شما اینجا هستید
صفحه اصلی > Uncategorized > تولد کودک نارس در هفته های مختلف بارداری

تولد کودک نارس در هفته های مختلف بارداری

علل و عوامل زایمان زودرس

از نظر تعریف به بروز علایم ونشانه های زایمان قبل از هفته 37 حاملگی (یا کمتر از 259 روز ازLMP) زایمان زودرس یا نارس و به وقوع آن تولد نارس گفته می شود و نوزادانی که در این زمان به دنیا می آیند صرفه نظر وزنشان نارس تلقی می شوند .
در رابطه با زایمان زودرس اول از همه بایستی تشخیص درست داد. در درجه دوم باید عوامل و ریسک فاکتورهای زایمان زودرس شناخته شوند و در مرحله آخر نحوه اداره و کنترل زایمان قرار خواهد گرفت.
علایم و نشانه های اولیه عبارتند از: کرامپ های شبه قاعدگی، کمر درد ، احساس فشار لگنی، افزایش ترشحات واژینال ، افزایش دفعات ادرار کردن ، ترشحات واژینال آغشته به خون(Show) و یا خونریزی واژینال .

 علل و عوامل مستعد کننده زایمان و تولد نارس:
دسته اول: علل دموگرافیک : سن کمتر از 18 سال یا بالای 40 سال ، نژاد سیاهپوست، سطح فرهنگی اقتصادید پایین ، تحصیلات پایین .
دسته دوم : عوارض مامایی : جفت سرراهی ، دکلمان جفت، نارسایی جفت، پلی هیدرآمینوس یا الیگو هیدرامینوس ، سابقه تولد نارس ، حاملگی چند قلو ، فاصله کم بین حاملگی ها (کمتر از سه ماه) ، PROM ، افزایش وزن نامناسب دربارداری، سابقه سقط ، سابقه صدمات سرویکس یارحم ، فعالیت جنسی بالا ، ندلشتن مراقبت های دوران بارداری .
دسته سوم :عوارض طبی : افزایش فشارخون ، بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، عفونت ها که از مهمترین ریسک فاکتورها است مخصوصاً عفونت های ادراری ، سوء تغذیه یا چاقی بیش از حد ، اعتیاد، زخم پرفوره پپتیک ، هر نوع استرس شدید ، کم خونی شدید .
در صورتی که شواهد بالینی دال بر احتمال زایمان زودرس قوی باشد می توان از تست های اختصاصی تری استفاده نمود مثل : سونوگرافی ، اندازه گیری فیبرو نکتین سرویکوواژینال، اندازه گیری استریول بزاقی و …
در حال حاضر عملی ترین و مناسب ترین روش برای این منظور سونوگرافی سرویکس است در صورتی که طول سرویکس بیش از 3 سانتیمتر باشد و یا فعالیت تنفسی جنین وجود نداشته باشد احتمال وقوع زایمان زودرس در چند روز آینده بسیار کم خواهد بود.
اما مسائلی که شما به عنوان والدین با آن ها درگیرید تا اندازه زیادی بستگی به این دارد که نوزادتان چقدر زود به دنیا آمده است. کلمه نارس معانی زیادی دارد پس بهتر است به درجه زودرسی توجه کنید که بستگی زیادی به طول مدت بارداری دارد.
تولد در هفته های 24 تا 26 بارداری (نارسی شدید)
کودکی که در ابتدای سه ماهه آخر بارداری متولد می شود، به ویژه اگر ریه هایش خوب کار نکنند، از مشکلات جسمانی شدیدی رنج می برد. این مشکلات شامل موارد زیر است:
  مشکلات تنفسی شدید، که نیازمند دستگاه تنفس مصنوعی غلظت بالای اکسیژن است.
  عفونت های مکرر و بالقوه شدید
  خونریزی در بخش هایی از مغز، هر چقدر نوزاد زودرس تر باشد احتمال وقوع چنین مشکلی نیز بیشتر است.
با یا بدون این چالش های شدید جسمانی، حتی کودکانی که به شدت زودرس هستند نیز رشد می کنند و این رشد به آن ها کمک می کند تا پا بگیرند و به نوزادی سالم تبدیل شوند.
تولد در هفته های 27 تا 29 بارداری (نارسی نسبتا شدید)
کودکی که به این زودی به دنیا بیاید هم مشکلات بزرگی دارد، اما احتمال بروز مشکلات جدی در او به طور قابل توجهی کاهش می یابد. مشکلات این کودکان شامل:
  مشکلات شدید تنفسی
  عفونت های بالقوه شدید
  خونریزی در مغز
تولد در هفته های 30 تا 34 بارداری (نارسی میانه تا حدودا عادی)
تولد در اواخر هفته 30 بارداری این شانس را در کودک افزایش می دهد که بتواند خوب تنفس کند و مشکلات شدید نداشته باشد و این شانس با اضافه شدن هفته های بارداری بیشتر و بیشتر می شود. قدرت بهتر ریه ها یعنی سلامت بیشتر از چند جهت:
  تنفس عادی، آرام و موثر تعیین کننده سلامت کلی نوزاد نارس است.
  زمانی که ریه ها عملکرد خوبی داشته باشند خطر عفونت شدید و خونریزی در مغز به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
  عملکرد خوب ریه ها به کودک نارس اجازه می دهد انرژی بیشتری صرف هدف اصلی که همان رشد است بکند.
تولد در هفته های 35 تا 36 بارداری (نزدیک به زمان زایمان طبیعی)
کودک در این مرحله به معنای واقعی زودرس است، اما ریه های او آنقدر رشد کرده اند که احتمال بروز مشکلات جدی بسیار کم است، اما به هر حال چالش های اصلی هنوز هم پا بر جاست.
  حفظ دمای بدن در 37 درجه سانتی گراد
  خوردن بدون کمک اضافی
تنفس منظم و با ریتم بدون وقفه

پاسخی بگذارید

Top