شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > آیا من باردارم؟

آیا من باردارم؟

نشانه های بارداری شامل چندین علائم هستند که وجود تمام آنها در یک زن باردارالزامی نیست.برای متوجه شدن بارداری خود بهترین راه این است که نشانه ها وعلائمی را که در قسمت زیر به مواردی از آن ها  اشاره شده رادر خودتان بررسی و جمع بندی کنید. هرچه علائم و نشانه های بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه باردار باشید بیشتر است.
در هر صورت بهترین روش برای بارداری آزمایش و بعد از آن تست های بارداری می باشد.
نمونه هایی از علائم بارداری شامل موارد زیر میباشند:

• قاعدگی های نامنظم
• قاعدگی های عجیب یا غیر عادی
• تهوع و استفراغ
• افزایش دمای طبیعی بدن
• تکرر ادرار
• یبوست
• خستگی مفرط
• تیره شدن دور نوك سینه
• بزرگ شدن رحم و درد در ناحیه ی ان
• ضربان قلب جنین
• لمس بچه
• تست مثبت حاملگی
• تشخیص توسط اولترا سوند

قاعدگی های نامنظم:
عوامل متفاوتی باعث اختلال در قاعدگی می شوند. حاملگی اولین احتمالی است  که بانوان در زمان به تعویق افتادن قاعدگی به خود نسبت می دهند. چند مورد از شایع ترین دلایلی که قاعدگی شما را دچار تغییر می کند شامل موارد زیر میباشند:
یائسگی، فشار عصبی  و استرس، بیماری،  تغییر در داروها، اضافه وزن داشتن، کمبود وزن داشتن، اشتباه در محاسبات، دوران قبل از یائسگی، و حاملگی.

قاعدگی های غیر عادی:
بعضی از افراد بر این باورند که زمانی که عادت ماهیانه نمی شوند نشان دهنده ی بارداری انهاست ولی این گونه نیست. ممکن است قاعدگی شما بیشتر یا کمتر طول بکشد، و یا زودتر یا دیرتر از موعد پیش بینی شده اتفاق بیافتد. این امر ممکن است بخاطر تغییر در جریان خون باشد. هر کدام از این مغایرت ها و ناسازگاری ها، ممکن است نشان دهنده ی حاملگی باشد.

تهوع و استفراغ:
داشتن حالت تهوع و استفراغ یا عارضه های صبحگاهی معمولا اولین نشانه ی حاملگی است که اکثر زنها تجربه اش می کنند.  با این وجود بسیاری از زنان،این حالت تهوع و استفراغ را تا هفته ی ششم بارداری تجربه نمی کنند.
شما ممکن است حالت تهوع و استفراغ را در هر زمانی از روز یا شب تجربه کنید، گرچه بیشتر زنان، ناراحتی هایی را در ناحیه ی معده  صبحهای زود تجربه می کنند، ممکن است این بخاطر خالی بودن معده شان باشد.
برخی زنان تهوع و استفراغ دارند، در حالیکه بقیه ممکن است فقط حالت تهوع داشته باشند. در هر حال هیچ یک از این دو، خوشایند نیستند. برخی زنان ابراز می کنند که در واقع استفراغ، باعث می شود آنها احساس بهتری داشته باشند. اما برای بقیه تاثیری در آرام شدن ندارد.
اگر شما قادر به خوردن یا نوشیدن نباشید، استفراغ ممکن است باعث شود بدن شما دچار کم آبی شود یا باعث شود دائما غذای خود را از طریق استفراغ بیرون بریزید. با این حال معمولا برخی IV hydration ها (سرم های هیدراتاسیون) و گاهی اوقات تغذیه از طریق لوله های tube feeding می تواند در رفع این مشکل موثر باشد. همچنین درمان های دارویی منحصرا در موارد حاد و شدید استفاده می شوند.
افزایش دمای طبیعی بدن
اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند و به مـیزان قبل از تخمك گذاری کاهش نیافت، احتمال حاملگی بسیار افزایش می باید. هنگامی كه شما حامله میشوید، تخمك در لوله های رحم  بارور میـگردد. در ایـن هنگام است كه بدن شما نهـــایتا میتواند تشخیص دهد كه شما حامله هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می شـود، زنـان مـعـمولا افـزایش دما احساس میكنند كه به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یك هفته تا 12 روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط به تخمك گذاری میتوان آن را مشاهده نمود.
تکرر ادرار
زمانیكه قاعدگی به مدت یك تا دو هفته به تاخیر می افتد، ممكن است مـتـوجـه شویـد كه بیشتر از حد معمول ادرار میـكنیــد. این به آن دلیل است كه كودك در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد می آورد.

یبوست
ممكن است در روزهای اولیه بارداری متوجه تغیر در اجابت مزاج خـود گردید. هورمونهای اضافی تولید شده در حین حاملگی، باعث میگردد روده كارایی خود را از دست بدهد.

خستگی مفرط
در صـورت حـامـلـگی، یكی از شایع ترین علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگی و فرسودگی می بـاشد. وقتـی باردار میشوید، بدن شما دچار یك سری تغییرات متابولیك مهم می گـردد. تمامی بخشهای بدن باید خود را برای فرایند رشد یك كودك آماده كنند. برای اغلب زنان، خستگی بعد از هفته دوازدهم بارداری از بین میرود.
تیره شدن دور نوك سینه
در دوران اولیه حاملگی -نزدیك زمان قاعدگی- ممكن است دور نوك سیـنـه (بخـش تـیره تری كه نوك سینه را احاطه كرده) تیره تر و قطور تر گردد. گفته می شـود كـه رنــگ تـیره تر دور نوك سینه به نوزاد در یافتن نوك سینه بـرای شـیـر خـوردن كـمـك مـی كـنـد. همچنین ممكن است رگهای سینه نمایانتر شده و برامدگی های كـوچكی كه در اطراف نوك سینه قرار دارند بزرگتر شده و تعدادشـــان افزایش یابد
بزرگ شدن رحم و درد در ناحیه ی ان:
بسیاری از زنان، احساس درد در ناحیه رحم را در دوره ی ابتدایی بارداری متوجه می شوند. ممکن است در این دوره گرفتگی یا درد در یک طرف بدن را احساس نمایید.
شایع ترین علت این درد که مانند گرفتگی عضلات می باشد، در واقع رحم در حال رشد شما می باشد. این مورد، یک درد طبیعی است و در یک حاملگی سالم و نرمال، باید انتظار آن را بکشید. شما همچنین ممکن است احساس پر بودن یا سنگین بودن در ناحیه ی رحم خود داشته باشید.
پروسه ی بزرگ شدن رحم در زمانهای متفاوتی برای افراد اتفاق می افتد. برای مادری که قبلا سابقه ی زایمان داشته است، احتمال اینکه حاملگی اش زودتر نمایان شود بیشتر از مادری است که اولین حاملگی اش را دارد. همچنین افزایش وزن، اینکه آیا قبلا جراحی شکمی داشته اید یا نه، استحکام ماهیچه ها و…، همگی موارد تاثیرگذاری هستند و بحساب می آیند.

ضربان قلب جنین:
قلب بچه ی شما در سه ماهه ی اول شروع به تپیدن می کند. ضربان قلب جنین، بسیار تند و سریع تر از ضربان قلب یک بزرگسال است. در واقع با تعداد 180 تا در دقیقه آغاز می شود و بعد از حدود 12 هفته از حاملگی، به تعداد نرمال 120-160 تا در دقیقه برای مدت زمان باقی مانده از حاملگی می رسد.

لمس بچه: Leopold’s Maneuvers
روشی است که طی آن دکتر یا مامای شما با استفاده از دست هایش، موقعیت بچه تان را تشخیص می دهد. این مورد عموما در اکثر ویزیت های پیش از تولد در سه ماهه ی سوم انجام می شود.

تست مثبت حاملگی:
اگر قاعدگی شما حداقل یك روز دیر شد، و آماده اید كـه حـقـیقت را بدانید، ممكن است بـخواهـید یك تست حاملگی خانگی را انجام دهید.

تست حامـلگـی ادرار می تـوانـد در فاصله 10 تا 14 روز بعد از عـمـل لقـاح دقــیق عمل نماید. اگر نمیتوانید تا موعد قاعدگی صبر كنید، تست حاملگی خونی می تـواند در فاصله 8 تا 10 روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. بخاطر داشته باشید كه تسـت هـای حـاملـگی حتـی تسـت خـونـی 100 درصد بدون خطا و اشتباه نیـستـند. اگـر نتـیـجـه تـست شـما مـنفی بـود و باز احساس حاملگی نمودید، یك هفته بعد دوباره اقدام نمایید.

تشخیص توسط اولترا سوند:
سه ماهه اول، زمانی است که بچه ی شما بیشترین رشد را خواهد داشت.  با اولتراسوند، می توانید زمانی که بچه تنها یک نقطه ی کوچک است تا زمانی که دست ها و پاهایش را تکان می دهد و قلبش ضربان دارد را در این سه ماه تشخیص دهید.

پاسخی بگذارید

Top