازم خواب و حمام نوزاداول. در فرهنگ ایرانی رسم بر آنست که برای نوزاد اول وسایل مورد نیاز، توسط خانواده عروس تهیه و به خانه عروس و دامادمی‌فرستند.

سیسمونی را بعد از ماه ششم و معمولاً در ماههای طاق (فرد) حاملگی و اغلب در ماه هفتم می‌فرستادند. روز ارسال سیسمونی معمولاً خانواده داماد برای نهار به خانه پدر عروس دعوت می‌شده‌اند. در گذشته سیسمونی از این موارد تشکیل می‌شده‌است:

یک تا هفت قباچه در سایزهای گوناگون برای نوزاد توخشتی (تازه متولد شده) تا کودکسه یا چهار ساله. کلاه کوچک به تعداد لباسها از جنس ترمه یا مخمل آستردار برای زمستان و از جنس اطلس برای تابستان. همچنین لچک سفید و کمرچین و سینه بند پنبهای از جنس ململ یا ابریشم( به تعداد لباسها، کهنه از جنس چیت، مشمع، تشکچه، بالشتک پر قویا پشم شتر، قنداق، گوشواره و النگو برای دخترو کاردچوبی با غلاف مخمل برای پسر، یک عدد ننو (گهواره تابستانی) و یک گهواره چوبی، رختخواب بچه گانه، پستانی (وسیله‌ای پارچهای که در آن نبات میگذاشتند و کار پستانک‌های پلاستیکی امروزی را می‌کرده‌است)، آرد برنج، زعفرانو هل، عروسک پنبه‌ای (برای دختر) و اسبچوبی، تیله و مهره برای پسر به همراه انواع طلسمات!

و اما سیسمونی های امروزی:

یک تا هفت دست لباس نوزادی  ازجنس نخ پنبه در سایزهای  گوناگون از نوزادی تا 3 سالگی(شامل  زیرپوش ها یا همان لباس های راحتی نوزاد – لباس های مهمانی – کلاه و دستکش) ، حوله و لوازم حمام ،خشک کن های پارچه ای از جنس کتان و نخ پنبه ، تشک تعویض نوزاد ،بالشت شیردهی،قنداق، پوشک نوزادی و در صورت تمایل وپایبندی به حفظ سنت ها کهنه از جنس چیت و مشمع ، تخت نوزادی ، تخت و پارک نوزادی ، رختخواب نوزادی، کریر یا نی نی لای لای، ساک لوازم نوزاد، شیشه شیر، پستانک ، دندانگیر، ظروف ذخیره شیر و ظروف غذاخوری (از جنس ملامین یا چینی) ، لوازم بهداشتی  و مراقبتی نوزاد(شامل شوینده های بهداشتی مورد نیاز برای استحمام  کودک – کرم های سوختگی و مرطوب کننده)،

کالسکه، اسباب بازی های پولیشی ، لوازم تزئینی برای تزئین اتاق کودک (شامل آویزهای تخت – لوستر و آباژور اتاق کودک – پرده اتاق کودک).

پاسخی بگذارید

Top